20:10 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Poliitika
lühendatud link
5010

Prantsusmaa president keelitab eurooplasi omaenese kaitsesüsteemi looma, et kaitsta end kõige muu kõrval Moskva eest. Ehkki Venemaad, kelleta poleks maailmasõdades võite saavutatud, tasuks tal pigem tänada.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Värise, Prantsusmaa, Euroopa – ja mis seal ikka, terve maailm! Uus Napoleon on saabunud. Nüüd loob ta uue suurriigi ja näitab kõigile, kes siin ülemuseks on. Prantsusmaa president Emmanuel Macron on korraldanud Esimese maailmasõja lõppemise sajanda aastapäeva auks suurejoonelise peo.

Milleks prantslastele Euroopa sõjavägi >>

Kõik peab kulgema ideaalselt – kohale tuleb peaaegu kogu maailm. Öeldakse, et keegi ei saaks seda kuulsushetke temalt varastada, Macron veenis isegi Venemaa ja USA presidente oma kahepoolset kohtumist kuskil läheduses mitte korraldama – tõmbaks see ju kindla peale meedia tähelepanu temalt kõrvale.

Kuni Angela Merkel end erruminekule sätib ja Theresa May on hõivatud vaidlustega Brüsseliga, peab lavale astuma tema – noor, perspektiivikas ja mis kõige tähtsam, ambitsioonikas.

Prantsusmaa piirkondi pidi pidulike ürituste puhul ringi sõites on ta teinud juba hulganisti mitmemõttelisi avaldusi. Ja teinud teatavaks oma peamise projekti – ühendada Euroopa ühtse kaitsesüsteemiga. Ütleb, et ainult niiviisi saab võimalikuks end USA, Hiina ja Venemaa eest kaitsta.

Mõned on sellest avaldusest nördinud. Milleks kaitsta end Venemaa eest, kui temaga tuleb koostööd teha, kirjutab prantsuse ajaloolane Edouard Husson. Ning esmajoones poleks tema meelest paha tänada Venemaad kangelasliku võitluse ja tohutute inimkaotuste eest 1914. aastal, milleta võitu Saksamaa üle poleks võinud ollagi.

Miks Macron Euroopa armeed vajab — sõna on eksperdil >>

Aga Macronil pole praegu mahti selgust otsida – tuleb hetkel sabast kinni saada. Kõigepealt Merkeli koht hõivata, ühendada kõik oma taipliku juhtimise alla ning seejärel võib juba Venemaaga kõnelda, aga hoopis teistelt positsioonidelt.

Praegu aga on ta keskendunud sellele, et oma projekti kõigile välja reklaamida. Nendele, kes suuremat iseseisvust soovivad, lubab ta kaitset USA eest. Nendele, kes astusid Euroopa Liitu ja NATO-sse, et Venemaast eemalduda, lubab vastavalt kaitset Moskva eest. Ja kõikidele määratlematutele on ta meelde tuletanud Aasiast lähtuvat ohtu.

Napoleon juba üritas Euroopat ühendada ja "Vene ohule vastu seista". Ja kõik mäletavad, milline saatus tema impeeriumit ees ootas.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

Tagid:
ühinemine, armee, poliitika, Napoleon, Emmanuel Macron, Venemaa, Euroopa, Prantsusmaa

Peamised teemad