18:42 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
5920

Soovitades tungivalt Serbial "vene leivalt" Venemaa gaasi näol üle minna kallihinnalistele sõnnikust, tuulest ja päikesest küpsetatud energia-"kookidele", on Euroopa Liit võrreldav pea kaotanud Prantsuse kuningannaga.

TALLINN, 12. november — Sputnik. Brüssel soovitab Serbiale ületada sõltuvus Venemaa gaasist, pakkumata välja vähimatki alternatiivi, ja soovitab tõsimeeli hakata kontinentaalse kliima ja külma talvega riigil "tuginema" üksnes taastuvatele energiaallikatele, teatas Sputnik Србиjа.

Nord Stream 2 >>

Seevastu Venemaa gaasi peal "kükitavale" Austrialt, Ungarile, Tšehhile ja Slovakkiale ei esita Euroopa Liit palvet sõnniku-, tuule- ja päikeseenergiale üle minna, rääkimata juba Saksamaast oma Nord Stream 2-ga.

Serbia president Aleksandr Vučić
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Vene gaas Serbia tuleviku pandina

Euroopa Parlamendi välisasjade komisjoni aruandes sisaldub pöördumine Serbia poole üleskutsega "töötada välja energiapoliitika, mis on suunatud Venemaa gaasitarnetest sõltumise vähendamisele ning mitmekesistada riigis elektrienergia tootmise allikaid orienteerumisega teistele, taastuvatele energiaallikatele."

Serbia arutab Venemaaga aktiivselt võimalusi "liitumiseks" gaasijuhtmega Turkish Stream ning Serbia president Aleksandar Vučić on korduvalt, muuhulgas oma viimatises intervjuus Sputnikule väitnud, et Venemaa gaas on riigile hädavajalik.

"Me sõltume sajaprotsendiliselt Venemaa gaasist. Ma ei tea, milliseks kujunevad edaspidised suhted Venemaa ja Ukraina vahel, kuid minu töö seisneb selles, et teha kõik sedaviisi, et Serbia oleks takistusteta gaasiga varustatud. Sest see on meie edasise arengu tingimus ja Serbia industrialiseerimise aluspõhi," rõhutas ta.

Президент республики Сербии Александр Вучич
© Sputnik / Максим Блинов
Serbia president Aleksandar Vučić

Euroopa Parlament tuletab samal ajal meelde, et Belgrad saab EL-ilt finantsabi.

EL-i nõuanded on eluvõõrad

Energeetikavaldkonna ekspert Jelena Putnikovitš lausus, et Brüsseli soovitustel on palju ühist Marie-Antoinette´i tuntud soovitusega nälgivale rahvale: "Teil ei ole leiba? No sööge siis kooke!" Tema hinnangul näitab see kõik, kuivõrd vähe mõistab Euroopa Liit energiamajanduse olukorda mitte ainult Serbias, vaid ka Balkanil tervikuna.

"Või on nad unustanud, et pärast Ukraina kaudu kulgenud vene gaasitransiidi peatumist on inimesi Bulgaarias lihtsalt külma kätte surnud?" kritiseeris Putnikovitš Brüsseli soovitust.

"Öelda riigile, kes on oma energiamajandust ümber kujundamas, kes püüab kivisöel töötavaid soojuselektrijaami kaasajastada, et ta peab Venemaa gaasi taastuvate energiaressursside vastu välja vahetama, on enam kui julgustükk. Selge see, et kõne all on kampaania alustamine gaasijuhtme rajamise vastu, mis võimaldaks Venemaa gaasi Serbia ja Bulgaaria kaudu Austriasse ja Ungarisse toimetada," märkis Sputniku vestluskaaslane.

Nord Stream 2 muutus ootamatult Tšehhi Vabariigile kasulikuks >>

Tema sõnul saab Serbia vene gaasi üksnes läbi Ukraina territooriumi ja sedasama gaasi tarbivad ka riigid, kes on EL-i liikmeteks. "Aga kas Tšehhi, Slovakkia, Austria ja Ungari on keelanud Venemaalt gaasi osta? Kas Saksamaa kavatseb Nord Stream 2 rajamisest seepärast loobuda, et tal tuleks Venemaa gaasist eemale hoida?" on Putnikovitš hämmingus.

"Juhul kui kõik teised Euroopa riigid lakkavad Venemaa gaasi ostmast, eks siis las ka Serbia… Aga me teame, et Saksamaa rajas Nord Streami ja ehitab nüüd selle teist haru, ning Euroopa Liidu ja Venemaa majanduslik koostöö areneb edasi vaatamata kõigile venevastastele sanktsioonidele.

Tänavu on Venemaa gaasi import Euroopasse ainult kasvanud ja päris naeruväärne on hakata "varblasi tulistama", keskendudes nimelt Serbiale, kelle gaasitarbimus jääb kogu Euroopa summaarse tarbimisega võrreldes statistilise vea tasemele," selgitab ekspert.

Brüsseli selja taga seisab Washington

Ta tuletas meelde, et South Streami projekt, mille kaudu Venemaa gaas peaks jõudma Balkanile ning sealtkaudu Põhja- ja Lääne-Euroopasse, sai Brüsseli ja Washingtoni nõudmisel suletud.

"Kui algas Turkish Streami ehitamine, oli Brüssel vait, vaikisid ka Balkanimaade poliitikud, vaikisid kõik peale Ungari. Ilmselge, et Brüssel tegutseb USA surve all," rõhutas Sputniku vestluskaaslane.

"Tegelikult seisab Brüssel, soovitades Serbial Venemaa gaasist loobuda, vastu Venemaa gaasi transiidile läbi Balkani. Huvitav, et selle sõnumi saame me just siis, kui muutub üha ilmselgemaks, et gaasijuhtme Trans Adriatic Pipeline ehitamine, mida meile alternatiivina välja pakuti, hilineb. Ehkki Serbia jaoks ei kujunenuks see mitte mingisuguseks alternatiiviks, sest Serbiale pole selles gaasitarneid ette nähtud," sedastas Putnikovitš.

Tagid:
poliitika, gaasijuhe, gaas, majandus, South Stream, Nord Stream 2, EL, Brüssel, Serbia, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad