11:08 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
2610

Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire kutsus üles muutma Euroopa USA ja Hiina sarnaseks "impeeriumiks". Seda teatas ta intevjuus ajalehele Handelsblatt.

TALLINN, 12. november — Sputnik. Tema meelest peaks sellest "impeeriumist" saama rahumeelne riik, mis tugineb õigusriigi põhimõtetele, vahendas RIA Novosti viitega ajalehele Handelsblatt.

"Euroopa ei tohiks enam seda karta, et oma võim käiku lasta," ütles minister.

Prantsusmaa tegi ettepaneku luua üleeuroopaline armee >>

Seejuures asetas ta rõhu vajadusele kaitsta Euroopa Liitu ameeriklaste "ebaseaduslike" sanktsioonide eest Iraani suhtes ja "Donald Trumpi valitsuse teele ette seista."

"Jutt käib sellest, et USA-le selgesti öelda: me oleme suveräänne kontinent ja meie otsustame iseseisvalt, kellega kaubelda," lisas Le Maire.

"Üleeuroopaline armee"

Varem on Prantsusmaa president Emmanuel Macron teinud ettepaneku luua USA-st sõltumatu "üleeuroopaline armee", sealhulgas küberjulgeoleku tarvis. Ta on rõhutanud, et Euroopa seisab silmitsi paljude tema sisedemokraatlikesse protsessidesse ja küberruumi sekkumise katsetega.

Trump nimetas Prantsusmaa ametivenna algatust "väga solvavaks".

Euroopa poliitikud teevad järjepidevalt ettepanekuid Euroopa Liidu ühisarmee looomiseks. Nii on Euroopa eelarvevolinik Günther Oettinger teatanud, et unistab armeest, "mis kannab ühist vastutust demokraatia, inimõiguste ja vabaduse toetamise eest Euroopas ja välismissioonidel."

Võimul püsimine: Trump survestab nii sõpru, kui vaenlasi >>

USA lahkumine kokkuleppest Iraaniga

Itraan, Venemaa, USA, Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa ja Saksamaa allkirjastasid 2015. aastal dokumendi Iraani tuumaküsimuse reguleerimise kohta, misjärel tühistati ÜRO Julgeolekunõukogu, USA ja Euroopa Liidu sanktsioonid Teherani suhtes.

Trump on seda kokkulepet korduvalt kritiseerinud ja 2018. aasta mais teatas ta sellest kokkuleppest taganemisest. Samal ajal teatas ta kõikide piirangute taaskehtestamisest.

Washingtoni Euroopa partnerid on rõhutanud, et kavatsevad endiselt kokkuleppe tingimustest kinni pidada ja koostööd Iraaniga jätkata. Osa sanktsioonidest jõustus 7. augustist.

Naftaekspordi hõivanud USA täiendavad piirangumeetmed astusid jõusse 5. novembril. Need, kes jätkavad Teheraniga äriajamist, riskivad sattuda teiseste sanktsioonide alla. Kuid seitse riiki on pälvinud ajutise erandi, nendeks on Hiina (sealhulgas Taiwan), India, Itaalia, Kreeka, Jaapan, Lõuna-Korea ja Türgi.

Tagid:
intervjuu, õigusriik, poliitika, impeerium, Handelsblatt, Bruno Le Maire, Hiina, USA, Prantsusmaa

Peamised teemad