20:38 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
33 0 0

29. märts 2019 saab Ühendkuningriigile olema esimene päev väljaspool Euroopa Liitu. Küllap ka ilma praeguse valitsuseta. Peaaegu kindlasti ilma praeguse peaministrita. Kuid kindlasti paljude probleemidega.

Kirill Bakejev, raadio Sputnik

Endine Briti välisminister Boris Johnson ennustas Londonile läbirääkimistel Euroopa Liiduga kapitulatsiooni. Tema sõnul nõustus valitsus olema Brüsselile "tühjaks kohaks", allkirjastades mitte ainult olemasolevad EL eeskirjad, vaid nõustudes ka tulevaste määrustega, mille väljatöötamisel London ise enam ei osale. Johnson on kindel, et May ettepanek tolliliidu kohta võtab võimaluse sõlmida kaubandustehingud ja kaubelda tollimäärade õle. Oma kartused esitas ta väljaandes The Telegraph avaldatud artiklis.

Ja polekski nagu viga midagi, sellised artikleid kirjutab endine minister innukalt paljudele väljaannetele. Sensatsiooni üldiselt pole. Kuid fakt jääb faktiks — Brüsselilt soodsate tingimuste saamiseks on Briti peaministril aega üha vähem.

Detsembriks tuleks kõik kokku leppida, heaks kiita ja allkirjastada. Vastasel juhul ei mingit lepet sünni. Lahutus tuleb "karmimas versioonis", lauanõude purukspeksmisega.

Ometi läks siiamaani kõik justkui õlitatult. Novembri alguses kirjutas Briti meedia, et pooled leppisid kokku kogu Ühendkuningriigi säilitamises Euroopa tolliliidus (mis Londonis, muide, ei meeldinud sugugi kõigile). Samal ajal teatas Theresa May, et Londoni ja Brüsseli vaheline Brexiti leping on 95% valmis.

Kuid viimaste protsentide juures ilmselt midagi juhtus, Euroopa Liit lükkas põhilepingu tagasi. May soovitas eurooplastele luua sõltumatu mehhanism tollivaidluste lahendamiseks ja vältida tugevat piiri Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel. Brüssel lükkas ettepaneku tagasi — õigusvaidlusi otsuste üle saab teha ainult Euroopa Kohtus. Iirimaa piiri küsimus ei ole seega lahendust leidnud. See vajab delikaatset lähenemist.

Brexit — protsess läks käima>>

Ei London ega Brüssel ei tahaks pärast Brexitit mingit tugeva piirikontrolliga piiri Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahele. Aga kuidas täpselt, seekord ilmselt veel ei selgunud. Samas hakkasid neli ministrit, kes olid olnud EL-st väljaastumise vastu, kahtlema oma poliitilises tulevikus. Ajakirjandus teatas, et nad on tagasiastumise äärel. Varem lahkus transpordiministri asetäitja ametikohalt endise välisministri Boris Johnsoni vend Joe Johnson. Kõik see võib maksta Theresa Mayle peaministri koha. Nii et mida lähemal on Brexiti kuupäev, seda "kummalisemaks ja imelisemaks" kõik muutub.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
Brexit, Boris Johnson, Euroopa Liit, Ühendkuningriik

Peamised teemad