20:22 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Poliitika
lühendatud link
11330

Saudi-Araabia skandaali ja riigi aeglase muutumise tõttu "poliitiliselt mürgiseks kliendiks" on isegi kõige Saudi-lojaalsemad lobistid keeldunud nende heaks töötamast.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Saudi ajakirjaniku ja dissidendi Jamal Hashukji kadumise ja võimaliku mõrvaga seonduv skandaal on hoogustumas ning selle tagajärgedel on kõik võimalused muuta mitte ainult ülemaailmset naftaturgu, vaid ka geopoliitiliste jõudude tasakaalu. Ameerika Trumpi-meelse väljaande Breitbart ajakirjanik Joel Pollack on ideaalselt sõnastanud põhjused, miks muutus "Saudi küsimus" Ameerika Ühendriikide poliitilises päevakorras äkki nii teravaks: "Saudi Araabia ei ole kunagi olnud inimõiguste järgimise eeskujuks ja meedia huvi tekkis selle vastu ainult seetõttu, et valimisteni (USA Kongressi ja Senatisse – autori märkus.) on jäänud kolm nädalat — vajatakse uut Venemaad."

See on väga täpne hinnang, mis seletab täiuslikult kõikide Ameerika ja Euroopa poliitikute avaldusi, kes kuulutasid Riyadhi äkki peaaegu kogu maailma kurjuse keskuseks. Meie jaoks on see uudis, olenemata sellest, kas Saudi Araabia on lihtsalt maailma kurjuse "asendaja" või satub ta satub "Washingtoni oblastikomitee" tellitud halbade nimekirjas lihtsalt Venemaa kõrvale. Tuleb märkida, et Saudi Araabial on kõik võimalused saada "ülemaailmseks kurjuseks, mida tuleb kiiresti karistada". Kõige olulisem kriteerium: Riyadh üritab Trumpiga sõprust pidada ja Ameerika president ise rääkis, et sellise kliendiga nagu Saudi Araabia tuleks sõbralikes suhetes olla, mis ainult pahandas tema kriitikuid ja aktiviseeris nõudmisi sanktsioonide kehtestamiseks.

Saudi Arabia has never been an exemplar of human rights.

The media care because it's 3 weeks to Election Day and they need a new Russia. https://t.co/JG6AHoHyum

Teiseks, tavalise ameeriklasele (ja soovi korral ka eurooplasele) võib väga lihtsalt selgeks teha, millist kurja Saudi Araabia printsid neile isiklikult teinud on. Piisab vaid öelda, et just nemad tõstsid ("kokkuleppel Putiniga") tavalisele ameeriklasele ja eurooplasele bensiini ja kaudselt ka kõigi teiste kaupade hindu. Patriootiliselt meelestatud Ameerika valijatele võib meelde tuletada 11. septembri terrorirünnakuis osalenute kodakondsust ja süüdistada Trumpi terrorismi sponsoreerinud riigi toetamises. Ja et "komplekt oleks täielik", võib kasutada argumente Saudi Araabia vähemuste kujuteldavate või tõeliste õiguste rikkumistest, hoolimata sellest, et mistahes vähemuste peamine kaitsja Barack Obama eelistas kõike seda mitte tähele panna.

Lisaks eelmainitule viitab ühiskondliku raevu ja poliitilise surve koondumisele just Saudi Araabiale asjaolu, et Saudi Araabia on ilmselgelt Venemaast nõrgem ja paljude Ameerika poliitikute ja ekspertide sõnul võib temaga tülitseda peaaegu karistamatult, kartmata "raketiga vastu vahtimist saada". See on ohtlik illusioon, kuid Ameerika poliitikutele, meediatöötajatele ja ekspertide kogukonnale on teiste riikide, isegi kui neil on tuumarelvad, alahindamine tavaline, mis siis teistest rääkida.

Venemaa president ja Saudi Araabia prints
© Sputnik / Алексей Дружинин

Kuigi Trump kutsub Saude peaaegu avalikult üles deklareerima, et dissidendi tapmine oli "täideviija viga" või kellegi isiklik algatus ja soovitab enne järelduste tegemist uurimise tulemused ära oodata, nõuavad isegi Trumpi partei kongresmenid sanktsioonide kehtestamist. Lisaks tühistas USA rahandusminister Mnuchin visiidi Saudi Araabiasse, et mitte skandaali tekitada. Mõnes mõttes oleme me tunnistajaks eksperimendile, mis vastab küsimusele: "Kas 110 miljardi dollari suurune ühekordne andam kaitseb USA sanktsioonide eest?" Summa 110 miljardit on 2017. aastal Trumpi ja Saudi valitsuse vahel sõlmitud Ameerika relvade tarnelepingu maksumus ja sellele lepingule viitab Ameerika president alati kui argumendile Riyadhiga suhete halvenemise lubamatusest.

