14:37 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
9040

Kõikide maade Venemaa poliitemigrandid, ühinege! Algus on tehtud - Vilniuses toimub Leedu ja Läti ühinenud poliitiliste emigrantide kohtumine.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Inimestele meeldivad halvad uudiseid. Mida hullem on uudis, seda rohkem tõmbab see tähelepanu. Vaatame ja ohkame, ja loeme, ja vaatame, ja kuulame. Uudistetootmises tegelevatele inimestele, mis siin pattu salata, meeldivad samuti halvad uudised. Siis tekib hasart, silmad lähevad põlema, ilmub kasulikkuse tunne, sest tundub, et seda loetakse, vaadatakse ja kuulatakse. Ja vastupidi, head uudised pole au sees. Kui sellised ilmuvad, tekib iseenesest küünilisus, skeptitsism, usaldamatus ja usk, et keegi kindlasti valetab, eriti kui uudised on ikka väga head, suisa mesised. Nad kohe vihastavad.

Leedu president Dalia Grybauskaite
© AFP 2019 / EMMANUEL DUNAND

Aga mis teha, kui järgmine uudis on selline, et paremat ei saa ollagi. "Leedus ja Lätis asuv Venemaa poliitiliste emigrantide organisatsioon otsustas korraldada 24. oktoobril ühiskohtumise Vilniuses. Kuulatakse ettekandeid Venemaa poliitvangide olukorrast, arutatakse poliitemigrantide ühistegevust Baltimaades."

No lõpuks ometi näitavad kaks võimsat organisatsiooni siin, Vilniuses, tänasele Moskvale, kes tulevases õnnelikus Moskvas võimul olema saab. Mõõk ühineb sahaga, Nikeša Vladiga (vihje Ilja Ilfi ja Jevgeni Petrovi romaanist "12 tooli" tuntud fiktiivsele organisatsioonile "Mõõga ja saha liit" – toim.). Et purjus karu läbi torgata.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov
© Sputnik / Григорий Сысоев

See, seltsimehed, on tõeline ajaloo verstapost. See on kõigi maade vene poliitiliste emigrantide suur ühinemine. Ja mis eriti meeldiv, Kremlile on see äärmiselt ebameeldiv. Üks liikumise juhtidest on sellest juba teatanud.

Nende inimeste kohta saab lugeda Ameerika häälest ja härdusepisarad veerevad habemesse. Iga emigrandi lugu kujutab endast alati väljakutset hallile massile. See on alati vabaduse ja uhkuse ilming. See on teadvuse võit olemise üle, tahte triumf alandlikkuse üle. "Kui kurjad inimesed ühinevad selleks, et kurja teha, peavad head inimesed seda enam ühinema, et teha head." Siin ei pea olema Tolstoi, et Tolstoiga vaielda. Te vaid kujutlege, milliseid mägesid need toredad poisid liigutada suudavad? Moskvas ilmselt sireenid juba üürgavad.

Meile, kohalikele patriootidele, teeb erilist heameelt, et sellised konverentsid toimuvad Balti riikides.

Ja korraldajate sõnadki paitavad kõrvu: "Leedu Vabariik on Euroopa ainulaadne poliitilise ja õigussüsteemi kombinatsioon, kus on ühendatud erakordne heatahtlikkus, vaimne tervis ja üsna arenenud venekeelne keskkond." Pole midagi lisada – haruldaselt täpne ja tõene hinnang.

Silt venelase kaelas.
© Sputnik / Юрий Сомов

Sellise martsipanise uudise soojas ja sõbralikus õhkkonnas ei tahaks isegi mainida skeptikuid, kuid kahjuks Balti riikide patriootide seas neid siiski on. Kui neid mitte mainida, siis nad solvuvad. Nad vihjavad, et vene demokraatia marssalite ja nende laste kõne ei meenuta üldsegi vene keelt. Nende arvates venelased sellist asja tasuta suust välja ei ajaks. Ja üleüldse on see vaid tühi poosetamine. Kuid mis vahet seal on, kui selged eesmärgid on seatud — kutsuda välja pagenduses olevate oligarhide vaimud ja välja selgitada, kui kaua püsivad võimul praegused.

Ja kui kusagil on lahkeid välismaiseid abikäsi, mis on valmis toetama ja aitama, tuleb see üritusele ainult kasuks. Mis selles siis halba on, härrased? Oma kodumaa vastu tasuta võitlema on võimeline ainult idioot. Ega siis asjata öelda, et seal kus on grant, seal on ka emigrant.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
poliitemigrant, emigrant, Vilnius, Leedu, Läti, Venemaa

Peamised teemad