13:07 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Poliitika
lühendatud link
9431

Tulevikku vaadanud Briti sõjaväeanalüütikuid peaks kuninganna nende julguse eest autasustama, sest selleks, et niimoodi asju nende õigete nimedega välja öelda peab tõesti pisut kangelane olema. Tegelikult kirjutasid nad alla omaenda ülemuste andetusele.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik 

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi analüütikuid tabas "vaimusähvatus". Polegi tähtis, et alles nende ettekande kuuendas versioonis väljakutsetest ja ohtudest. Pole ka tähtis, et nad pidid kuuenda meele sisse lülitama seal, kus tavalistele inimestele oleks piisanud silmade avamisest ja lihtsalt aknast väljavaatamisest.

Peamise, mis "näha on", kirjutasid nad valitsusele: "Näeme järgmise kümne aasta jooksul Venemaa mõju laienemist rahvusvahelisel areenil".

Selle kohta, kuidas seda vältida on öeldud "ei paista". Olgu sanktsioonid või uued või täiendavad sanktsioonid, olgu Skripal varitsuses, või NATO kaevikuis ja küberüksused diivanil, ikkagi prognoosivad nad Venemaa kohaloleku tugevnemist Arktikas, Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas. Nad lubavad Moskva suhete arenemist Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna riikidega, mis moodustavad juba praegu 60% Vene sõjatööstuskompleksi müügiturust. 

Inglise parun kohkus Euroopa venestamisest >>

On oodata kaubanduse ja riigikaitse alaste suhete tugevdamist Hiinaga ning lähenemist Indiale ja Pakistanile. Nad ei kahtle, et Venemaa ei muuda oma poliitikat Euraasias ja nad on veendunud, et ta ei muutu ja säilitab olemasoleva riikliku juhtimise mudeli. Kuid selleks, et niikaugele jõuda, pole vaja olla Briti analüütik. Ja ka nende kohta ei saa öelda, et nad seda analüüsiksid. Nende "ennustused" kõlavad toostina, kus nad tunnustavad edusamme ja soovivad saavutatul mitte peatuma jääda.

Kohe ei saa arugi, et see on riigi sõjaline juhtkond, kes peab ennast kõige tõenäolisemaks meie (Venemaa) vastaseks, kuid see ettekanne peab täiendama juba kolme aasta eest välja töötatud riigikaitse strateegiat. Selgub, et polegi midagi täiendada, kui, siis ainult nimetada Venemaad mitte lihtsalt "ohuks", vaid üsna edukaks, mida ei huvita üldse, kuidas London teda nimetatab.

Inimestele, kes on sel viisil tuleviku avanud, peaks Briti kroon nüüd nende õlapaeltest ja tärnidest olenemata, määrama Tõenäosuse kapteniteks ja neid julguse eest autasustama. Sest selleks, et selliseid asju nende õigete nimedega nimetada, peab olema veidi kangelane.

Põhimõtteliselt kirjutasid nad alla oma ülemate võimetusele ja suutmatusele.

Nende Gavin Williamson ei suuda magamagi jääda, enne kui ta Kremlile taeva sajatusi pole saatnud. Aga tuleb välja, et kasu pole sellest põrmugi. Enne läheb Gavin ise annaalidesse, kui Venemaa aru saab, kes ta selline üldse on. Ühendkuningriik peaks tema soovitust siiski kuulda võtma, kuigi see läks rumalusest valele aadressile. Kui ta tõesti tahab riske minimiseerida ja sõjaline ettekanne selleks justkui ongi, siis peaks ta "kõrvale astuma ja moka maas hoidma".

Suurbritannia valmistub heitluseks Venemaaga, asendades laevad droonidega >>

Analüütikutel aga, et mitte oma prohvetlikku annet tühikäigul kulutada, oleks mõistlik totalisaatoril mängida, teha pannus Venemaale ja saada oma intuitsioonist vähemalt mingitki tulu, sest kuningriigile sealt midagi head ei paista. Kuid ka mitte midagi halba. Seda aga tingimusel, et ta hakkab tegelema iseendaga ega topi oma pikka briti nina sinna, kus selle pihta nipsu võidakse anda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, poliitika, kaitseministeerium, Gavin Williamson, Ühendkuningriik, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad