06:47 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Poliitika
lühendatud link
2810

Kuigi Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kavatseb veel mõnda aega oma ametis jätkata, on tema taandumise uudis Brüsselis toonud kaasa kartuse ebakindla perioodi ees.

TALLINN, 31. okt — Sputnik. Emmanuel Macron on neljas Prantsusmaa president, kellega koos Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on Euroopa Liidu asju ajanud. Kui Merkel esimest korda Euroopa Ülemkogule saabus, ootas teda Jacques Chirac, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

Merkeli dilemma: kas minna või jääda ja võidelda >>

Kui Saksamaa on niikuinii Euroopa otsuste kujundamisel üks olulisemaid riike, siis Angela Merkel oma tasakaaluka meele, konsensuse otsimise ja pika ametiajaga muutus kriisiaegadel lausa ühenduse ankruks. Nüüd on Brüsselisse saabumas uued ajad.

Pärast Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) märkimisväärset kaotust Hesseni liidumaa valimistel on 18 aastat parteid juhtinud Angela Merkel valmis loobuma uuesti sellessse ametisse kandideerimisest. Avalik-õigusliku ringhäälingu ARD andmetel paneb Merkel ka kantsleriameti maha aastal 2021, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Siiani rõhutas Merkel alati, et parteijuhtimine ja kantsleri amet käivad kokku.

Merkel demonstreeris seda, mida võib õigustatult nimetada poliitilise ja aparaadimängu kõrgpilotaažiks, ja kuigi tulemus ei ole veel otsustatud, väärib juba ainuüksi sooritatud kombinatsioon aplausi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti RIA Novosti autori artikli.

Merkel, kes on viimasel ajal saanud kondiks kurgus Saksamaal peaaegu kõigile, kes nõuavad üha valjemalt ja valjemalt tema lahkumist nüüd ja kohe, leidis äärmiselt geniaalse viisi selle endavastase negatiivse laine tõrjumiseks:

"Kuna minu isik kahjustab parteid, loobun ma selle juhtimisest. Aga kantslerina, olgu siis peale, istun ametiaja lõpuni — ainult kolm aastakest ongi veel jäänud. Ja üleüldse, öelge mulle aitäh, et ma viiendat ametiaega ei plaani!"

Pole ime, et paljud sellisest lähenemisest kõnevõime kaotasid, kirjutab autor.

Saksamaa alustab pagulaste tagasisaatmist EL riikidesse >>

Saksamaal ei ole seadusega nõutud, et kantsleri ametikohal peab olema valitseva partei juht. See on pigem kirjutamata reegel. Saksa eksperdid tuletasid meelde, et Merkel oli varem olnud selle põhimõtte kindel toetaja. Kuid igaüks võib oma meelt muuta.

Nüüd on kõige huvitavam küsimus, kas Frau Merkeli trikk töötab. Kas Saksa ühiskond (ja Merkeli parteikaaslased) lepib sellega, et ta jääb ametisse kuni uute parlamendivalimisteni või jõupingutused tema tagandamiseks jätkuvad ja tugevnevad.

Venemaa Föderatsiooninõukogu senaator Aleksei Puškov nimetas Merkeli poliitilise karjääri lõppemise põhjusena otsust lubada riiki pagulasi koos sellele järgnenud rändekriisiga.

"Vea hind: Merkel, keda nimetati veel paar aastat tagasi Euroopa Liidu vaieldamatuks juhiks, loobus CDU liidri positsiooni eest võitlemast," vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti senaatori Twitteri postitust.

Peamiseks põhjuseks sai tema otsus nõustuda 1,1 miljoni pagulasega saabumisega Saksamaale. "Me saame sellega hakkama," kinnitas ta. Ei saanud. Tema langus sai alguse pagulaskriisist.

Nii kommenteeris senaator Saksa kantsleri otsust loobuda kristlike demokraatide liidu (CDU) juhtimisest ja mitte osaleda 2021. aasta valimistel.

Peamised teemad