11:24 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Poliitika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
78 0 0

Poolasse puutuvalt tuleb kindlasti meeles pidada, et poolakad, sõltumata sellest, mida nad väidavad, peavad võitlust mitte Venemaa, vaid Saksamaaga.

Sergei Savtšuk, agentuurile RIA Novosti

Neil päevil avaldas meedia sensatsioonilise uudise, et Poola, ettevõtte PGNiG isikus, allkirjastas Ameerika Venture Global LNG-ga veeldatud maagaasi tarnimise kokkuleppe. Leping on pikaajaline, kahekümne kaheks aastaks, mille jooksul saavad poolakad igal aastal kaks miljonit tonni veeldatud maagaasi. Sõnumist haarati kohe kinni ja puhkes laialdane hüsteeria. Paljud eksperdid spekuleerisid, kui tugev kabelimats anti sellega Venemaale üldiselt ja Gazpromile eriti. Nagu tavaliselt, on lõksu suurus, millesse "see riik" end mänginud on, piiratud jutustaja kujutlusvõimega.

Pakume teile, lugupeetud lugejad, võimalust vaadata olukorrale veidi teise nurga alt, mitte emotsioonidest, vaid kangekaelsetest, ent väga huvitavatest faktidest lähtudes. Seadke end mugavalt sisse, võtke ette tassike teed ja me lubame, et igav teil ei hakka.

Misanstseen

Poolasse puutuvalt tuleb kindlasti meeles pidada, et poolakad, sõltumata sellest, mida nad väidavad, peavad võitlust mitte Venemaa, vaid Saksamaaga. Kellelegi pole saladuseks, et ELis on omad liidrid ja autsaiderid. Saksamaa on kindlalt Euroopa Liidu majandus- ja tööstusliider. Poola on ajalooliselt hüpertrofeerunud ambitsioonidega autsaiderriik. Igal aastal saab Poola EL-lt 17 miljardit eurot ja kogu riigi eelarvesse on alates EL astumisest pumbatud juba ligikaudu 230 miljardit eurot. Igavese paluja ja ülalpeetava staatus rusub poolakaid loomulikult ja nad püüavad oma majandust igati turgutada.

Saksamaa on kõige kiiremini kasvava tööstuse ja energiatootmisega riik. Ja kuigi kilovatt-tunni hind on seal Poolaga võrreldes kõrgem, subsideerib Saksamaa tegelikkuses kõiki oma energiamahukaid ettevõtteid. Nende riigieelarve on suur ja nad võivad seda endale lubada. Poola aga ei saa seda isegi madalamate elektrihindade juures endale lubada — eelarve on selleks liiga õhuke. Mingil hetkel otsustas Poola tulevasele läbimurdele aluse panemiseks kasutada kõige primitiivsemat, kuid samal ajal kõige tõhusamat varjatud meetodit – räiget russofoobiat, mis tänapäeva läänemaailmas on saanud millekski moekaks või head tooni näitavaks.

Esimene vaatus

Väike kõrvalepõige. Kas mäletate, et Poola poliitikud oleks teinud kasvõi ühe märkuse Jamal-Euroopa või TurkStreami gaasijuhtmete kohta? Nende kaudu pumbatakse Euroopa Liitu kümneid miljardeid kuupmeetreid ebademokraatliku Venemaa gaasi. Mingil põhjusel on kogu poolakate raev suunatud ainult Nord Stream-2 vastu. Poola enda gaasivajadus on kõigest viisteist miljardit kuupmeetrit, millest viis toodavad poolakad ise. Ülejäänu ostetakse Venemaalt.

Aastatel 2010.-2011. alustas Poola veeldatud maagaasi terminali rajamist Świnoujście´s ja kas seda tehti mingitel kavalatel kaalutlustel või alandlikkusest Euroopa kollektiivse tahtele, ei saa me enam kunagi teada. Märkimisväärne on asjaolu, et terminali ehitamise ajal ei toodetud Ameerika Ühendriikides veel üldse veeldatud maagaasi, seast seal ei olnud veel ühtki veeldatud maagaasi tehast.

Газовый терминал в Свиноуйсьце
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Poola veeldatud maagaasi terminal Świnoujście´sю

Poola saadikud läksid kummardama Katari, mis samuti ei müünud Euroopa turule ühtki kuupmeetrit gaasi, eelistades Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna palju tulusamaid turge. Katar esitas veeldatud maagaasi tarneteks karmid, peaaegu orjalikud tingimused ja Poola nõustus nendega kõhklematult.

Selguse mõttes olgu öeldud, et Poola nõustus maksepõhimõttega "maksa ja (või) vii ära" ja kui terminal ei saanud õigeks ajaks valmis, maksis Poola gaasi eest, mida ta ei saanud. Świnoujście terminali võimsus on viis miljardit kuupmeetrit ja ainult 1,1 miljardit tuli Katarist. See tähendab, et terminal mitte ainult ei tasunud end ära, vaid tekitas suuri kahjumeid, kuid selle ehitamiseks oli ju veel ka laenu võetud.

 

2013. aastal andsid Ameerika Ühendriigid käiku esimese veeldatud maagaasitehase Sabine Pass ning Euroopa ja edasi maailma meedias puhkes infotorm. Poola poliitikud teatasid sõna otseses mõttes igast triikrauast raevukalt, et nüüd vabanevad nad lõplikult vihatud Venemaa gaasist ja neid päästab Ameerika LNG.

