15:29 19. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1053
  • RUB70.9405
Eesti Keskerakonna XVII kongress toimub käesoleva aasta 13. oktoobril Pärnu Spordihallis

Keskerakonna kongress: valimised ilma valikuta

© Фото: Keskerakond
Poliitika
lühendatud link
6310

Keskerakonna esimees Jüri Ratas sõnas kongressi kõnes, et valijad hindavad erakonna tööd valitsuses ning tugeva erakonnaga soovitakse liituda. Erakonda astumisest andis teada ka Lääneranna vallavanem Mikk Pikkmets.

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik. Tänasel, 13. oktoobril toimuval Pärnus Keskerakonna kongressil üle pika aja kandideerib esimehe kohale vaid üks erakonna liige, seekord praegune esimees Jüri Ratas.

Esmakordselt kongressi ees erakonna esimehe ja peaministrina seisnud Ratas alustas oma kõnet õnnitlusega erakonna kahekümne seitsmenda sünnipäeva puhul ning tõi välja, et viimased kaks aastat on erakonnale toonud erakonna esimehe vahetuse, üle kümne aasta taas valitsusse tõusmise ja võimaluse seista oluliste reformide eest, teatas Keskerakonna pressiteenistus.

"Riigi valitsemise kõrval oleme panustanud palju Keskerakonna tugevdamisse ning aastate jooksul kuhjunud murede lahendamisse," peatus esimees ka büroo müügi tagamaadel ning rõhutas, et Keskerakond on täna vastutustundlik, tugeva finantsdistsipliini ning läbipaistvate rahaasjadega erakond.

Ratas jätkas, et 2016. aastal kandideerides kinnitas ta, et Keskerakond ei paindu valitsusse tõustes ja seisab oma väärtuste eest.

"Meie programmilised raamid on karastunud terasest ning lähtume alati erakonnaliikmete ja kõigi Eestimaa inimeste ootustest. Meie toetajate kasvav hulk näitab, et oleme õigel teel," ütles ta, lisades, et iga meeskond vajab nii kogenud tegijaid kui uusi tulijaid.

Erakonna esimees tänas Keskerakonnaga liitunud riigihalduse ministrit Janek Mäggi, endist sumomaadlejat ja ettevõtjat Kaido Höövelsoni ning varasemat regionaalministrit Jaan Õunapuud.

Ratas kinnitas erakonna esimeheks kandideerimist>>

"Olen õnnelik, et meiega on otsustanud ühineda ka Lääneranna vallavanem Mikk Pikkmets. Mikul on pikaajaline juhikogemus nii kohaliku omavalitsuse tasandil kui nõunikuna Riigikogus ja Euroopa Parlamendis," rääkis Ratas.

Ta tõi välja, et erakond on murdnud valitsuses mitmeid müüte, millest üks kõlas aastaid, et riiki ei saa edukalt Reformierakonnata juhtida.

"Majandus kasvab, Eestimaa elanike elujärg paraneb, varasematel aastatel lahkunud inimesed naasevad kodumaale. Kokku saabus Eestisse 2017. aastal 5258 inimest rohkem, kui siit lahkus," rõõmustas peaminister.

Oluliste punktidena tõi peaminister välja ka maksureformi, millega sajad tuhanded inimesed võidavad igakuiselt 64 lisaeurot, kuid mille osas on Reformierakonnaga ka suurimad erimeelsused.

"Huvitaval kombel on meie elukutseline kriitik Reformierakond opositsiooni langedes oma kunagist retoorikat tugevasti muutnud. Nüüd lubavad nad säilitada 500 eurose maksuvaba tulu, kuigi nende eesmärk 2019. aastaks oli vaid 205 eurot. Maksuvaba tulu soovivad nad aga laiendada ka ühiskonna kõige jõukamale osale," rääkis Ratas ning rõhutas, et Keskerakond sellega ei nõustu ning 200 miljonit eurot suunaks erakond erakorralise pensionitõusu teostamiseks.

Ratas lisas, et mitusada miljonit lisaraha on koalitsioon panustanud tervishoidu, et järk-järgult lühendada ravijärjekordi, otsustavalt on suurendatud kohalike omavalitsuste tulubaasi, kindlamalt tunnevad ennast põllumehed, Tallinna eeskujul on bussitransport maakonnaliinidel tasuta ning ellu on viidud vajalikud palgatõusud kultuuri-, haridus- ja sisejulgeolekutöötajatele.

Keskerakonna esimees sõnas, et erakonna edu saladus ongi see, et seistakse iga inimese heaolu eest küsimata, kus ta elab või kellena töötab, millist maailmavaadet kannab või mis soost ja rahvusest ta on.

Politoloog: Eesti Keskerakonnal tuleb säilitada vasaktiiba>>

"See keskne põhimõte eristab meie koduerakonda kõigist teistest. Ja just seetõttu on Keskerakonnal kanda erakordselt oluline ning vastutusrikas roll Eesti poliitikas," rõhutas Ratas.

Valimised ilma valikuta

Tänasel, 13. oktoobril toimuval Pärnus Keskerakonna kongressil üle pika aja kandideerib esimehe kohale vaid üks erakonna liige, seekord praegune esimees Jüri Ratas.

Ratas valiti Keskerakonna esimeheks eelmisel Keskerakonna kongressil 2016. aastal, siis kandideeris tema vastu Yana Toom. Ratas sai valimisel 654 häält ja Toom 348, tuletas meelde ERR.

2015. aastal toimunud kongressil kandideeris esimeheks Edgar Savisaare kõrval Kadri Simson, kes sai 486 häält. Savisaare poolt hääletas 541 keskerakondlast.

2013. aastal kandideeris esimeheks vaid Edgar Savisaar.

Ratas kandideeris Savisaare vastu aastal 2011. Siis valiti erakonna juhiks Edgar Savisaar. Jüri Ratas sai 643 hääly ja Edgar Savisaar 925 häält. Enne seda on samuti Savisaarele vastu kandideeritud, ent nii tugevat vastasseisu enne Jüri Ratase kandideerimist ei olnud.

Tagid:
kongress, Keskerakond, Jüri Ratas, Edgar Savisaar, Eesti

Peamised teemad