04:25 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
39 0 0

Kui Poola paigutab oma territooriumile Ameerika soomusdiviisi, võtavad Minsk ja Moskva tarvitusele vastuabinõud, ütles Valgevene parlamendi ülemkoja rahvusvaheliste suhete ja riikliku julgeoleku komisjoni juht Sergei Rahmanov.

TALLINN, 8. november — Sputnik. "Meie rahvuslikud huvid, sealhulgas (Valgevene ja Venemaa – toim.) Liitriigi julgeoleku huvid on meile püha kohustus ja me peame neid järgima. Arvan, et reaktsioon (USA baasi rajamisele Poolas — toim.) saab olema adekvaatne. Kõik arvutatakse välja, kaalutakse ja rakendatakse samasuguseid meetmeid," ütles Rahmanov agentuurile RIA Novosti.

Politoloog "Fort Trumpist": Poola valitsus tunneb halvasti ajalugu >>

Senaator märkis, et Minski suhted Läänega on praegu "palju paremad kui varem". "Kuid see olukord ei ole püsiv, sest meie partnerite tegevus võib olukorda halvendada. Selle (sõjaväebaasi — toim.) rajamise korral kaalub Valgevene loomulikult sobivat reageerimisvõimalust. Kuidas siis muidu? Teisiti ei saa," lisas agentuuri vestluskaaslane.

Uudisteportaal Sputnik Eesti teatas ennem, et Poola pakkus Ameerika Ühendriikidele võimalust paiguta riigi territooriumile alaliselt Ameerika soomusdiviis, võttes enda kanda selle rajamise kulud — umbes 1,5-2 miljardit dollarit. Ettepanek tehti kahepoolse suhtluse käigus väljaspool NATO raamistikku.

Poola president Andrzej Duda soovitas koguni nimetada seda baasi Fort Trumpiks. Valgevene president Aleksander Lukašenka teatas omakorda, et soovitas Poola välisministril "uut baasi" mitte luua, sest vastasel juhul tuleb Minskil ja Moskval sellele vastata.

Rahvusvahelise humanitaar-poliitiliste uuringute instituudi politoloog Vladimir Bruter avaldas raadio Sputnik eetris arvamust, et USA sõjaväebaasi rajamine Poolas tooks kaasa üksnes pingeid. Kui USA ja Poola usuvad, et see tasakaalustab olukorda Ida-Euroopas ja muudab selle prognoositavamaks, siis tema arvab, et see pole nii, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Fort Trump": USA presidendile pakutakse Poolas omanimelist sõjaväebaasi >>

"See muudab olukorra veelgi pingelisemaks, sest sunnib Venemaad võtma tarvitusele vastumeetmed. Need, kes üritavad Ida-Euroopasse uusi relvi paigutada, peavad mõistma, et see ainult pingestab olukorda ja me teame ajaloost, et Ida-Euroopa on peaaegu kõige plahvatuslikum koht maailmas. Ma arvan, et see (USA sõjaväebaasi paigutamine — toim.) näitab, et Poola juhtkond ei tunne piisavalt ajalugu," ütles Vladimir Bruter.

Tagid:
sõjaväebaas, julgeolek, Fort Trump, Sergei Rahmanov, Poola, Valgevene, Venemaa

Peamised teemad