22:45 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
44 0 0

Pühapäeval asutatud erakond Eesti 200 programmitoimkonna juhi Meelis Niinepuu sõnul ei tohi riiki loovutada kolmandat või neljandat korda parlamenti kandideerivatele professionaalsetele poliitikutele.

TALLINN, 4. november — Sputnik. "Eesti riik on kõigi kodanike ühine vastutus ja parlament on esimene kaitsevall rumalate otsuste eest. Eesti jaoks oluliste muutuste elluviimiseks peavad inimesed poliitikas osalema nagu 90-ndatel. Me ei tohi oma riiki ära anda professionaalsetele poliitikutele, kes kandideerivad parlamenti kolmandat või neljandat korda järjest," ütles Niinepuu.

2019. aasta Riigikogu valimised >>

See seisukoht moodustab ka programmi tuuma. Programm kannab pealkirja "Muutuste tuuled" ning sõnastab poliitilise ühenduse põhilised väärtused ja seisukohad. Lähinädalate jooksul valmib ka järgmise aasta riigikogu valimiste programm, vahendab Pealinn

Programm nimetab loodavat erakonda muutuste erakonnaks ja loetleb olulisi teemavaldkondi nagu riigireform, ebavõrdsuse kaotamine hariduses, tervishoiuteenuste ja sotsiaalteenuste reform.

"Eesti edu tulevikus määrab suutlikkus reageerida olulistele trendidele juba nende märkamisel, mitte tagantjärele. Meie majandus tuleb muuta targemaks, meie inimesed tervemaks ja õnnelikumaks, meie looduskeskkond puhtamaks," ütles Niinepuu. 

Liikumise eestvedaja Kristina Kallas
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"Eesti 200 on hetkel ainus erakond, mis on valmis võtma Eesti tuleviku kujundamisel pika vaate. Kõik ülejäänud tegelevad järgmise nelja aastaga ja see on erakordselt lühinägelik," ütles Niinepuu.

Poliitiline liikumine Eesti 200 liikmed otsustasid, et hiljemalt novembriks moodustatakse uus partei, millega minnakse riigikogu valimistele, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Liikumise eestvedaja Kristina Kallas ütles, et partei märksõnadeks saavad isikuvabadused, läbipaistvus, igaühe vastutus, uuendusmeelsus, edasipüüdlikkus ja eestimeelsus.

Erakonnaseaduses seisab, et erakond asutatakse lihtkirjalikus vormis asutamislepinguga. Erakond registreeritakse, kui tal on vähemalt 500 liiget. 

Poliithiiglaste viimane võimalus >>

Riigikogu valimiste seadus sätestab, et valimistel võib osaleda erakond, mis on kantud mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse hiljemalt kandidaatide registreerimiseks esitamise viimasel päeval.

Viis erinevatel elualadel tegutsevat inimest, kelle seas on Kristina Kallas ja Priit Alamäe, avaldasid kümme kuud enne riigikogu valimisi uue poliitilise liikumise käivitamist tähistava manifesti.

Politoloog: Eesti Keskerakonnal tuleb säilitada vasaktiiba
© Sputnik / Вадим Анцупов

Liikumise algatajad kasutavad nime "Eesti 200" ja ei välista erakonnaks muutumist ning riigikogu valimistel osalemist, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti maikuus.

2019. aasta Riigikogu valimised

2019. aasta Riigikogu valimised on XIV Riigikogu korralised valimised, mis toimuvad 3. märtsil 2019. aastal.

Riigikogu 101 liiget valitakse 12 mitmemandaadilises valimisringkonnas võrdelise valimissüsteemi alusel. Saadikukohti jagatakse D'Hondti meetodi muudetud versiooniga. Erakonnad peavad ületama üleriigilise 5% valimiskünnise.

Üksikkandidaadid saavad valituks, kui nende häälte arv ületab lihtkvooti (saadakse valimisringkonnas kehtinud häälte numbrit jagades mandaatide arvuga valimisringkonnas) või on sellega võrdne. (Allikas: Vikipeedia).

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Tagid:
erakond, programm, poliitika, valimised, Eesti 200, Meelis Niinepuu, Kristina Kallas, Eesti

Peamised teemad