12:40 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
11340

Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller väljendas veendumust, et Nord Stream 2 projekt ehitatakse Ameerika Ühendriikide ähvardustest hoolimata lõpuni.

TALLINN, 14. november – Sputnik.  Nii kommenteeris riigiettevõtte juht Ameerika Ühendriikide Euroopa Liidu suursaadiku Gordon Sondlandi sõnu, kes teatas, et Washingtonil on gaasijuhtme ehitamise aeglustamiseks "palju võimalusi", vahendab RIA Novosti

Председатель правления ПАО Газпром Алексей Миллер
© Sputnik / Алексей Никольский
Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller

"Te näete ju toimuvat oma silmadega — 200 kilomeetrit on juba valmis ja ülejäänu ehitatakse samuti lõpuni," vastas Miller ajalehele Kommersant.

Nord Stream 2 raames ehitatakse torujuhet, mille kaudu tarnitakse igal aastal 55 miljardit kuupmeetrit gaasi Venemaa rannikult Läänemere kaudu Saksamaale, läbides Soome, Rootsi, ja Taanit territoriaalvesi või eksklusiivseid majandusvööndeid.

Nendest riikidest ei ole Taani veel ehitusluba välja andnud. Ehitus käib juba Saksamaa territoriaalvetes ja Soome majandusvööndis. Torujuhtme pikkuseks on üle 1200 kilomeetri.

USA on vastu

USA on mitmel korral Nord Stream 2 takistada püüdnud, kuna nad tahavad oma kallimat vedelgaasi ka Euroopa turule saada.

Eelkõige väitis Sondland, et gaasijuhtme projekt on geopoliitiline ja asetab Euroopa haavatavasse olukorda. 

"Kui eurooplased on haavatavad, muutub ka USA haavatavaks. Me ei soovi, et gaas talvel kriisi tõttu välja lülitatakse," selgitas ta Washingtoni seisukohta.

Suursaadik lisas, et Ameerika Ühendriigid ei soovi, et eurooplased sellisesse olukorda satuksid.

"Ja kui Euroliit meie loogikat ei mõista, siis võib USA president rakendada paljusid muidki vahendeid, mis on meie kasutuses — ma ei tahaks neid praegu ette lugema hakata – et trassi ehitust peatada," ütles ta.

Tema sõnul pole seni kõiki meetodeid veel proovitud. Samal ajal rõhutas Sondland, et tema hinnangul arvab üha rohkem eurooplasi, et Vene gaasist sõltuvussesattumine oleks vale otsus.

USA vedelgaasi hinnast rääkides valetab Poola nii, et suu suitseb >>

Nord Stream 2 vastu esines ka USA energeetikaminister Rick Perry, kohtudes hiljuti Kiievis Ukraina presidendi Petro Porošenkoga.

"USA on jätkuvalt vastu Nord Stream 2-le, samuti kõigile energiakandjatele, mida ebastabiilsed riigid pantvangina kasutada võivad.

Ameerika Ühendriigid on valmis oma liitlasi taskukohase energia tohutute varudega toetama," kirjutas Perry pärast kohtumist.

​Samal ajal tänas ta Porošenkot tema soovi eest energiaallikaid mitmekesistada.

Lisaks kohtus Perry Ukraina välisministri Pavel Klimkiniga ja leppis kokku ühiselt Nord Streami 2 vastu astumise.

Saksamaa on poolt

Lisaks USA-le ja Ukrainale on ka ise odavat Vene torugaasi kasutavad Läti, Leedu ja Poola Nord Stream 2 vastu, pidades gaasijuhtme ehitamist "poliitiliseks projektiks".

Poola gaasigambiit >>

Saksamaa aga eeldab, et projekt viiakse täies mahus ellu.

Seda arvamust väljendas Saksamaa majanduse Idakomisjoni esimees Wolfgang Buechele Saksa äriringkondade esindajate kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. 

"Nord Stream" on oluline, sest Saksamaa kavatseb loobuda aatomienergiast, kivisöel töötavatest elektrijaamadest ning meil on lisaks Ukraina kaudu tarnitavale maagaasile vaja täiendavaid mahtusid, et saavutada seatud kliimaeesmärgid ja varustada Euroopat konkurentsivõimelise ja puhta kütusega," ütles ta.

Saksa majandus- ja energeetikaminister Peter Altmeier nimetas Nord Stream 2 õigeks ja vajalikuks, mainides ka Ukraina transiidirolli säilitamise olulisust.

Ka Saksa kantsler Angela Merkel ütles, et Ukraina peaks jääma Vene gaasi transiidiriigiks.

Vladimir Putin märkis omalt poolt, et Nord Stream 2 on eranditult majanduslik projekt ega sulge sinise kütuse kulgu läbi Ukraina territooriumi. Presidendi sõnul peab aga transiit vastama majanduslikele nõuetele.

"USA ässitab puudleid karavani kallale"

Venemaa nafta- ja gaasitööstuse liidu president Gennadi Schmal usub, et Ameerika Ühendriigid üritavad Venemaad kui konkurenti Euroopa gaasiturult kõrvaldada.

"Nad torgivad pidevalt Taanit, Poolat ja teisigi riike.. Nad on alati olnud vastu sellele, et me Euroopat oma gaasiga varustame, sest usuvad, et suudavad regiooni oma vedelgaasi ostma panna. See on aga vägagi erinevate hindade tõttu ebatõenäoline. 

Isegi kui võtta arvesse asjaolu, et nad kildagaasi tootmist ja transporti doteerivad, jääb see ikkagi torugaasist kallimaks. Seetõttu püüavad ameeriklased mistahes viisil konkurendist vabaneda. See puudutab eelkõige meid, sest oleme gaasikaubanduses liidripositsioonil," ütles ta raadio Sputnik otsesaates.

Ekspert tuletas meelde, et USA oli ka South Streami vastu, toetades selle asemel Nabucco gaasijuhtme ehitamist, mille projekt aga paar aastat tagasi "suri".

"Viimased kaks talve on näidanud, et kõige usaldusväärsemaks energiatarnijaks Euroopas on eelkõige Venemaa ja Gazprom, mistõttu paljud mõistlikud Euroopa poliitikud leiavad, et Nord Stream 2 ehitamine on vajalik ning olen veendunud, et see ka ehitatakse," lõpetas Schmal oma sõnavõtu.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Eksminister tõmbab ümber Poola kaela terassilmuse
"Pistriku" lend
Tagid:
torugaas, majandusvöönd, territoriaalveed, gaasitrass, Nord Stream 2, vedelgaas, gaas, Nord Stream 2 AG, Gordon Sondland, Rick Perry, Aleksei Miller, Petro Porošenko, Euroliit, Taani, Poola, Rootsi, Soome, Saksamaa, USA, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad