01:02 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Poliitika
lühendatud link
8531

Russofoobiaga kauplevaid poliitikuid tabavad tulevikus tõsised tagajärjed, ütles Venemaa Föderaalkogu kaitse- ja julgeolekupoliitika komisjoni liige Franz Klintsevitš.

TALLINN, 10. november — Sputnik, Svetlana Burceva. Venemaale ja teistele riikidele suunatud USA tuumarelvade kasutamise tõenäolistest tagajärgedest russofoobiaga spekuleerivatele poliitikutele, samuti sellest kasusaajatest endise Varssavi pakti riikides rääkis Moskva-Tallinn-Minsk-Jerevan videosilla käigus toimunud pressikonverentsil Frantsi Klintsevitš.

Nii Venemaa kui ka Ameerika Ühendriikide sõjaväelased on enamasti väga vastutustundlikud inimesed ega kasuta kunagi läbimõtlematuid fraase ega avaldusi, sest nad teadvustavad endale, et tänapäeva maailmas võivad mõtlematutel sammudel olla pöördumatud tagajärjed. Sputnik Eesti pressikeskuses esitati küsimus, millised tagajärjed võiksid olla kogemata väljatulistatud raketi lendamisel Venemaa suunas.

Raketilöök Eesti pihta>>

Klintsevitši arvates ei oleks selline vahejuhtum kindlasti sõda põhjustanud, sest vaatamata välispoliitiliste protsesside hetkeseisule poleks Venemaa ja USA jõuametkondade sidemed lasknud olukorral konfliktiks areneda – kõik saavad suurepäraselt aru, et tagajärjed tähendaksid katastroofi.

© Sputnik
Franz Klintsevitš.

Juhuslike võimukandjate poliitika pöördub nende endi vastu

Kuid see ei õigusta poliitikat, mida Baltimaades russofoobiat kasutades ja idanaabri vastu relvastudes järjekindlalt viljeldakse.

Retoorika Idast lähtuvast ohust on tegelikult kasulik vaid üksikutele poliitikutele, finants-tööstuslikele rühmitustele, kaitsetööstusele, kes sellest tegelikult kasu saavad.

Mis puutub endise Varssavi pakti riike, siis kauplevad nad ainsa neil oleva kauba — russofoobiaga, mis tõotab neile kaasa tuua tõsiseid tagajärgi.

"Sõprade vastu oleme me heatahtlikud ja räägime nendega ausalt.Vaenlastega aga räägime me nendele arusaadavas keeles. Tõsiselt. Me ei tulista kunagi esimesena. Kuid me hoiatame," ütles Klintsevitš.

Vastuseks Sputnik Eesti küsimusele, kas USA suudab ellu äratada piiratud tuumakonflikti kontseptsiooni ja milline oleks sellele Venemaa vastus, väljendas Klintsevitš veendumust, et see on vähetõenäoline, sest see viiks maailma tsivilisatsiooni krahhile.

Londoni tänavatele ilmusid Putini pildiga bännerid>>

© Sputnik
Franz Klitsevitš.

"Samas teiste riikide suhtes on ameeriklaste poolt selle kontseptsiooni taaselustamine võimalik." Me ei hakka sellele läbi sõrmede vaatama ja seda peaksid kõik mõistma," ütles Franz Klintsevitš.

Klintsevitš märkis musta nimekirja kohta 20 Eesti russofoobist, kellel keelati sisenemine Venemaale, et need inimesed ei kujuta Venemaale mingit ohtu, see nimekiri on vaid adekvaatne vastus venelastest koostatud mustale nimekirjale, ei enamat.

© Sputnik
Franz Klintsevitš.

"Need inimesed meid ei huvita, kuid nende elu saab tulevikus olema raske," ütles Klintsevitš.

Sama võib öelda ka poliitikute kohta, kes täna panustavad russofoobia kaardile, mõtlemata oma mainele ja sellele, kuidas nende tänased sõnad ja teod tulevikus välja paistavad.

Poliitikute teadmiste tase ja nende kõnekultuur diskussioonides sattus samuti Klintsevitši vaatevälja. Ta märkis, et noored poliitikud ei tohiks üle võtta negatiivseid näiteid emotsionaalse värvinguga kõnedest ja avaldustest, kus kasutatakse vastase väärikust solvavaid sõnu. Mõistlikum oleks muretseda filosoofiliste kategooriate mõistmise, samuti keeleoskuse pärast.

Vastates Minski ja Jerevani pressikeskustes esitatud küsimustele, märkis Franz Klintsevitš, et välisriikide territooriumil provokatsioone korraldavad ameeriklased mõtlevad riike NATO mõjualasse tõmmates alati vaid raha peale. Seepärast kasutataksegi vana, kuid usaldusväärset relva, nagu see ka Eestis toimub.

Venemaa ei kavatse oma sõprust peale suruda

Lääne poolt vallandatud infosõjas Venemaaga näevad mõned politoloogid märki kuuma sõja lähenemisest. See on siiski vähetõenäoline, arvab Klintsevitš.

"Täna sellises võtmes Venemaaga dialoogi pidamine on mõttetu. Arvestades meie sõjalis-tehnilist ja organisatsioonilist olukorda, samuti sõjalist doktriini ei kavatse me pidada mingeid vallutussõdu. Meie riik on jõukal järjel. Kõik eluks vajalik on meil riigis olemas," ütles Franz Klintsevitš.

Tema sõnul selles probleem peitubki, sest Venemaa suur territoorium, loodusvarad sealhulgas, ei ole veel täielikult hõlvatud. Tohutud mageveevarud on lääneriikide tõsiste ettevõtmiste eesmärgiks. Seepärast on Venemaa täna välistegevuses oma suveräänsuse säilitamiseks valmis mistahes tegudeks. Ja ta suudab seda, on Klintsevitš kindel.

"Me oleme taganud oma piiride ja territooriumi puutumatuse. Nagu ütlesid hiljuti Venemaa president Vladimir Putin ja julgeolekunõukogu sekretär Patrushev, tagame me ka oma sõprade ja naabrite ohutuse." See on garanteeritud, rõhutas Klintsevitš.

Venemaa autoriteet maailmas on kolossaalselt kasvanud. Isegi sanktsioonipoliitikal ei ole enam seda mõju, mis tal oli alguses.

Ei saa öelda, et sanktsioonipoliitika ei toimi. See tekitab raskusi nii Venemaale kui ka tema naabritele, kuid peamine on see, et Venemaa ei taotle sanktsioonide kaotamist – ta saab hakkama, on juba saanud, rõhutas Frants Klintsevitš. Seda, mida Venemaa varem sisse vedas, tehakse nüüd kodumaal.

Mis puutub sõbralike ja vastastikku kasulike suhete arendamisse endise Nõukogude Liidu vabariikidega, siis on see vastastikune protsess. Venemaa oskab sõprust pidada, kuid ei kavatse oma sõprust kellelegi peale suruda.

 

Tagid:
russofoobia, Frants Klintsevitš, Venemaa, Eesti

Peamised teemad