12:29 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
8510

Prantsuse president Emmanuel Macron teatas, et Euroopal peaks olema iseseisev kaitsevõimekus - oma ookeanitagusest liitlasest sõltumatu – ja võib olla hoopiski tema heidutamiseks.

TALLINN, 6. november — Sputnik. Idee luua üleeuroopalised relvajõud, mis ei sõltuks Ameerika kontrolli all olevast NATO sõjalis-poliitilisest blokist, kõlab üha sagedamini kõige kõrgemal tasemel. Prantsusmaa president Emmanuel Macron tegi raadio Europe 1 otsesaates ettepaneku luua USAst sõltumatu "tõeline üleeuroopaline armee". 

Президент Франции Эммануэль Макрон
© AFP 2019 / LUDOVIC MARIN
Prantsuse president Emmanuel Macron

Tema sõnul ei saa eurooplased rääkida oma täielikust kaitstusest seni, kuni sellist otsust vastu ei võeta. "Meil peab olema Euroopa, mis kaitseb end iseseisvalt, ilma Ameerika Ühendriikideta," ütles president.

Prantsuse revolutsioon vajab oma relvajõude >>

Macron märkis, et hetkel seisab Euroopa silmitsi paljude katsetega sekkuda oma sisemistesse demokraatlikesse protsessidesse ja küberruumi.

"Peame end kaitsma! Hiina, Venemaa ja isegi Ameerika Ühendriikide eest," lõpetas Macron.

Formaalselt on Euroopa ühendatud armee raamistik juba olemas — Euroliidu relvajõudude (European Union Force"i või EUFORi näol), mida kasutatakse rahuvalvemissioonidel Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni lipu all või siis sõltumatu jõuna. EUFORi üksused on oma olemasolu ajal osalenud ja osalevad jätkuvalt 30 missioonil maailma "kuumades" piirkondades.

Parem üks suurem kui 28 väikest

Sputnik Eesti juba kirjutas, et 3. mail 2018. aastal ütles Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani, et peab pikemas perspektiivis vajalikuks "Euroopa Liidu ühise armee loomist". Tema arvates võimaldab see EL raha säästa ja rahvusvahelisel areenil aktiivsemaks muutuda. 

Глава Европарламента Антонио Таяни
© REUTERS / FREDERICK FLORIN
Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani

Tajani selgitas, et ühine välispoliitika ei ole võimalik ilma ühise kaitsestrateegiata. Ta lisas, et hetkel on EL-s 28 armeed, mis "teevad enam-vähem sama asja". Samal ajal aitaks koostöö suurendamine selles valdkonnas märkimisväärselt raha säästa ja olla "rahvusvahelisel areenil aktiivsem ning tugevam," on Euroopa Parlamendi juht veendunud. 

Sõjaline ekspert: Euroopa kiirreageerimisjõud on allergiline reaktsioon Trumpi suhtes >>

Euroopa eelarvevolinik Günther Oettinger teatas samuti, et ta unistab armeest, "kes on ühiselt vastutav demokraatia, inimõiguste ja vabaduse toetamise eest Euroopas ja välismissioonidel" ja Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen lisas, et "on aeg liikuda Euroopa kaitsealliansi loomise suunas."

Mogherini: EL armee peab olema NATOst sõltumatu

Juba mõni aeg tagasi kuulutas ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini Brüsseli kavatsusest luua tulevase Euroopa armee tarvis juhtimisstruktuur, kogudes selleks kõigi EL liikmesriikide rahvusarmeede sõjaväelised esindajad Brüsselisse.

Mogherini sõnas, et Euroliit valmistub föderaalse alluvusega Euroopa relvajõudude loomise protsessi kiirendama ning, et uus struktuur hakkab tööle "NATOst sõltumatuna".

"Täna on meil oma plaanide elluviimiseks poliitiline manööverdamisvabadus, mille rakendamist peeti eelmistel aastatel võimatuks," ütles Mogherini. "Võib-olla kõlab see liiga dramaatiliselt, kuid areng on jõudnud pöördepunktini. Me võiksime oma (sõjalise) projekti taaskäivitada ja teha selle funktsionaalsemaks ja võimsamaks, " lisas Euroopa peadiplomaat. 

Федерика Могерини
© Фото : European Union
ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini

Mogherini sõnul on Ühendkuningriigi lahkumisel EL-st positiivne mõju, sest London on alati Euroopa relvajõudude loomisele vastu olnud.

Ameerika Ühendriigid ei luba ELil oma armeed luua

Strateegilise planeerimise instituudi direktor Aleksandr Gusev ütles intervjuus raadio Sputnikule, et ameeriklased ei luba Euroopal kunagi oma armeed luua.

Euroopa loob kiirkorras armeed — kaotajateks jäävad Ida-Euroopa riigid >>

"Euroopa julgeolekusüsteemi kontrollivad ameeriklased. Nii Euroopa sise- kui ka välisjulgeolek toetub täielikult Ameerika relvajõududele, mis asuvad Euroopas," selgitas ta. 

Директор Института стратегического планирования и прогнозирования, главный научный сотрудник Института социологии РАН Александр Гусев
© Sputnik / Владимир Трефилов
Strateegilise planeerimise instituudi direktor Aleksandr Gusev

Gusev tuletas meelde, et USA sõjaväelased paiknevad peaaegu kõigis Euroopa riikides. "Ameeriklased ei luba eurooplastel kunagi oma armeed luua. Nad kontrollivad kogu julgeolekusüsteemi ise, sest see on neile väga kasulik," lisas ta.

Samal teemal

Kes päästab Euroopa: USA taandub
Tagid:
USA baasid, sõltumatu armee, kontroll, Euroopa armee, iseseisvus, Euroopa armee, EUFOR, NATO, ÜRO, Aleksandr Gusev, Günther Oettinger, Emmanuel Macron, Antonio Tajani, Federica Mogherini, Euroopa Liit, Ühendkuningriik, Euroopa, USA

Peamised teemad