07:00 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Poliitika
lühendatud link
11411

Venemaa, lõpeta ähvardamine "militariseeritud Kaliningradiga" ja üldse – anna see linn Leedule tagasi! Leedu meedia on ribadeks kedratud plaadi taas mängima pannud.

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Osa iidsest Leedust on käest võetud, kogu ülejäänud ala aga hingitseb ohu kütkes, tema vastu on suunatud hambuni relvastatud vene linn, mida miskipärast nimetatakse Kaliningradiks, samas kui see on põliselt leedulaste Karaliaučiaus, mis 50 aasta eest Venemaale ära anti, ja nemad on siit ammu kadunud! Niisugune on artikli "Leedu piirkond võõrastes kätes" lühike sisukokkuvõtte.

Värise, Moskva: "Mõõga ja saha liit" koguneb Vilniuses >>

Selle autoriks on nobeda sulega publitsist Benas Volodzka. Tema kummalist loogikat pidi ei ole Kaliningradi oblasti õiguslik kuuluvus kehtiv, seega võib ja peab saama vaidlustatud. Leedulased ise muidugi säärase "rahvusvahelise algatusega" häälekalt välja tulema ei hakka, vastasel juhul saavad nad Teise maailmasõja tulemuste ümbervaatamise eest kõvasti kere peale.

Nad mõlgutavad oma väljamõeldisi vaikselt oma peades. Milleks neil uurida Potsdami konverentsi lõpp-protokolli, kus nende armast Karaliaučiaust nimetatakse, muide, Königsbergiks ja kus pole kirjas sõnagi tema väidetavast kuuluvusest Leedule ning – liiatigi – mingist 50 aastast! "Patriootlikud" leedulased ei ihka mitte lugeda, vaid kirjutada, ujutades juba aastaid oma kirjastusi üle üha värvikamate fantaasiatega.

Sellest on juba ligi kümme aastat, kui Romualdas Ozolas (niinimetatud filosoof ja poliitik) tegi ettepaneku korraldada Kaliningradis referendum Balti vabariigi loomise kohta.

Ning Leedu oleks sellele kaasa aidanud! Iseasi, et mitte keegi polnud seda temalt palunud ega palu, aga kui sütitavalt siiski kõlab see, et leedulased toovad Euroopale tema osa tagasi!

Põhjamaine äravool: Leedus otsitakse uut "Vene ohtu" >>

Nad on seal isegi sisemiselt midagi ümber nimetanud, et oma "euroopalikus", ent tegelikult venevastases innukuses silma paista. Näiteks mõned Kaliningradi oblasti teeviidad osutavad suunda ei kuhugi mujale kui Karaliaučiausele.

Aga võib-olla tuleks meilgi seda leedulaste nupukeste ümbertõstmismängu mängida? Näiteks osutada Klaipeda ja Vilniuse suunda näitavatel liiklusmärkidel neile riikidele, kellele need linnad enne NSV Liidu osaks saamist kuulusid, ja nimetada neid ka endisel kujul: Memeli sadam ja Vilno.

Lõppude lõpuks, kui Leedus on juba kõik nii toredasti välja mõeldud, mida ja kui palju Venemaa talle võlgneb, ja kõik justkui noodipaberil täpipealt kirja pandud, siis unustatagu säärased nimed nagu Klaipeda ja Vilnius.

Aga ei, Leedus armastatakse oma partituuri omal kombel mängida: "Siin mängime, siin ei mängi, siinkohal aga kasutame noodipaberit kala sissepakkimiseks…"

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
poliitika, artikkel, militariseerimine, Benas Volodzka, Karaliaučiaus, Kaliningrad, Venemaa, Leedu

Peamised teemad