00:16 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Poliitika
lühendatud link
5610

Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjorn Jagland ütles, et tema andmete kohaselt ei osale Venemaa järgmise aasta jaanuari-istungi töös ega kavatse ka liikmemaksu tasuda.

TALLINN, 12. oktoober – Sputnik. "Mulle öeldi, et Venemaa jaanuaris siia ei tule ega kavatse selle aasta eest maksta," ütles ta ENPAs esinedes ja parlamendiliikmete küsimustele vastates, teatas RIA Novosti

Samal ajal tuletas ta meelde, et sissemaksete tegemine on organisatsiooni põhikirja kohaselt kohustuslik.

Jagland märkis samuti, et "kui Venemaa Föderatsioon lahkub (Euroopa Nõukogust), ei saa Venemaa kodanikud enam Euroopa Inimõiguste Kohtu poole pöörduda." Ta lisas, et see kehtib ka järelevalveorganite kohta, kes kontrollivad näiteks olukorda riigi vanglates.

Vastates parlamendiliikmete järjekordsele küsimusele nõukogu eelarve kohta, väljendas peasekretär valmisolekut luua vajaduse korral eelarvekava, mis Venemaa panust arvesse ei võta.

Jagland ütles kolmapäeval Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee sügisistungjärgu käigus, et kui Venemaa ei hakka 2019. aasta juuniks Euroopa Nõukogu eelarvesse sissemakseid tegema, siis organisatsiooni ministrite komitee mitte ainult ei või, vaid on lausa kohustatud ta liikmesriikide nimekirjast välja arvama. 

Генсек Совета Европы Турбьерн Ягланд.
© AFP 2019 / VEGARD WIVESTAD GROTT
Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjorn Jagland

Vene Föderatsiooni delegatsioon jäeti 2014. aasta aprillis PACEs hääleõiguseta Ukraina sündmuste ja Krimmi taasühinemise tõttu Venemaaga. 2015. aastal arutas PACE kaks korda Vene delegatsiooni volituste taastamise küsimust, kuid sanktsioonid hoopiski karmistusid.

Politoloog: Venemaa survestamine EN osamaksu tasumiseks ei anna tulemust >>

Vastuseks keeldus Moskva delegatsioon sellistes tingimustes töötamast ega saatnud aastatel 2016-2018 isegi oma volituste kinnitamise taotlust jätkuvalt russofoobsetest meeleoludest haaratud Strasbourgi.

2017. aasta juuni lõpuks sai teatavaks, et Moskva peatab oma sissemaksed Euroopa Nõukogusse, kuna delegatsioon PACE töös ei osale. Samal ajal tegi Venemaa pool ettepaneku lisada assamblee põhikirja punkt, et kellelgi ei oleks õigust ühegi riigi esinduselt volitusi ära võtta.

Samal teemal

Varjatud lobitöö: Soros kontrollib Euroopa institutsioone
USA lahkus ÜRO Inimõigusnõukogust
Tagid:
Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee, PACE, Parlamentaarne Assamblee, Euroopa Nõukogu, Thorbjorn Jagland, Venemaa Föderatsioon, Euroopa Liit, Strasbourg, Brüssel, Moskva

Peamised teemad