07:24 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Poliitika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
3110

Otsisid ja otsisid lahendusi, aga midagi ära ei otsustanud. Brexit on juba nina all, ent mitte mingusugust edenemist pole läbirääkimistel seni märgata – EL-i riikide juhid läksid laiali midagi saavutamata. Ja sammusid baaridesse.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Küll kõik veel õnnestub, usub Suurbritannia peaminister Theresa May, kes on püüdnud oma Euroopa kolleege veenda oma Brexiti-variandi õigsuses. Kõige paremat, nii kummaline kui see ka pole usub endiselt ka Euroopa Komisjoni juht Jean-Caude Juncker. Olgugi et mitte miski seda ei ennusta.

May lahkus EL-i tippkohtumiselt, lausumata ajakirjanikele sõnakestki. Tähendab kiidelda pole millegagi. Ja kõik teisedki räägivad ainult sellest, et läbirääkimisi tasub jätkata, mainimata nüüdse kohtumise konkreetseid tulemusi.

Ega peale kokkuleppele jõudmise katsete jätkamise midagi üle ei jäägi. Suurbritannia lahkumine EL-ist on ette nähtud tuleva aasta 29. märtsil. See on juba üsna varsti. Kusjuures selleks kuupäevaks tuleb jõuda mingisugusele ühisele otsusele ja toimetada see läbi kogu EL-i bürokraatia masinavärgi (aga see uskuge vaid, on üpris suur). Seega aeg on otsakorral, aga seniajani pole isegi viimast tähtaega otsuse langetamiseks paika pandud. Ja isegi novembrikuine tippnõupidamine Brexiti asjus lükati edasi, sest kui edasiliikumist ei ole, siis pole mõtet ka taas niisama kokku tulla.

Paljud küsimused on veel väga kaugel nende teoreetilisestki lahendamisest. Näiteks, et kuidas Põhja-Iirimaaga toime tulla. London tahab tema ja Iiri Vabariigi vahele tõelise piiri tõmmata Belfast aga oleks päri jääma Euroopa Liitu.

Põhjaiirlased, kellega mul Brüsselis kohtuda õnnestus, vastasid küsimusele, miks nad sooviksid EL-i jääda: "Me lihtsalt ei taha inglastega kokku jääda." Ma ei kinnita, et see on kogu Põhja-Iirimaa igatsus, kuid niisugune hoiak on ilmselgelt olemas. Jätta aga see osa Ühendkuningriigist eraldi Euroopa Liitu on veel keerulisem kui piir vahe tõmmata, ja sedagi küsimust viie kuuga kindlasti ei lahenda.

Seda kõike silmas pidades on Euroopa liidrid nähtavasti otsustanud: ah käigu kõik kus see ja teine. Ja läinud õlut jooma. Istusid Brüsseli restoranis laua taha, tellisid friikartuleid ja torisesid kogu selle kummivenitamise üle. Ning vahest ka puudujate üle. Kuivõrd stressi maandama ei tulnud ju kõik. Kes teab, võib-olla mõjutavad need sõbralikud koosistumised tulevaste läbirääkimiste kulgu.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
ummik, kõnelused, Brexit, Theresa May, Ühendkuningriik, EL

Peamised teemad