05:35 01. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Poliitika
lühendatud link
5702

Intervjuus Hispaania ajaleheke kõneles Venemaa välisminister Sergei Lavrov hinnast, mida Euroopa maksab talle kaelamääritud Venemaa-vastaste algatuste eest.

TALLINN, 6. november — Sputnik. Müüti "vene ohust" surutakse Euroopale väljastpoolt peale. Sellest rääkis intervjuus Hispaania ajalehele El País Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Lavrov teatas russofoobsete tendentside tugevnemisest maailmas >>

Välisministri sõnul jääb peamiseks pingetekitajaks Venemaa ja Euroopa Liidu suhetes "Euroopa Liidu lühinägelik otsus – Washingtoni vahetul tellimusel – rakendada Venemaa vastu ühepoolseid piiranguid."

"On tähendusväärne, et ameeriklased ise seejuures kahjusid ei kanna," nentis Lavrov.

Rääkides hinnast, mida eurooplased maksavad Venemaa-vastaste algatuste eest, märkis Venemaa välisminister, et kõne all võib olla summa, mis "ulatub tublisti üle 100 miljardi euro".

Lavrov teatas ühtlasi Moskva valmisolekust nende piirangute tühistamiseks, mille Venemaa oli sunnitud kehtestama vastukaaluks Euroopa Liidu sanktsionidele. Seejuures rõhutas ta, et esimese sammu selles suunas peab tegema EL, kuivõrd "sanktsioonide spiraali vallapäästmine" lähtus nimelt tema juurest.

"Loodame, et terve mõistus pääseb lõpuks võidule. Ei ole ju sanktsioonid objektiivselt kasulikud ei Venemaale ega Euroopa Liidule," lausus minister kokkuvõtteks.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, on Euroopa Liit ja USA korduvalt kehtestanud Venemaa vastu mitmesuguseid piiranguid, sidudes sanktsioonid Krimmi üleminekuga Venemaa Föderatsiooni koosseisu ja edusammude puudumisega Donbassi küsimuses Minski kokkulepete täitmisel.

Võimul püsimine: Trump survestab nii sõpru, kui vaenlasi >>

Läänes leitakse, et Krimmi taasühinemine Venemaaga toimus rahvusvahelist õigust rikkudes ning vastutus Minski kokkulepete täitmata jätmise eest lasub Venemaa poolel.

Moskvast on seevastu korduvalt teatatud, et Krimm sai Venemaa osaks rahva tahteavalduse tulemusena, mis väljendus 2014. aastal kogu Krimmi hõlmanud rahvahääletusel koos kõikide demokraatlikke põhimõtete järgimisega.

Mis puudutab Minski lepinguid, siis nagu Venemaa juhtkonnas korduvalt on rõhutatud, siis on absurdne süüdistada Venemaad nende täitmata jätmises: vastutus lasub konflikti osapooltel – Ukrainal ja isehakanud Donbassi vabariikidel.

Eelnevalt on Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatanud, et süüdistades kõikvõimalikes "pattudes" Moskvat, ei pane lääne võimuladvikud tähele, et nende poolt teostatav poliitika on viinud olukorrani, kus diplomaatiat, läbirääkimiste ja kompromisside kultuuri asendab dikteerimine, ühepoolsed sanktsioonid, mis on kehtestatud ilma ÜRO Julgeolekunõukogu nõusolekuta ja kannavad eksterritoriaalset iseloomu.

Samal teemal

USA uued Venemaa-vastased sanktsioonid on jõustunud
Olla või mitte olla: USA sanktsioonid ei toimi
USA kehtestas Venemaale uued sanktsioonid
Itaalia tahtis Venemaa sanktsioonid tühistada - ei lubatud
Krimm ja karistus: sanktsioonide mõju Venemaa ja Euroopa riikide majandusele
Tagid:
majandus, intervjuu, sanktsioonid, poliitik, EL, Sergei Lavrov, Euroopa, USA, Venemaa

Peamised teemad