13:21 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
7110

Eelmise nädala lõpul arutasid britid elavalt Vladimir Putini ootamatut ilmumist Londoni kesklinna. Ei, Venemaa president ei käinud Ühendkuningriigis, kuid mitmel pool ilmusid Londoni tänavatele plakatid, mis kujutasid silma pilgutavat Putinit.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Ühel neist oli kiri "Brexit means Bяexit" (vene tähestiku Я tähe kasutamine ladina R-i asemel sümboliseerib ingliskeelsetes riikides venepärasust), teisel "Tähistagem puna-valge-sinist Brexitit" ("Lets celebrate a Red, White and Blue Brexit"), kolmandal kujutati endist Briti välisminister Boris Johnsonit vene lipuga käes ja all kiri: "Thank you, Boяis"("Aitäh, Boяis!").

Londoni tänavatele ilmusid Putini pildiga bännerid >>

Plakatid polnud Londoni tänavatel kaua. Selgus, et need olid üles pandud ebaseaduslikult ja stendide omanikud ei teadnud neist midagi. Kogu see ekstsentrilisus kandis nime "Proud Bear" ("Uhke karu"). Plakatitel kujutatud võrguleheaadressile minnes selgus, et selle nime taga peidab end "Venemaa GRU agentide kollektiiv, kes on läbinud digitaaltehnoloogiaalase ümberõppe".

"Oleme juba aastaid aidanud Ühendkuningriigi elanikel Euroopa Liidust vabaneda," kuulutavad "karud" uhkelt. Sama võrguleht käivitas ka rahakogumise vastavasisuliste reklaamide paigutamiseks Euroopa suurimale reklaamtahvlile Londoni Waterloo raudteejaama lähedal. Teoreetiliselt peaks seal olema kirjutatud: "Värvime Inglismaad puna-valge-siniseks!" (Venemaa lipuvärvid – toim.)

Londoni City loojang — Ukrainal lubatakse Moskvale miljardeid mitte tagastada >>

Tõsi, raha annetatakse üsna loiult — nädala alguse seisuga olid "karud" kogunud pisut üle kahe tuhande naela vajalikust 55 tuhandest. Briti ajalehed reageerisid sellele sündmusele suuremeelselt, nagu oleks tegemist süütu tembuga.

Neid ei häirinud isegi asjaolu, et "Uhke karu" nime all esinevate prankeritega kontakteeruda püüdnud Press Association ajakirjanik avastas, et nad kasutavad Ukraina telefoninumbrit.

Mingit avalduste tormi nõudmisega uurida välisriigi sekkumist Suurbritannia siseasjadesse ei järgnenud. Keegi ei moodustanud parlamendis spetsiaalset uurimiskomisjoni. Need, kes sekkusid on ju "õiged karud".

Kõik see toimub ägeneva uue Brexiti rahvahääletuse nõudmise kampaania ja sellega kaasneva hüsteeria taustal, et 2016. aasta referendumil toimus "Venemaa sekkumine", mida on juba uurinud kõik võimalikud ja võimatud osapooled. Tuletame meelde: selle põhjaliku uurimise tulemuseks oli järeldus, et mingid "Vene trollid" kulutasid Brexitile tohutu summa: vähem kui ühe dollari ehk täpsemalt 73 Briti penni.

Euroopa Liidust väljumise vastased keelduvad visalt tunnistamast selget fakti: miljonid britid hääletasid teadlikult, ilma igasuguse väliste sekkumiseta, selle poolt. Õigemini hoolimata sellest, et peaaegu kõik välisriikide juhid, sealhulgas USA president Barack Obama, sekkusid 2016. aasta referendumile eelnenud kampaaniasse ja kutsusid üles hääletama selle vastu, oli see jälle "õige sekkumine".

Eelmisel nädalal viskas uue rahvahääletuse kampaania lõkkesse puid OpenDemocracy'i fond, mida peetakse üleval miljardär George Soros'e rahadega. See fond võitleb avalikult Euroopa Liidust väljaastumise pooldamise liikumise peamise sponsori, miljonär Arron Banksiga ja püüab tõestada tolle seost Venemaaga.

Siiani on kõik läbiviidud uurimised (Banks käis selle pärast isegi parlamendikomisjoni ees) esitanud selle peamise "tõendusmaterjalina" vaid asjaolu, et sponsor on aastaid olnud abielus venelannaga.

Nüüd väidab OpenDemocracy, et Banksile kuuluv kindlustusselts kulutas rahvahääletuse andmete töötlemisele teatud ressurssi (peamiselt inimtööjõudu). Kuna seda ei deklareeritud, alustati kriminaalmenetlust. Tõsi, isegi kui rikkumine tõestatakse, ähvardab ELst lahkumise kampaania korraldajaid maksimaalselt kuni 135 tuhande naelane rahatrahv.

Poola soovib miljardeid >>

Banks ise eitas korduvalt oma süüd ja märkis, et Brexiti vastased kasutasid piiramatult välisriigi kodaniku George Sorose (tal on USA pass) raha, kuid keegi ei uurinud nende päritolu ega välismaist sekkumist. Selle põhjused on mõistetavad: Sorose raha kulutati vaid "õilsatel eesmärkidel" — Euroopa Liidu toetuseks.

Uue rahvahääletuse kampaaniat aetakse laia joonega, kogutakse rohkelt allkirju üha uutele petitsioonidele ja korraldatakse üsna rahvarohkeid miitinguid. Kuid kuidas Soros ja tema kaaslased ka ei pingutakse, pooldavad seda uut rahvahääletust vaid 18% brittidest.

Briti juhtiva sotsioloogi, professor John Curtisi sõnul ei ole praegu "veenvaid tõendeid (avaliku arvamuse – aut.) muutumise kohta kordusreferendumi korraldamise küsimuses". See tähendab, et isegi nende seas, kes peavad Brexitit riigile hukatuslikuks, ei soovita uuesti Ühendkuningriiki lõhestavat kampaaniat.

Nagu märkis tabavalt Financial Timesi (üks saareriigi "Euroopa-meelsemaid" ajalehti) peatoimetaja Robert Shrimsley, on kordusreferendumis riigile palju rohkem ohte, kui Brexitis endas.

Just nende jõupingutuste mõttetustega ongi seletatavad Brexit vastaste katsed kasutada igasuguste Ukraina telefoninumbritega "Uhkete karude" provokatiivset, kuid ilmselgelt rumalat tegevust.

Seepärast näeme me X tunni lähenedes (Ühendkuningriigi lahkumine EL-st peab toimuma 29. märtsil 2019) selle hüsteeria tugevnemist, millega, meeldigu see meile või mitte, proovivad kõikvõimalikud Euroopa-meelsed toetusteõgijad siduda Venemaad, Putinit, venelannadest abikaasasid, mitmesuguseid "karusid" balalaikade ja samovaridega. Teistmoodi nad enam ei oskagi.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
Bяexit, plakat, poliitika, Brexit, Vladimir Putin, Suurbritannia, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad