09:03 31. Oktoober 2020
Kuula otse
 • USD1.1698
 • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
Kapo pidas kinni väidetava FSB agendi (7)
44740

On selge, et "vene spiooni" Aleksei Vassiljevi asja uurivate isikute ülesanne oli vaid propaganda - mustata Venemaad, kuid isegi sellega ei saanud hädapätakad KaPo'st ja Re:Baltica'st hakkama.

Vladimir Linderman, Sputnik Latvija

10. oktoobril avaldas Läti, Leedu ja Eesti-vastaste Venemaa riugaste paljastamisele spetsialiseerunud Balti uuriva ajakirjanduse keskus Re:Baltica materjali "Spiegs, ko Krievija aizmirsa" ("Venemaa poolt unustanud spioon"). Samal päeval ilmus Eesti portaalis Postimees.ee venekeelne tõlge (eesti keeles "Vene spiooni sõnum Viru vanglast: mu kodumaa unustas mind").

Kapo pidas kinni väidetava FSB agendi >>

Selles käib jutt Leningradi oblasti Kingissepa linna elanikust Aleksei Vassiljevist, kes arreteeriti Eestis umbes aasta tagasi spionaaži eest. Spionaažiülesanne seisnes väidetavalt järgnevas, tsiteerin Re:Balticat: "FSB-s tehti talle ülesandeks kirjutada kood, mis võimaldaks eriteenistuse töötajatel tungida ühe Eesti riigiasutuse Wi-Fi sisevõrku." 2018. aasta kevadel mõisteti Vassiljevile karistuseks neli aastat vangistust. Praegu kannab ta karistust Viru vanglas, 170 kilomeetri kaugusel Tallinnast.

Kelle pädevuses Venemaal on luuretegevus välismaal

Noor — ta on 21-aastane — Venemaa Föderatsiooni kodanik, kes õppis Kohtla-Järvel programmeerijaks, värvati väidetavalt Venemaa Föderaalse julgeolekuteenistuse poolt ülesande täitmiseks NATO liikmesriigi territooriumil.

FSB-d mainitakse tekstis, ma ei peljanud vaeva üle lugeda, seitseteist korda: "selleks ajaks, kui Vassiljev kinni võeti, oli ta FSB heaks töötas umbes kuus kuud", "FSB-s lubati talle ülesannete täitmise eest maksta", "Vassiljev ei olnud FSB jaoks eriti tähtis agent" ja nii samas vaimus edasi.

Asja konks on aga selles, et vastavalt Venemaa õigusaktidele ei ole FSB-l volitusi luuretegevuseks välismaal. Sellega tegelevad teised ametkonnad: välisluureteenistus (SVR), Kindralstaabi peavalitsus (aegunud, kuid tavakõnepruugis juurdunud lühend GRU). Ja see ei ole pisiasi: avaliku halduse asutuste pädevuste selge piiritlemine on riikliku juhtimise põhialus.

FSB korduv mainimine artiklis tähendab, et antud juhul pole tegemist eksituse ega kirjaoskamatu ajakirjaniku "puterdamisega", vaid et just nii oligi see sõnastatud nii toimikus, kui ka kohtuotsuses. Üksnes sellest asjaolust piisab väitmiseks 90%-lise tõenäosusega, et Vassiljevi spionaažisüüdistus on sõrmest väljaimetud.

Võiks vastu väita: kas Eesti salateenistus KaPo on nii ebakompetentne, et omistas FSB-le talle mittekuuluvaid funktsioone? Vastan: miks peakski Eesti vastuluurajad olema intelligentsemad kui Läti kaitsepolitsei?

Lubage siinkohal meelde tuletada Jelgava raudteetöötaja Aleksander Krasnoperovi "spiooni"-juhtumit. Kaitsepolitsei väitis tookord samuti, et mehe värbas FSB ohvitser. Kui kaitsja aga märkis, et FSB ei tegele luuramisega väljaspool Venemaad, siis vahetas kaitsepolitsei, nagu öeldakse, käigu pealt jalanõusid ja ütles, et tegelikult värbas Krasnoperovi GRU ohvitser.

