05:53 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
17420

Venemaa meediat rabas sensatsioon - Vietnami infoportaal Soha News avaldas artikli USA ja Iisraeli sõjaväelaste salajasest visiidist Ukrainasse, et uurida seal Ukraina relvastuses olevaid S-300 õhutõrje raketisüsteeme.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Vietnami meedia teatel toimus visiit ajendatuna Venemaa poolt S-300 õhutõrjesüsteemide hiljutisest üleandmisest Süüriale. Ukraina pool pakkus välispartneritele uurimiseks sama tüüpi õhutõrjekomplekse ja tutvustas nende lahinguomadusi. Lisaks veenis Ukraina materjali autori sõnul Lääne eksperte, et Ukraina relvastuses olevate ja Venemaa poolt Süüriale tarnitud S-300 vahel ei ole olulisi erinevusi. Seega ei tohiks Iisraeli lennukitel Süüria S-300 süsteemide ületamisega raskusi olla. Samuti teatas väljaanne, et Ukrainasse saabusid Iisraeli piloodid ja 18 neljanda põlvkonna hävitajat F-15C Eagle, mida Ukraina C-300 peal testiti.

Allikana viitas autor üldiselt Vene meediale, kust ta selle teabe väidetavalt hankis (sellist meediat ei olnud tegelikult olemas). Seega oli tegemist tavalise libalekkega.

Arusaadavatel põhjustel ei suutnud selline materjal Venemaa meediat ükskõikseks jätta. Tõsi, sel korral ületas resonants märgatavalt välisajakirjanduse ülevaadetes tavaliselt osutatavat tähelepanu.

Teavet levitasid kümned Venemaa meediaväljaanded, sealhulgas esimese suurusjärgu omad. Kusjuures teated ei olnud hoopiski stiilis "Vietnami meedia kirjutas midagi põnevat", vaid "ukrainlased ja iisraellased uurisid Ukrainas S-300-d."

Ja kuigi põhimõtteliselt võis igaüks veenduda, et Vietnami väljaanne tugineb tühjusele, hakkas teave levima. Libauudist kommenteeriti laialdaselt selles vaimus, et "no näete, aitasime jälle süürlasi", mida õhutati igati sotsiaalvõrgustikes ning mis on kõige piinlikum, üsna kõrgetasemelisi eksperte sunniti selgitama, kui haige fantaasia kogu see artiklis kirjeldatud lugu on.

Tänasel meedial on tohutu probleem. Teabe leviku kiirus on nii palju kasvanud ja meediakanalite vaheline konkurents õiguse eest olla lugejate meeltes "peamiseks teabekanaliks" nii teravaks muutunud, et nüüd on isegi kõige ettevaatlikumad ja tähelepanelikumad väljaanded aeg-ajalt langenud võltsingute ohvriks.

Need aga, kes ettevaatlikud ei ole ega põlga mingeid vahendeid reitingute saavutamiseks ja konkurentide võitmiseks, lihtsalt a) ei kontrolli midagi, b) panevad loole ligitõmbava pealkirja, c) ega erutu üldse sellepärast, et nad on jälle libauudisega maha saanud. Ja seda kõike ühel lihtsal põhjusel — libauudise eest tuleb vastutada ainult oma mainega, mille väärtus ei ole nagunii teab mis kõrge. Peaasi, et klikke tuleb ning lugejad loeavad ja tsiteerivad.

Mõne päeva eest teatati USA sõjaväe transpordilennuki hukkumisest Afganistanis, mis tegelikult toimus kolm aastat tagasi. Võltsingu õnge läksid mitmed suured Venemaa väljaandeid, mis selle uudisena avaldasid. Pärast olukorra selgumist olid väljaanded sunnitud kas teate ümber lükkama või kustutama. Kuid enamik juhtivatest meediaväljaannetest ignoreeris valeteavet, kinnitades selle autentsust.

Antud juhul aga polnud seda üldse vajagi, nagu oleks Vietnami väljaandes ilmunud artikkel iseenesest õigustanud selles sisalduvate valeandmete levitamist. Selle tulemusena hõivas see teema märkimisväärse osa meediaruumis, eksitades suurt osa lugejatest (lisaks pressides neist välja kommentaare, emotsioone ja arutelusid).

Keegi ei ole eksimuste eest kaitstud, eriti operatiivselt liikuva teabe maailmas, kus uudiste avaldamise kiirus on kõige olulisem edu kriteerium. Kuid lugeja ekspluateerimise huvides on siiski oluline erinevus tahtmatu eksimuse ja lugeja ekspluateerimise nimel teadliku tegelikkuse ignoreerimise vahel.

Muidugi võib kolleege mõista. Erinevalt inforuumist, mille maht on peaaegu lõpmatu, on inimeste võime infot vastu võtta siiski piiratud. Ükski vaataja ega lugeja ei saa infot vastu võtta rohkem kui 24 tundi ööpäevas ja sellisegi intensiivsuse korral lõpeks see võime kiiresti. Lisaks on erinevate väljaannete uudiste "põhikoormus" tegelikult sama, mis tähendab tegelikult "pakendite võidujooksu" ja "pealkirjade raketilahingut", milles lugejateni murravad kiiremini läbi vaid need, kellel õnnestub nende tähelepanu köita aju hüdromõjutamisega. Seepärast saatis Vietnami Ukraina S-300 lugu Iisraeli lennukitega suur edu.

Kuid see ei saa jätkuda lõputult. Varem või hiljem tuleb lisaks teabeallika äranäitamisele meediaväljaandelt nõuda ka avaldatud teabe tõelevastavuse kontrollimist. Võibolla isegi seaduse jõuga. See põhjustab kindlasti teravaid kollektiivseid kaebusi sõnavabaduse piiramise kohta, kuid see on just see juhus, kus meedia ise ei jäta oma klikkimise vaimustuses ühiskonnale ega riigile muud valikut. Kui ühiskonda pommitatakse tuumavõltsingutega, siis peab ta endale hankima võltsteabetõrjesüsteemi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
rakett, S-300, Vietnam, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad