10:17 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Poliitika
lühendatud link
38 0 0

Liibüa operatsiooni ei algatanud NATO, vaid rida Euroopa riike, kes seejärel mõistsid, et vajavad alliansi abi, teatas organisatsiooni peasekretär Jens Stoltenberg Berliini konverentsil.

TALLINN, 13. november — Sputnik. "Loomulikult peavad Euroopa liitlased vahetevahel suutma teha midagi ilma USA-ta. Me pole öelnud, et kõik NATO operatsioonid peaksid toimuma koos USA-ga, need on lihtsalt suured, sageli on nende järele vajadus. Ma mäletan hästi näiteks operatsiooni Libüas, sest ma olin tol ajal Norra peaminister – ja Norra liitus sellega," vahendas RIA Novosti Stoltenbergi sõnu.

Gaddafi needus toimib: Sarkozy on trellide taga >>

Tema sõnul oli Liibüa operatsioon algselt initsieeritud Euroopa poolt, "mitte Saksamaa, vaid pigem Prantsusmaa ja Suurbritannia poolt."

"Kui me Pariisis lõpliku otsuse vastuvõtmiseks kohtusime, siis NATO-t laua taga ei olnud, allianssi seal ei olnud. Aga reaalsus on selles, et hiljem me mõistsime, et vajame NATO ja USA abi, nende käsuliine ja võimalusi," väitis ta.

Eelnevalt on Prantsusmaa president Emmanuel Macron teinud ettepaneku luua USA-st sõltumatu "üleeuroopaline armee", sealhulgas küberjulgeoleku jaoks.

"Kui kõnelda strateegilisest autonoomiast, siis pole selge, mida see nimelt tähendab, aga see kõlab nii, nagu käiks jutt sellest, et teha suuri strateegilisi asju üksinda. Minu meelest ei ole see arukas," kommenteeris Stoltenberg.

Prantsusmaa tegi ettepaneku luua üleeuroopaline armee >>

Veel eile teatas ta, et ei näe vajadust Euroopa Liidu poolt dubleerivate alliansside või organisatsioonide loomiseks. "Reaalsus on see, et meil on tarvis ühte tugevat juhtimisstruktuuri," rõhutas NATO peasekretär.

Tagid:
poliitika, operatsioon, NATO, Jens Stoltenberg, Suurbritannia, Prantsusmaa, USA, Euroopa, Liibüa

Peamised teemad