01:21 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
52 0 0

"Putin näeb ja kuuleb kõike: kuidas Venemaa eriteenused Ühendkuningriiki ohustavad." See on ainult Briti teadlaste ettekande "müts". Edasi tuleb kõik muu - nad teavad, kust kõrvad kasvavad. Mis siin rääkida – Cambridge.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Alles nüüd, 13 aasta pärast selgus, miks "autoriteetne", nagu nad ise ütlevad, Briti välispoliitika uurimise ühing on nime saanud USA senaatori Henry Jacksoni aga mitte tema väga nõukogudevaenuliku seaduseparanduse kaasosalise Charles Vaniku järgi.

Spioonimaania Eestis: koodi veetakse autos, lugu meenutatakse märkmikust >>

Sellepärast, et kahtlaseid venelasi on Ühendkuningriigis nii palju, et luuast enam ei piisa (sõnademäng – "Vanik", hääldatuna venepäraselt "venik" tähendab vene keeles luuda või vihta – toim.).

Tuleb nad luuaga minema peksta. Kusjuures kõik ja korraga. Selles uurimiskeskus teatakse täpselt, et pooled 150 tuhandest Londonis elavast venelasest on ühel või teisel moel seotud Vene eriteenistustega. Kumb pool täpselt – seda ei teata. Kuid see arv ei ole kindlasti laest võetud.

Kõik ju teavad, et "GRU agendid" sigivad pooldumise teel, kui nad ilmuvad siia sagedamini kui kord üheksa kuu jooksul. Nii jagasidki siinsed "Jacksoni" analüütikud kõik kohalikud venelased pooleks. Miks pooleks – on samuti selge.

Palju Skripale oli? Kaks. Ja Boširovit ja Petrovi (Skripalide mürgitamises väidetavalt kahtlustatavad GRU töötajad – toim.)? No näete siis. Tuleb välja, et iga teine. Ülesande lahendus on "paariks loe".

Kui veel teaks, kes neist 150 tuhandest on üks ja kes kaks. Võiks lasta neil endil end paariks lugeda. Veel parem oleks nad staadionile ajada ja teada anda, et loendus on lõppenud.

Venemaa-Ühendkuningriik: number "4" needus >>

Kui see ei kõlba – demokraatlik riik ikkagi, mitte mingi Pinocheti aegne Tšiili, siis "kohver näppu, rongijaama ja head teed!" Või siis süü ülestunnistus, värbamine ja tere tulemast Salisburysse. Seal vabanes 4. märtsil just üks sobiv elamu.

Zizzi kohvik on jälle avatud. Kuigi "mitte Zizzi" on esimene, mis nende ettekannet kuulates, kes end Jacksoni all pesevad, keelele tuleb. Nad nimetasid selle nii, et oleks võimalik kohe nõiajahti jätkata.

"Putin näeb ja kuuleb kõike: kuidas Venemaa eriteenused Ühendkuningriiki ohustavad." See on "müts". Edasi tuleb kõik muu. Selles mõttes, et nad teavad, kust kõrvad kasvavad. Mis siin rääkidagi — Cambridge.

Küllap on nad eelkõige "Briti teadlased" ja alles siis tavalised inimesed. Kuigi sellistena pole keegi neid veel näinud. Tavalistest brittidest eristab neid kasutute avastuste tegemine. Teistest teadlastest aga see, et nad ei näri teaduse graniiti, vaid imevad selle sõrmest välja. Nii nad siis imesidki.

Ja kutsuvad nüüd valitsust üles kahekordistama jõupingutusi võitluses Vene spioonidega. Tunnistades siiski, et nende tabamisega on probleeme. Eriti pärast "novitšokki" (väidetavalt Venemaal väljatöötatud närvimürk – toim.).

Venelased on muutunud ettevaatlikumaks ja kavalamaks. GRU rinnamärki nad ei kanna, Putini pildiga T-särki samuti mitte, üksteisele kohtumisel kulpi ei löö ja kirikutornide poole ei kiika (vihje väidetavate GRU agentide väitele, et nad käisid Salisbury's sealse toomkiriku torni imetlemas – toim.).

Illustreeriv foto
© Fotolia / Calmus

Kuid nende isik on siiski võimalik tuvastada. Nagu laulusalmis: Sa tunned ta ära tema nime, sõnade, silmade, tema hääle järgi (Venemaa ansambli Korni menulaul). No või siis passi järgi. Ja kui keeldub näitamast, kohe MI5-de.

Loomulikult võiks kogu selle jama umbes 75 tuhandest agendist kanda mõne inimese südametunnistusele ja ära unustada. Kuid esiteks eraldasid juhtivad Briti väljaanded sellele oma parimad veerud ja need polnud huumoriküljed.

Teiseks soovitavad nad suhtuda nendesse järeldustesse kõigest "suure ettevaatusega". Kusjuures justnimelt järeldustesse, mitte nendesse, kes nendele järeldustele jõudsid. Tuleb välja, et venelastel tuleb silm peal hoida.

Seega britid peavad kõik sinnapaika jätma ja jälgima hakkama. Päeval ja öösel, äärmise tähelepanelikkusega. Kuigi pärast Brexit'it pole neil nagunii millegagi tegelda.

Peaasi on meeles pidada, et ka venelaste seas on häid inimesi, ainult et inglaste jaoks on hea venelane vaid surnud venelane. No või siis kergelt mürgitatud.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
teadlane, venelased, ettekanne, oht, spioon, eriteenistus, Henry Jackson, Sergei Skripal, Vladimir Putin, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad