18:49 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
11510

Jens Stoltenberg tõestas, et tal võib küll mäluga probleeme olla, kuid tema lõhnatajuga on endiselt kõik korras. Oma peremeest ta tunneb. Ilma Pentagonita ei kõlba nad oma Pariisis millekski ja nad pole ka midagi väärt.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Midagi läks selle paljukiidetud Lääne solidaarsusega väga valesti. Alguses tahtis Macron iga hinnaga Ameerika Ühendriikidest sõltumatut Euroopa armeed, et see kaitseks teda muuhulgas ka Ühendriikide eest. Nüüd on ka NATO peasekretär Stoltenberg kohal. Kus te nüüd aadlimeeste sekka kipute, kui 2011. aastal ei saanud te isegi Liibüaga hakkama. Ühesõnaga, pani Macroni kogu tema võitlusvaimuga paika.

Stoltenberg võttis NATO-lt vastutuse Liibüa operatsiooni eest >>

Ütles, et mäletab, kuidas Prantsusmaa ja Suurbritannia tahtsid Muammar Gaddafi vastu sõjalist operatsiooni läbi viia, kuid Ameerika Ühendriike koos alliansiga seal ei mäleta. See-eest mäletab, mis sellest välja tuli. Lõpuks olid seal kõik kohal.

"Kui kohtusime Pariisis lõpliku otsuse tegemiseks, siis NATO-t laua taga ei olnud. Hiljem mõistsime, et vajame NATO ja USA juhtimisstruktuuride ja sõjaliste võimekuste abi," pani Stoltenberg esmakordselt vähemalt midagigi oma Euroopa partnerite, mitte Venemaa süüks.

Ta ise oli tol ajal Norra peaminister ja toetas samuti Liibüa-vastast agressiooni. Mille eest teda hiljem toetati peasekretäri ametikohale saamisel. Ja nüüd püüab ta pühalikult auvõlga tasuda ja Põhja-Atlandi ühtsusest kinni pidada.

Seetõttu süüdistabki eurooplasi, et ilma Washingtonita ei suutnud nad isegi Liibüat korralikult puruks lüüa. Väidetavalt Washington ise ei kavatsenudki seda teha, kuid viienda artikli tõttu tuli tal Džamahiriale tuupi teha. Ja siin on siis Macroni tänu, kasvata endale kõigepealt habe ette.

Stoltenbergil on mäluga nagu on. Kui Clinton rumalalt lõõpis: "Me tulime, nägime ja surnud ta oligi," tahtis ta Caesari ja mitte presidendina välja paista. Tema "meie" tähendas tal Ühendriike, mitte Euroopa partnereid.

Milleks prantslastele Euroopa sõjavägi >>

Ja kui nad iseseisva otsuse tegidki, siis ainult USA pakutud kahest variandist valides. "Kes pole meiega, on meie vastu." Seepärast ei pidanudki ameeriklased tingimata istuma Pariisis selle laua taga, kui seal olid juba kõik Stoltenbergi-sugused.

"Muidugi peaks Euroopa mõnikord suutma midagi ka ilma Ameerika Ühendriikideta ära teha. Kuid ta on suurriik ja sageli ei saada ilma temata hakkama," andis peasekretär mõista, et tal võib küll mäluga probleeme olla, kuid tema nina on endiselt korras.

Peremehe tunneb ta iga kell ära. Sõnum oli selge: millekski te Pentagonita ei kõlba ja ilma temata pole te midagi väärt.

Muide, kulude kohta. Pole juhus, et ta ei kõnelenud mitte kohe pärast Macroni, vaid paar päeva hiljem, pärast Trumpi ja tema pöördumist liitlaste poole: "Makske või kaitske end ise, kuidas oskate." Ja nüüd märkis NATO peasekretär, kuidas nad ise seda suudavad.

Need aga võivad vastu väita, et see juhtus juba ammu ja Liibüas. Nüüd käib Liibüa juba nende oma kodus. Ja kui Stoltenbergist rääkida, siis on see nende oma viga.

Temast räägiti, et ta on segase jutuga ja NATO ajaloo kõige hullem peasekretär. Kuid nüüd tõestas ta, et kord võib ka luuavarrest pauk tulla. Tõsi, omade pihta.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Tagid:
poliitika, kaitse, julgeolek, EL, NATO, Pentagon, Emmanuel Macron, Jens Stoltenberg, Prantsusmaa, USA

Peamised teemad