00:16 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
5712

Nikki Haley sobib kõigi näitajate poolest USA suursaadikuks ÜRO Julgeolekunõukogusse. Ja mõne näitaja poolest isegi ületab neid nõudeid. Nagu paljud enne teda, pole tal diplomaatiast aimugi, see-eest aga on ta kenakene.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

"Tema kandiduuri kaalutakse väga tõsiselt," ütles Donald Trump. Või veel. Kui ta oma sõnadest ei tagane, ei kaalu seda mitte ainult tema. On, mida kaaluda. Vähemalt ÜRO Julgeolekunõukogus oma riike esindavatel meestel.

Ameerika meedia teatel on Ameerika Ühendriikide president ise juba ära otsustanud USA riigidepartemangu pressiesindaja Heather Nauerti nimetamise Nikki Haley asemel USA esindajaks ÜRO-s. Viiest kandidaadist valis ta sellele ametikohale otsekohe neljanda numbri.

Heather ütleks selle peale ilmselt sama tagasihoidlikult nagu Kalugina (stseen Nõukogude kultusfilmist "Armastus tööpostil" – toim): "Te meelitate mind." Kuid oleks saanud vastuseks: "Kõik meelitavad teid." Sellise eestkostjaga muudmoodi ei saakski. Sellepärast ta armastatud Fox Newsist ära toodigi, et "ta lihtsalt meeldib". Kusjuures tal ei ole Trumpiga mingit romaani. Ta on temale lihtsalt lojaalne. Temasuguseid annab presidendi administratsioonist otsida.

Enne briifingut külvas Valge Maja peremees oma protežee komplimentidega üle. Ütles, et ta on "ilus", "suurepärane" ja et "ta on teda juba ammu toetanud". Ja mida ongi veel vaja, et Ameerika Ühendriike ÜROs esindada? Seda enam kui seal tuleb olla vaid ilu pärast.

Venemaa välisministeeriumi ametlik pressiesindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Владимир Астапкович

Tal on vaid väike puudus — ta on diplomaatias nõrk. Teisest küljest, millal see neid varem häirinud on. Viimase poole aasta jooksul on ta olnud riigidepartemangu esindusnägu. Tema ainus saavutus on see, et ta ei järgnenud oma eelmisele bossile Tillersonile. Tegelikult pole Pompeo teda ametisse määranud, ei ole Pompeo asi teda ka lahti lasta. Trump määraks Heatheri loomulikult heameelega oma isiklikuks pressiesindajaks, kuid Melanie vaevalt sellist valikut heaks kiidaks. Tema arvates sobib Sarah Sanders tema abikaasaga suhtlemiseks hoopis paremini.

Nauertile on tema ametikoht selgelt kitsaks jäänud. Kusjuures Heatheri näitajad vastavad täielikult USA esindajalt ÜRO Julgeolekunõukogus nõutavatele parameetritele. Mõned isegi ületavad neid. Nagu paljud enne teda, ei tea diplomaatiast midagi, kuid on see-eest kenake. Ja kui nii, siis saab Trump öelda nagu Stirlitz masinakirjutaja Gabile kohvikus "Elephant" (stseen nõukogude jultusfilmist "17 kevadist hetke" – toim.): "Malemängu partnerina ei paku te mulle huvi." Muide, selle eest võiks Barack Obama teda plagiaadis süüdistada. Tema saatis esimesena Julgeolekunõukogusse ajakirjaniku — Samantha Poweri.

Kui see juhtuks, toimiks Trump temaga samuti nagu oma presidendikampaania konkurendi Ted Cruziga. Ta näitas fotot, kus nende naised kõrvuti seisavad. Kogenud iludusvõistluste korraldajana teab Donald, et ei riski millegagi, kui pakub kõigile võimalust leida Samantha ja Heatheri vahel kümme erinevust. Nikkist erineb ta radikaalselt. Üks on brünett, teine — blond. Ühe nimetähed on N.H., teisel H.N. Või vastupidi. Kuid peamine on suu. Ajakirjas Foreign Policy arvatakse, et Nauertist saab hea "rääkiv pea", kes hakkab lugema oma tekste nagu vaja. Igal juhul TV-pilti ta ei riku. Mis helisse puutub, siis selle võib alati maha keerata. Kusjuures sisu kahjustamata. Vormid selle all ei kannata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Julgeolekunõukogu, ÜRO, Nikki Haley, Heather Nauert, USA

Peamised teemad