04:25 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
4930

Suurbritannia peaminister Theresa May teeb esmaspäeva õhtul oma kõnes Londoni ülemlinnapea banketil teatavaks, et riik on valmis rajama uusi suhteid Venemaaga.

TALLINN, 12. november — Sputnik. Sellest räägitakse peaministri kantselei poolt RIA Novostile edastatud kõnekatkendites. Ühtlasi aga kiidab May järjekordselt "rahvusvahelist üksmeelt Venemaa-poolsete ülemaailmsete reeglite jalge alla trampimise palge ees".

Paariks loe: Ühendkuningriigis "avastati" tuhandeid "vene spioone" >>

"Me jääme avatuks teistliiki suhetele – niisugustele suhetele, mille puhul Venemaa lõpetab rahvusvahelisi kokkuleppeid ja rahvusvahelist julgeolekut õõnestavad rünnakud ja mille korral ta hakkab meiega koostööd tegema meile kui ÜRO Julgeolekunõukogu liikmetele ühiste kokkulepete täitmisel. Me loodame, et Vene riik valib just selle tee. Kui nii juhtub, siis vastame meie samasugusel viisil," öeldakse kõne tekstis.

"Möödunud aasta näitas traagilisel kombel, et need ohud on enam kui reaalsed – mitte ainult keemiarelva mõtlematu kasutamise läbi meie oma tänavail kahe Venemaa luureagendi pool," ütleb May.

"Aga see on tõestanud ka meie valmidust reageerida – ja nimelt nii, nagu ma ütlesin, et me anname vastuse. Koos oma liitlastega korraldasime me vastuseks Salisbury rünnakule ajaloo suurima vene luureteenistuste töötajate väljasaatmise," lisab May.

Skripalide juhtum

4. märtsil mürgitati Salisburys endine GRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis vallandas ulatusliku rahvusvahelise skandaali: Londonis kiirustati otsemaid selles Venemaad süüdistama.

Moskva on korduvalt teinud ettepaneku korraldada ühisjuurdlus, kuid Suurbritannia on seda algatust eiranud. Ühtlasi on Venemaa välisministeerium süüdistanud Theresa mayd valetamises: ta kinnitas, et mürk oli valmistatud Venemaal, kuid Porton Downi laboris lükati see väide ümber.

Venemaad ei saa päästa: T-särgid hukutasid riigi >>

Hiljem esitles London kahe "kahtlusaluse" fotosid, kinnitades, et tegemist on GRU ohvitseride Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširoviga. Mehed ise ütlesid intervjuus Sputniku ja RT peatoimetajale Margarita Simonjanile, et käisid Suurbritannias turistidena ega ole seotud eriteenistustega.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
suhted, poliitika, Sergei Skripal, Theresa May, Venemaa, Suurbritannia

Peamised teemad