Endine Poola kaitseminister Antoni Macierewicz
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Möödus veel neli aastat. Ameerika veeldatud maagaasi tarnimine Euroopasse oli vähene ega ületanud kolme protsenti kogu nõudlusest. Veelgi enam, Ameerikas toodetud veeldatud maagaasi kvaliteet oli Katari omast kehvem ja ka gaasiveo kulud olid selle aja jooksul rohkem kui kolmekordistunud, kuni 70 tuhat dollarit ööpäevas. Tundub, et seal on justkui odavam ja kvaliteetsem Katari gaas, logistikavajadus on seal väiksem, tarneleping on sõlmitud ja mõistlik oleks Ameerika Ühendriikide pakutavast gaasist keelduda. Kuid nii ei juhtunud.

Teine vaatus

2017. aasta juunis võttis Poola suure paatose ja fanfaaridega vastu esimese gaasipartii Ameerika Ühendriikidest. Poola ja Euroopa ajakirjandus juubeldas: hüvasti, Gazprom! Meie võitsime! Ameerika on meiega! Kaadri taha jäi, et veeldatud maagaasi tarnisid poolakatele mitte ameeriklased, vaid Briti ettevõte Centrica. Poola tänas neid selle eest siiralt ja… müüs koheselt kogu gaasi edasi kõige euroopalikumale riigile. Kusjuures kahjumiga. Vastavalt Ukraina riikliku registri ametlikele andmetele oli Poola kahjum umbes kaheksa miljonit eurot. Pole eriti loogiline, ütlete? Asi on selles, et PGNiG kasum oli samal aastal 577 miljonit eurot, see tähendab, et keegi seal selle pärast nälga ei surnud.

Глава PGNiG Петр Вожняк на конференции PGNiG в Варшаве 17 октября 2018 года
© Фото : Public domain
PGNiG juht Piotr Wozniak.

Kuid Poola "rumaluse" arvutamise käigus magati maha peamine – Poolast oli de facto saanud rahvusvaheline gaasivahendaja ning ta liitus seltskonda, kuhu kuuluvad Katar, Venemaa, Norra ja teised. PGNiG juht Piotr Wozniak on juba öelnud, et kahes Ameerika Ühendriikide tehases toodetud veeldatud maagaas ostetakse valemi järgi FOB (Free On Board). See tähendab, et gaasi laadimise hetkest laevale kuulub see juba uutele omanikele.

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi, illustreeriv foto
© AP Photo / Jesco Denzel/German Federal Government

Tuletame meelde, et Katarist ostetud veeldatud maagaasi saab Poola tarnida ainult Poolasse, kuid Ameerika Ühendriikide veeldatud maagaasi võib saata kuhu iganes. Isegi kui eeldada, et PGNiG suunab kõik üle Atlandi ookeani kulgevad gaasitankerid Świnoujściesse, siis summaliselt annavad kõik veeldatud maagaasi lepingud vajaminevast kümnest miljardist ainult kuus. Hr Wozniaki avaldusele, et Ameerika LNG on kolmandiku võrra odavam kui Venemaa torujuhtmest saadav gaas, võib omistada "aasta anekdoodi" tiitli.

Millest Gazprom vaikib

Ilmselt küsite, miks Venemaa Gazprom ei sekku ega kommenteeri olukorda? Tal pole selleks vajadust. Kõik need mängud ei mõjuta mingil moel Venemaa riikliku ettevõtte huve.

Poola mitte ainult ei keeldunud Venemaa gaasi tarnimisest, vaid isegi suurendas seda 0,5%. See tähendab, et kõik Poola poliitikute kõlavad avaldused tuleb jagada nulliga. Kõik Poolale vajalikud kümme miljardit kuupmeetrit gaasi pumbatakse gaasijuhtmest Jamal-Euroopa, lisaks kehtib Gazpromi leping Poolaga kuni 2022. aastani ja võiks tassi kohvi peale kihla vedada, et seda pikendatakse.

Rahvusliku energiajulgeoleku fondi direktor Konstantin Simonov.
© Sputnik / Владимир Трефилов

Samal ajal käib gaasijuhtmete Nord Stream-2, Siberi Jõud-1 ehitamine, sisuliselt on juba otsustatud Siberi Jõud —2 ehitamise küsimus ja käivad läbirääkimised kolmanda torujuhtme üle. Maailmaturul Poola oma 2,7 miljardit kuupmeetri gaasiga ilma ei tee. Gazprom müüb lisaks põhitootele – torujuhtmegaasile veel 3,7 miljardit kuupmeetrit LNG gaasi ja selle mahud kasvavad kiiresti.

Tulemus

Venemaa-vastast udu ajades on Poola sisenenud rahvusvahelisele veeldatud maagaasi turule. Loomulikult suudab ta ostetud gaasi kodumaale tuua ja vabaneda "sõltuvusest Venemaa gaasist", kuid tundub, et kogu see gaas viiakse kuni viimane tilgani Aasia-Vaikse ookeani piirkonda, mis võimaldab sellega suuri kasumeid ja eelarvetulusid teenida.

Pole kahtlust, et see ei ole kõigile huvitatutele enam saladus. Varugem kannatust — sündmuste edasine areng lubab intriigi, sest ELi liikmesriikide "sõprus" kasvab üha ja Poola isepäisus ei meeldi ilmselt kõigile. Seepärast lõpetame mõttepunktidega…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
LNG terminal, gaas, Poola, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad