14:54 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Poliitika
lühendatud link
4510

Hiina on ohtlikum kui Venemaa, ent Euroopa on vaenlane, kelle sarnast alles annab otsida. Donald Trump kogub valijaskonnalt plusspunkte ja pääseb ilmselt võimule ka teiseks ametiajaks.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Ameerika Ühendriikide president mängib teravuste loomisele. Seda niihästi suhetes süsteemsete konkurentidega kui ka vastastikustes suhetes võtmetähtsusega liitlastega. Ta teatas, et Hiina, kes tema arvates sekkus 2016. aastal riigipea valimistesse, kujutab endast USA valimisdemokraatiale palju tõsisemat ohtu ja probleemi kui Venemaa.

Trumpi tahetakse kukutada — rahaseikade voi Kavanaugh' kaasuse abil >>

Need ei ole juhuslikud sõnad. Trump kogub valijaskonnalt plusspunkte ja üks tema peamisi jooksvaid ülesandeid on tõestada oma vaadete ja tegude järjekindlust, et lõpuks ometi ära lõigata lõputud ja poliitilises mõttes igati ohtlikud süüdistused ettearvamatuses ja diletantluses. Pekingi suhtes on hoiak, erinevalt paljudest teistest välispoliitilistest liinidest, kindlaks määratud. Valimistesse, mis on igale ameeriklasele peaaegu usukultus, on nad sekkunud, järelikult karistust väärt. Vähemalt majanduslikku.

Aga väidetav sekkumine valimistesse on vaid "kattevari" globaalsete ülesannete lahendamiseks võtmekonkurendi nõrgestamise osas.

Ja siingi toimib see osa poliitilisest Washingtonist, mida võib Trumpiga seostada, samm-sammult edasi. Peking, tuleb öelda, vastab USA ebasõbralikele sammudele. Hiljuti jäeti ära järjekordne voor USA–Hiina dialoogist välispoliitika ja riigikaitse vallas. Eelnevalt saikatkestatud kahe riigi vahelise kaubanduskriisi arutelu. Nagu teada, kehtestas Hiina RV peegeldavad vastumeetmed tollitariifide tõstmisega ameerika kaupade impordile kümnete miljardite dollarite võrra.

Washington omakorda kehtestas Hiinale sanktsioonid Venemaa relvade ostmise eest ja teatas sõjalis-tehnilise toetuse jätkamisest Taiwanile, mida Hiina peab oma territooriumist. Ja veel võib meenutada süüdistusi ameeriklaste intellektuaalomandi varastamises ja USA-s eeldatavat Hiina RV sekkumist Kongressi vahevalimistesse, mis toimuvad tuleval kuul. Lõpuks lisab ameeriklaste sõjalaeva järjekordne Lõuna-Hiina merre sisenemine, milesse Pekingis suhtutakse vägagi valuliselt, sellele maalingule veelgi "paksu värvi".

Aga oleks tegu vaid Hiinaga, ent Donald Trump lendab vingelt peale ka Euroopale. Ta teatas, et Ameerika Ühendriikidel ei ole rohkem sääraseid liitlasi, kes käituks sedavõrd vaenulikult nagu Euroopa Liit. Et eurooplased kasutavad Ameerika Ühendriike küüniliselt oma eesmärkidel ära ja sellele on aeg lõpp teha. Sedasi on president lausunud: "Euroopa Liit loodi selleks, et meid kaubanduse valdkonnas ära kasutada, ja nimelt seda nad on teinudki."

Tegelikult ei ole see mõte sugugi uus. Trump on korduvalt kutsunud EL-i iseenese julgeolekusse rohkem panustama, aga mitte lahendama neid küsimusi "suure venna" arvel. Enam-vähem samal seisukohal on ta olnud ja on majandusküsimustes, mis on viinud Washingtoni poolt kõrgendatud tollitariifide kehtestamiseni terve rea Euroopa kaupade osas ja kõige tähtsamate liitlaste vahel kui mitte täismõõdulise kaubandussõja, siis vähemasti suurte probleemide tekkeni.

USA-s kasvab usk, et Tump valitakse ametisse tagasi >>

Nüüd püütakse neid tulekustutuskorras lahendada, kuid mehhanism on siiski käest lastud. Aga just avalikult vaenulikus poliitikas Trump Euroopat vahest esmakordselt süüdistaski. Kuigi ega ta varemgi oma väljendustes eriti tagasihoidlik ei olnud.

Tulemusena on nii Hiinas kui ka Euroopas, nagu öeldakse, Trumpile käega löödud ja loodetakse peatsele võimuvahetusele Washingtonis 2020. aastal. Selles vaimus, et tuleb uus president, kellega kõneleme südamlikult ja tasandame kõik "konarused" (mis pigem küll meenutavad mitmesuunalist süsteemikriisi). Aga see paistab olevat suur eksiarvamus.

Donald Trump ei kavatse kuhugi ära minna ja tal on alust eeldada võimuloleku pikenemist.

Sotsioloogia tunnistab: viimase poole aastaga on nende kodanike arv, kes on Trumpi võidus 2020. aasta valimistel veendunud, kasvanud 40 protsendilt 46 protsendini. See näitaja kasvab paralleelselt ametisoleva presidendi reitingu tõusuga. Ja – kõige olulisemana – majanduse dünaamilise arenguga. Kusjuures USA majanduse seisund, mis otseselt kajastub kodanike sotsiaalses enesetundes, ongi Donald Trumpi edasiste poliitiliste väljavaadee aluspõhjaks. Ja selle seisundiga on kõik praegu vägagi kenasti.

Trump häbistas end ÜRO kõnega
© Sputnik / President of the Ukraine Press-Service/Nikolay Lazarenko

Lisaks sellele võib Vabariiklik Partei eelseisvatel vahevalimistel saada prognooside kohaselt Senatis enamuse. Esindajatekoja osas seni veel selgust ei ole, kuid vabariiklastele jääb reaalne võimalus sealgi "aktsiate kontrollpakk" endale võtta. Ei maksa unustada ka veel üht Trumpi võitu: ülemkohtunikuks sai siiski tema inimene Brett Kavanaugh, vaatamata süüdistustele seksuaalses väärkohtlemises, mida ei õnnestunudki tõestada. Provokatsioon nurjus.

Ja sellest mehest sõltub nüüd paljuski, kas Trumpi tagandamine, juhul kui tema vastased seda korraldada üritavad, tunnistatakse seaduslikuks või mitte. Nähtavasti ei pruugi kahelda, milise otsuse Kavanaugh langetab. Ühesõnaga, väljavaated 2002. aastal Valgest Majast "koos kompsudega" mitte välja kolida on Donald Trumpil õige suured. Ning seega mängib ta ka edaspidi väliskontuuride teravdamisele, et kindlustada oma autoriteeri valijate silmis, kes tahavad näha oma riigi eesotsas "vinget ja konkreetset meest", kes pole seadnud esikohale gobalismi-ideid, vaid on seadnud nurgakiviks oma elanikkonna.

Aga niisugune mäng tähendab ruletti. Maailm tunneb näiteid, mil poliitiline hooletus ja ülemäärane enesekiitus on üle kasvanud suurteks muredeks mitte ainult ühe konkreetse riigi jaoks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Brežnev, Trump ja Putin: kuidas Lääne ajakirjanikud Venemaad ja selle meediat näevad
Eestis suursaadiku kohalt lahkunud diplomaat: Trump kritiseerib liitlasi
Trump nimetas "kõige suurema vea" USA ajaloos
Trump hindas "Venemaa nõiajahi" mõju oma reitingule
Ekspert: Trump on Venemaa suhtes järjekindel, ehkki paistab vastuolulisena
Tagid:
sõber, vaenlane, poliitika, reiting, valijad, majandus, valimised, EL, Donald Trump, Hiina, USA, Venemaa

Peamised teemad