15:55 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Poliitika
lühendatud link
4220

Austrias peeti kinni relvajõudude endine kolonel kahtlustatuna Venemaa kasuks luuramises.

TALLINN, 10. november — Sputnik. Austrias peeti kinni relvajõudude endine kolonel kahtlustatuna Venemaa kasuks luuramises. Sõjandusekspert Aleksander Žilin nimetas raadios Sputnik seda provokatsiooniks ja avaldades arvamust, et aktsiooni korraldasid kolmandad riigid.

Austrias peeti kinni relvajõudude erukolonel, keda kahtlustatakse luuretöös Venemaa kasuks, ütles kantsler Sebastian Kurz reedel reporteritele.

"Peame teid teavitama, et Austrias kahtlustatakse Austria relvajõudude pensionile jäänud koloneli aastaid kestnud luuretegevuses Venemaa kasuks. Meie andmetel algas see 1990. aastatel ja kestis kuni 2018. aastani," ütles Kurtz ajakirjanikele.

Austria kaitseminister Mario Kunasek lisas, et Viin sai sellest teada mõne nädala eest sõbraliku riigi luureteenistuselt. Seejärel hakkas ministeerium pidama läbirääkimisi isiku kindlakstegemiseks ja seejärel isiku endaga. Endine ohvitser andis välja ka varustuse, mida praegu uuritakse – tema sülearvutit jms," ütles minister Viinis toimunud pressikonverentsil. Ta märkis, et kõnealune kolonel on juba viis aastat pensionil.

Austria ei allkirjasta ÜRO ülemaailmset migratsioonilepet>>

Varem teatas Venemaa kasuks spioneerimises kahtlustatava Austria endise koloneli kinnipidamisest väljaanne Kronen Zeitung. Ajalehe teatel kogus kolonel teavet Austria õhujõudude, suurtükiväesüsteemide ja migratsioonikriisi kohta, samuti edastas üksikasjalikku teavet paljude Austria kõrgete sõjaväelaste kohta.

Vahejuhtumi tõttu tühistas Austria välisminister Karin Kneisl oma visiidi Venemaale. Venemaa ajutine asjur Austrias kutsuti Austria välisministeeriumi. Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles, et ta oli vahejuhtumist endise koloneliga kuuldes "ebameeldivalt üllatunud". "… Iidsetest aegadest on üldteada, et kui riigil on muresid või kahtlusi mõne teise riigi tegevuse suhtes, kahtlused osalemisest mõnes protsessis, mida peetakse ohuks selle riigi julgeolekule, siis vastavalt rahvusvahelise suhtluse praktikale tuleks selgitusi küsida sellelt riigilt otse," ütles minister ajakirjanikele.

Sergei Lavrov kritiseeris Euroopa partnereid selle eest, et nad ei kasuta traditsioonilist, vaid mikrofonidiplomaatiat. Ministri sõnul on Lääne partneritel saanud reegliks nõuda avalikke selgitusi "küsimuses, millest me midagi ei tea". Lavrov ütles, et tuleb järgida norme, mis välja töötatud rahvusvahelise suhtluse käigus. Venemaa välisministeerium teatas agentuurile RIA Novosti, et Austria suursaadik Johannes Aigner kutsutakse reedel Venemaa välisministeeriumi.

Sõjaväeekspert ja Riikliku julgeoleku rakendusprobleemide uurimiskeskuse juht, erupolkovnik Aleksandr Žilin nimetas sündmust raadio Sputnik eetris kolmandate riikide provokatsiooniks.

"Ma ootasin juba ammu sellel rindel provokatsiooni ja selgitan, miks. Venemaa Föderatsiooni ja Austria lähenemine, riigijuhtide omavahelised head suhted ja nende arengu head perspektiivid ei saanud jätta Vene Föderatsiooni vaenlasi ükskõikseks, nad vajasid provokatsiooni. Kõige kurvem kogu loo juures on see, et provokatsioon tehti väga madalal tasemel, keegi isegi ei vaevunud selle usaldusväärsuse kallal vaeva nägema. Lihtsalt mõeldi välja ettekääne suhete ärarikkumiseks. Nii ka seekord. Arvestades kiireid muutusi, mis toimuvad riigikaitse tehnoloogias, kaitseväetaktikas, riigikaitse infosüsteemides, ei saanud see vanaisa midagi olulist teada. Kõike seda tehti muidugi kiilu löömiseks. Ei midagi uut — a la "Skripalid". Me ei pidanud Austriat vaenlaseks, me pooldame heanaaberlikke suhteid. Seetõttu ei saanud seal Venemaa Föderatsiooni luuretegevust olla. Kui me räägiksime riigist, mis kujutab meile ohtu, siis oleks luuretegevuse olnud mõistetav. Aga siin, milleks?" Ütles Aleksander Žilin.

Tagid:
Sebastian Kurz, spioon, Austria, Venemaa

Peamised teemad