Tore eksitus küll, kas pole? See ju tähendab, et pole mingit selget teavet värbaja kohta, järelikult ei ole selgust ka värbamises endas. Vassiljevi puhul on sama lugu.

Koodi transportimine autos

Nüüd "spiooni ülesandest". Tänapäeva infotehnoloogiates olen ma võhik, kuid midagi selles loos tegi isegi mind valvsaks. Näiteks, mida tähendab fraas "kinnipidamise päeval oli ta tagasiteel Venemaale, et edastada kood oma FSB sidepidajale"? Kood ei ole ju püstol ega heroiinipakk, küllap saaks seda edastada kuidagi turvaliselt ka interneti kaudu?

Küsitlus

Kas te usute, et vahistatud 20-aastane programmeerimistudeng on FSB agent?
 • Muidugi, ega siis KaPo ilmaasjata inimesi vahi alla võta
  19.7% (14)
 • Küllap oli alles mõne FSB kooli kursant
  2.8% (2)
 • Miks mitte, kui igasugu salakaubavedajad, prostituudid ja poliitikud on FSB agendid, miks siis tudeng ei või olla
  23.9% (17)
 • Kahtlane, eriteenistused võtavad oma teenistusse alles pärast kõrgkooli lõpetamist ja ajateenistuse läbimist
  4.2% (3)
 • Võibolla oli FSB-s praktikal, kui oleks ülesandega hakkama saanud, oleks teenistusse võetud
  1.4% (1)
 • Pole ta mingi agent, KaPo lihtsalt hoopleb oma saavutusega
  29.7% (21)
 • Kust mina tean
  18.3% (13)
Hääleta: 9

Pöördusin hinnangu saamiseks Riias tuntud spetsialisti poole. Ta palus tema nime mitte avaldada ja ütles: "Koodi üle piiri vedu on jama. Miljonid inimesed kogu maailmas laadivad iga päev internetis üles fotosid, muusikat, isiklikke arhiive… Mis probleem oleks krüpteerida ja laadida üles serverisse väike arhiiv "fotod viimastest joomingust" ja õiged inimesed laadiksid selle hiljem alla? Edasi "tungimisest Wi-Fi võrku". Wi-Fi ründamise vahendid on juba teada-tuntud. Kirjutada selleks midagi uut? Milleks? Või on eestlastel oma Wi-Fi, mis töötab teistele standardite järgi? Sellisel juhul ei saaks tavalise tarkvaraga standardseadmetega selle võrguga ühendust luua. Kui midagi areneda, siis milleks riskida ja teha seda Eestis? Võib kirjutada mida iganes Venemaal ja siis kasutada seda juba valmis tööriista Eestis. Kui tahate kedagi tappa, ei pea selleks kuuli kohapeal valama."

Nii et mitte ainult töölevõtmine, vaid ka ülesanne tundub pehmelt öeldes, imelik… Minu jaoks põrus kõik paika, kui ma teada sain, milliste Eesti karistusseadustiku paragrahvide järgi Aleksei Vassiljev süüdi mõisteti.

Käib "hübriidsõda", spioone on vaja

Aastatagustest meediasõnumitest selgus, et Vassiljevile ei süüdistatud mitte ainult "spiooni"-paragrahvi "Välismaalase poolt Eesti Vabariigi iseseisvuse ja sõltumatuse vastu suunatud vägivallata tegevus" järgi, vaid ka "arvutikuriteo ettevalmistamises".

Arvan, et asi võis olla nii. Polnud mingit värbamist ega spionaaži. Kuid ilmselt ütles või tegi Vassiljev midagi, mida võis tõlgendada kui "arvutikuriteo ettevalmistamist". Näiteks võis ta rääkida kaasõpilastele: küll oleks hea teha seda või toda, see pole üldse keeruline, vaadake… Kaasõpilane aga rääkis sellest, kellele vaja. KaPo pidas noormehe kinni ja tegi talle ettepaneku, millest võis küll keelduda, kuid selleks oleks vaja olnud tugevat selgroogu ja külma aju.