Skandaal, mis ümbritseb Jamal Hashukji kadumist ja võimalikku mõrvamist, toimus just õigel ajal, arvestades USA senaatorite ja kongresmenide rühma katseid vastu võtta nn NOPECi seadust, mis annaks USA võimudele õiguse kaevata teisi riike Ameerika Ühendriikide kohtutesse naftakartellide loomise eest, välja kirjutama kartellitrahve ja seejärel konfiskeerida (karistuseks) nende riikide vara, milleni ookeanitagused kohtutäiturid ulatuda võivad.

Saudi-Araabia skandaali ja riigi aeglase muutumise tõttu "poliitiliselt mürgiseks kliendiks" on isegi kõige Saudi-lojaalsemad lobistid keeldunud nende heaks töötamast. Näiteks mõjukas lobitöö ettevõte Gibson Dunn, kus töötab Ameerika Ühendriikide endine peaadvokaat Ted Olson (kohtutes Ameerika Ühendriikide valitsust esindanud advokaat) lükkas tagasi mitme miljoni suuruse lobitöölepingu eelnimetatud seaduse blokeerimiseks ja mõned Ameerika meediaväljaanded juba kirjutavad, et NOPECi seaduse läbimineku võimalused on dramaatiliselt kasvanud.

Saudi Araabia kaamelid armastavad Eesti otra, illustratiivne foto
© Sputnik / Юрий Сомов

Kui Saudi-Ameerika konflikti kõige radikaalsem stsenaarium rakendub, siis ootavad meid ees väga huvitavad sündmused. Sanktsioonide kehtestamise ja NOPEC seaduse vastuvõtmise korral satuvad kõik OPEC+Venemaa tehingu osalised USA sanktsioonide alla ja USA võimud (isegi kui Trump seda ei soovi) hakkavad jahtima Saudi Araabia, Venemaa ja Iraani rahalisi ja mitterahalisi varasid. Selles valguses on Venemaa meetmed USA võlakirjadest vabanemiseks ja Venemaa kullavarude radikaalseks suurendamiseks olnud vägagi kaugeleulatuvad. Reaktsioon naftaturul toob tõenäoliselt kaasa järsu hinnatõusu. Ainuüksi Iraani vastu suunatud sanktsioonide tõttu on naftahinnad viimastel kuudel oluliselt tõusnud ja kui juba Saudi Araabia ja tõenäoliselt ka Venemaa sanktsioonide alla satuvad (NOPEC tähendab tegelikult sanktsioone), võib turge tabada tõeline hinnašokk, eriti kuna Araabia pool on kvaasimeedia kaudu juba ähvardanud reageerida sanktsioonidele naftahinna tõstmisega kuni $200 barreli eest.

Kui Saudide varad Ühendriikides arestitakse (sõltumata ettekäändest), peab Riyadh otsima teisi nafta eest tasumise vorme. Olenemata sellest, milline euro, jüaani, kulla või teiste valuutade kombinatsioon valitakse, saabub naftadollari süsteemi lõpp koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega Ameerika ja kogu maailma majandusele. On vägagi tõenäoline, et Trumpi nõustajad üritavad nüüd kõike ülalnimetatut seletada senaatoritele ja kongresmenidele, kes tahavad oma jõudu näidata ja maha murda ühekorraga nii Trumpi, Saudi Araabia, kui ka Venemaa. Kui Ameerika parlamendiliikmed valivad vastasseisu teravama versiooni, siis on see veel üks näide selle kohta, kuidas poliitilise eliidi uhkus ja rumalus teeb kunagi nii suurele impeeriumile otsa peale.

Taust: Saudi Araabia tunnistas 19. oktoobril pärast enam kui nädal kestnud eitamist, et ajakirjanik Jamal Khashoggi suri riigi Istanbuli konsulaadis, selgitades, et tegu oli kaklusega, mis lõppes surmaga. USA president Donald Trump pidas seda versiooni usutavaks, edastas ERR.

Saudi Araabia võimud teatasid, et on vallandanud juhtumiga seoses kaks kõrget ametiisikut ning uurimise all ja arreteeritud on 18 Saudi kodanikku.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
nafta, Jamal Khashog, ajakirjanik, Saudi Araabia, Türgi, Venemaa

Peamised teemad