15:03 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
37 0 0

Daugavpilsi transpordiettevõte otsustas oma trammiparki uuendada Tveri trammitehase toodanguga. Aga ei läinud läbi. Läti välisministeerium tõstis kisa. Ja püüab üles ässitada vastuluuret, et ka nemad tegutsema hakkaksid.

Pjotr Malejev, Raadio Sputnik

Nii otsustaski Daugavpilsi linnavalitsus trammidega hoogu pidada. Linn on väike, raha vähe, nii et esimesena sisestati otsinguribale sõna "hind". Venemaal, nagu teada, on kõik kallis, kuid ainult seal elavatele inimestele, seal mitteelavatele inimestele kõik miskipärast pisut teisiti.

Tveri vagunitehase ettepanek võeti heameelega, kuigi ettevaatlikult vastu – Venemaa ikkagi. Seepärast saadeti vajalikud dokumendid sinna, kuhu vaja – välisministeeriumile ja kaitsepolitseile, et seesamunegi, et kas tohib? Rutiinse esialgse kontrolli tulemusena poldud vastu. Ega see tramm pole, saab ka ringi minna.

Tallinna tramm tähistab oma 130. aastapäeva>>

Kui aga kui lepingule rohelist tuld näidati – ärkasid uurivad ajakirjanikud. Ja muudkui urgitsesid – sensatsioon, Daugavpils ostab oma unistuste trammi tehaselt, mis kuulub valdusettevõttesse, kuhu kuulub ka teisi ettevõtteid, mis toodavaid totalitaarsele režiimile kõiksugu surmavat kremplit: igasugu kaatritele, rakettidele, õhutõrjele ja muudele needustele.

Linnavalitsus hakkas end õigustama: pole neil seal mingeid trammikurjamite ühendusi, mis kannaksid pantograafide otsas maailmale mingit ohtu. Vaidlused vagunite üle on viimane asi, kui millegi muu üle enam vaielda pole. Ja üleüldse, me ju küsisime, teie ei olnud ju vastu? Kuid välisministeerium, mõistes, et polnud valvas olnud, muutus tähelepanelikuks ja tõstis toonust. Hakkas eriteenistusi torkima, kuni vastuluureni välja, et ka tema asjale tähelepanu pööraks. Nee küsisid, miks te otse meie poole ei pöördunud? Miks ajakirjanikud meie ülesandeid täidavad?

Asi jõudis peaministri lauale, kes ütles, et kõik lugupeetud vagunispetsialistid on asjasse kaasatud ja küll varsti lahendus leitakse. Kuna tramm tähendab eelkõige ohutust, asus asjaga tegelema Kaitsepolitsei. Ja andis isegi oma hinnangu. Et tehingul endal ei ole nagu vigagi, selles mõttes, et see ei riku midagi. Aga kuna ta lõhnab halvasti, siis ei sobi.

Spioonimaania Eestis: koodi veetakse autos, lugu meenutatakse märkmikust>>

Nüüd on sellise riigi nagu Läti rahvusvaheline maine ideoloogiliselt kõrgel tasemel, kuid selle rikkumiseks piisab vaid õrnast tuuleõhust. Aga ilma hea maineta raha ei anta. Muide, olukorra muudab pikantseks, et raha trammideks ei eraldatud mitte ainult Läti, vaid ka Brüssel. Sealt samast, kus sanktsioonid kehtestati. Teate isegi, kelle vastu. Teate isegi, mille eest. Nüüd aga tulete sellise asjaga. Paljugi, mis juhtuda võib. Parem, asjast eemale hoida.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

Tagid:
tramm, välisministeerium, Tver, Daugavpils, Läti

Peamised teemad