Õpetajad noorest "FSB agendist": eriliste annetega ta silma ei paistnud >>

"Aleksei, me teame, et sa luurasid Venemaa heaks, meil on vaieldamatud tõendid," võis KaPo uurija kinnipeetule öelda, "Eestis saab selle paragrahvi järgi mõista kuni 15 aastat, nii et "kümnekas" on sulle tagatud. Ema ei ela seda üle, tüdruk ei oota sind ära, no sa saad isegi aru… Aga mina," siin läheb uurija hääletoon pehmemaks, "ei taha sinu noort elu hukutada. Kui sa kõik ausalt ära räägid, kuidas sind Venemaal värvati ja ülesanne anti, garanteerin ma isiklikult, et saad maksimaalselt neli aastat ja sind lastakse ilmselt varsti tingimisi vabaks. Oleme kokku leppinud?"

Kaitsepolitsei pidas kinni FSB agendi, illustratiivne foto
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Ja Aleksei tegigi kümneaastase vanglakaristuse hirmus "puhtsüdamliku ülestunnistuse". See on vaid minu hüpotees, kuid ma ei näe selle loo olevatele absurdsetele asjaoludele muud usutavat seletust. Vassiljevi sõnadest tuligi ilmselt "FSB värbamine": GRU, seda enam SVR olemasolust ei pruukinud ta midagi teadagi, FSB on tuntud aga kaubamärk, mida kõik teavad. Nii ta siis ütleski, et ta värbas FSB ja uurija kandis selle "ülestunnistuse" protokolli.

Balti riikide eriteenistustele pole vaja väikesi häkkereid (pealegi selliseid, kes polegi midagi "häkkinud"), kuid neil on vaja Venemaa spioone, selline on poliitiline tellimus. "Arvutikuriteo ettevalmistamise" avastamise eest võib parimal juhul saada ülema tugeva käepigistuse, kuid spiooni kinnivõtmine väärib valitsuse autasu ja kindlustab tõusu karjääriredelil.

Veel üks huvitav punkt. Re:Baltica teatab, et intervjuu ajal vanglas "vaatas noormees oma märkmikust, kuhu ta oli kirjutanud mõned oma loo olulised detailid." Saate aru, kui te räägite sellest, mis tegelikult toimus, pole teile märkmeid vaja. Isegi kui inimene on unustanud täpse kuupäeva, ütleb ta "kevadel" või "õppeaasta lõpul" või "mõni päev pärast tüdruksõbra sünnipäeva" — üldiselt midagi sellist.

Владимир Линдерман во время Марша рассерженных родителей в Риге в знак протеста против реформы в русских школах
© Sputnik / Sergey Melkonov
Vladimir Linderman

Kuid kui teil on "legend", siis jah, kui pole professionaal, kes "legendi" peast mäletab, ei saa ilma märkmikuta kohe mitte kuidagi. Isegi kui mul pole õigus, olen ma kindel, et valged traagelniidid on selgelt näha ja Eestis inimõiguslased peaks asja ette võtma. Ma arvan, et poiss tehti lihtsalt lolliks. Võibolla sõlmis ta kokkuleppe, mis jättis ta ilma apellatsiooniõigusest.

Soros, ära anna neile raha!

Ma ei suuda vastu panna kiusatusele öelda mõned "komplimendid" Re:Baltica ajakirjanikele. Teie justkui "uurimus" on asjatundmatu, te ei mõista elementaarseid asju. Ja see õpetlik toon: ära minge, lapsed, Aafrikasse kõndima, ärge kuulake pahasid poisse FSB-st…

On selge, et tegemist oli puhtalt propagandaülesandega Venemaad mustata, kuid ka sellega ei saanud te hakkama.

Джордж Сорос на XIII Форуме Открытого общества: Европейский союз и Россия: что ожидать в будущем?
© Sputnik / Илья Матусихис
Lato Lapsa kirjutas, et Re:Baltikat rahastab George Soros

Lato Lapsa kirjutas, et Re:Baltikat rahastab George Soros. Nii ma mõtlesingi, ehk tuleks see artikkel inglise keelde tõlkida ja see vanaisa Sorosele saata, et ta raha raiskamise lõpetaks? Nali.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kapo pidas kinni väidetava FSB agendi (7)
Tagid:
spioonimaania, poliitika, spioon, FSB, Aleksei Vassiljev, Läti, Eesti, Venemaa

Peamised teemad