12:35 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
9512

Venemaa sotsiaalvõrgustikesse, blogidesse ja meediasse on valgunud mitte ainult kõike ameerikalikku jutlustavad misjonärid, vaid ka need, kes vaevu kuuldava eesti aktsendiga kallutavad venelasi riigi, sõjaväe, õiguskaitseorganite vastu ja vihjavad, et Venemaa puruksrebimine on parim retsept õnne saavutamiseks ja eneseteostuseks.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor RIA Novostile

Ameerika Ühendriikides toimus foorum, mis oli pühendatud vajadusele kaitsta USA rahvuslikku julgeolekut välisohtude eest, kusjuures peamise ohuna (nagu arvata võiski) käsitleti Venemaad ja selle kahjulikku mõju Lääne poliitilistele süsteemidele üldiselt ja Ameerika valimistele ja inforuumile eriti.

Roberta Wohlstetteri nimelise rahvusliku julgeoleku foorumi korraldas RAND Corporationi mõttekoda — väga tuntud analüütiline struktuur, millel oli omal ajal oluline roll USA külma sõja võitlusskeemide ja lähenemisviiside väljatöötamisel. Kuigi RAND Corporation on eraõiguslik mittetulundusorganisatsioon, on tema käsutuses väga tõsised intellektuaalsed, organisatsioonilised ja materiaalsed ressursid, mille on talle ajalooliselt võimaldanud arvukad sponsorid, sealhulgas USA relvajõud, sisejulgeolekuministeerium, kaitseministeerium, salateenistused ja heategevusorganisatsioonid, nagu Rockefelleri perekonna fond.

Selle mõttekoja ekspertide arutelude põhjal võib mõista, millise pilguga USA ekspertide kogukond vaatleb Venemaad ja milliseid meie (Venemaa – toim.) vastu suunatud tegevusvaldkondi peetakse kõige paljutõotavamateks. Mõnikord on väga kasulik vaadata ennast kõige ägedamate ja järjekindlamate vaenlaste silmade läbi.

Roberta Wohlstetteri nimelise rahvusliku julgeoleku foorum oli avalikkusele suletud, kuid avalikkusele kättesaadavatest materjalidest ja RAND Corporationi ülekandest saab teha üsnagi huvitavaid järeldusi. On tähelepanuväärne, et foorumi arutelud keerlesid mõne tuumikteema ümber, nagu sõda küberruumis, sõda uute tehnoloogiate kasutamise tingimustes, sealhulgas "kõrgtehnoloogiliste" rahvarahutuste kontekstis, sõda inforuumis ja lõpuks (Ameerika ekspertidele väga kurb) teema Ameerika Ühendriikide rollist tänapäeva maailmas.

​Jätame arutelu füüsilise ja veebipõhise sõjategevuse üle erialaspetsialistidele ja keskendume sellele, kuidas meie (Venemaa) vastased näevad olukorda infosõjas. Tuleb tunnistada, et nad on Venemaa ja teiste "vaenutegelaste" tekitatud probleemide kirjeldamisel kõvasti edasi arenenud. Eelkõige iseendale usalduskriisi põhiliste selgitamiseks peavoolupoliitikute, meedia ja arvamusliidrite suhtes, kes on nüüd Läänes ja rikuvad kõiki väljakujunenud mängureegleid, töötati välja spetsiaalne teooria, mille nurgakiviks oli mõiste "mädatõde" (i.k. TruthDecay).

RAND Corporationi eksperdid peavad tõe mädanemise nähtust niivõrd oluliseks, et tõid selle foorumi tulemuste edastamiseks Twitteris spetsiaalse hashtagi #TruthDecay. Mädatõde seisneb selles, et USA vaenlased (enamasti mõistetakse selle all Venemaad) kasutavad Ameerika avalikkuse kognitiivset (tunnetatavat) haavatavust tingimuste loomiseks, kus tõde ei huvitagi enam kedagi, kellegi isiklikku arvamust võetakse kergesti faktina ja kaob usaldus tunnustatud ja püsivate autoriteetide suhtes. Ja lõpuks asendatakse tegelik reaalsus inforuumis publikule ette söödetud ja peale surutud arvamuste seguga.

Arutelu osavõtjad kurtisid, et Kremli kasutatavad vahendid on hämmastavalt mitmekesised ning nende seas on nii riiklikud struktuurid kui ka tavalised ameeriklased, kes teadlikult või mitte tegelevad Moskva propaganda levitamisega.

Et mõista auväärses Ameerika mõttekojas valitseva meeleheite kogu sügavust, piisab faktist, et näitena vähegi edukast võitlusest vene propaganda vastu pakutakse Eesti kogemust Venemaa infovoo vastu suunatud vaktsineerimissüsteemi väljatöötamisel. Kui Eesti propaganda oskusteave on parim, mida Ameerika ekspertide kogukonnal pakkuda on, siis tuleb konstateerida Ameerika infosõja pidamise koolkonna teatavat allakäiku. Kvalifitseeritud oponentide puudumine 20 aasta jooksul on teinud karuteene Washingtoni propaganda ja valeinformatsiooni võluritele.

Lääne uus relv: lahingurumalus, illustreeriv foto
© Sputnik / Стрингер

Muide, RANDi ekspertide hinnangul kulub USA-l aastakümneid, et mädatõe tagajärgedest vabaneda. See on hea, kuid tõenäoliselt liiga optimistlik hinnang. Otsustades perestroika ajal meie kaaskodanikele sisendatud mütoloogia põhjal, tuleb tunnistada, et see pole mõnel veel siiamaani üle läinud.

On tuntud teooria, et mõnikord avavad metafoorid või naljad sügava tõe, mis on sageli väljapool nende autorite arusaamist. Nii on mädatõe metafoori puhul hashtagi autorid kaevanud sügavamalt, kui nad ise seda tahaksid. Sest asi pole selles, nagu oleks vene propaganda saavutanud mingeid uskumatuid edusamme (kuigi neid kahtlemata on), vaid selles, et RANDi eksperdid tunnetavad tõemonopoli kaotust. See, mis kunagi tundus mitte ainult tõe, vaid koguni lõpliku tõena, hakkas äkki mädanema ja lagunema nende endi silmade all, kusjuures peavoolumeedia tõde osutus haavatavaks naljade, meemide, Facebook postituste ja RT reklaamide poolt.

Asi pole Kremli agentides, vaid selles, et Ameerika publik ei tunnista enam oma poliitikute ja meedia õigust otsustada selle üle, mis on tõsi ja mis mitte. Igaüks, kes on uurinud NSV Liidu allakäiku ja kokkuvarisemist, teab hästi, et üks selle katastroofi peamistest teguritest oli totaalne usaldamatus, mida kodanikud võimu vastu tundsid. Nüüd ameeriklased hakanud teadvustama, et nad seisavad silmitsi nende probleemide esimeste võrsetega ja edasi saab asi minna ainult hullemaks.

Mõnes mõttes on USA olukord keerulisemgi kui NSVL-s selle loojangul, sest Ühendriikide poliitilise eliidi jaoks on oluline säilitada mitte ainult oma kodanike usaldus, vaid ka Ameerika maailmahegemoonia, ilma milleta riigi majandus võivat kuulu järgi äkki suisa ära laguneda.

Arutledes Washingtoni rolli üle tänapäeva maailmas rõhutas RAND Corporationi rahvusvahelise julgeoleku direktor Christine Wormut: "Me peame taaselustama sõjajärgse maailmakorra. Oleme ajaloolises pöördepunktis, kus pole enam võimalik kehtestada Ameerika tahet ja säilitada olemasolevat süsteemi."

Ameerika ja tema liitlased nõuavad, et Ameerika Ühendriikide juhtivat rolli maailmas ei peetaks enam enesestmõistetavas ja lõpetataks USA relvajõude kasutamine välispoliitika peamise vahendina. Veelgi enam, rõhutatakse vajadust "misjonitegevuse" järele Ameerika Ühendriikide kasuks teistes riikides.

"Misjonitegevus" ongi kõige huvitavam punkt. On väga tõenäoline, et lähitulevikus tahavad meie (Venemaa – toim.) ülemere vastased veenduda, et poliitiline katastroof tabaks meid (Venemaad – toim.) varem, kui neid, nagu see juhtus eelmise sajandi lõpul. Meie (Venemaa — toim.) sotsiaalvõrgustikesse, blogidesse ja meediasse on valgunud mitte ainult kõike ameerikalikku jutlustavad misjonärid, vaid ka need, kes vaevu kuuldava eesti aktsendiga kallutavad venelasi riigi, sõjaväe, õiguskaitseorganite vastu ja vihjavad, et riigi (Venemaa – toim.) puruksrebimine on parim retsept õnne saavutamiseks ja eneseteostuseks. Ja sellest, kui palju meie ühiskond on valmis neid "misjonäre" uskuma, sõltub suuresti riigi tulevik.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
RAND, misjonär, Ameerika, Eesti, Venemaa

Peamised teemad