19:19 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
3410

Saksa kantsler on taas Prantsuse presidendi kõrval. Trumpi "rõõmuks". Just teemal, mis Valge maja peremeest mitte ainult ei riiva, vaid suisa solvab, nagu ta ise tunnistas.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Trump tundub olevat tõsiselt häiritud. Ta nimetas Macroni ideed luua eraldi Euroopa armee "solvavaks". Pärast rõskest Pariisist sooja, kodusesse Twitterisse naasmist lubas ta endale midagi sellele "häbematule prantslasele" meelde tuletada. Kirjutas, et "Kui poleks olnud USA-d, oleks Prantsusmaal pärast Esimest maailmasõda räägitud saksa keeles ja pärast Teist – seda enam." "No mis ma ütlesin," oleks ta täna võinud juurde lisada.

Pruukis vaid tunnistada iseseisvuse võimalust Washingtonist, kui mitte küll Pariisis, vaid Strasbourgis hakkaski taas kõlama saksa keel. See oli Angela Merkel, kes rääkis Euroopa Parlamendile, kuidas tema Euroopa tulevikku näeb. Rääkis võibolla viimast korda, kui uskuda kuulujutte, et pärast CDU uue juhi valimist kantsler vaevalt enam oma ametikohale jääb.

See ei olnud küll tema poliitiline testament, vaid teatud mõttes kokkuvõte tehtust. Selles mõttes, et mitte kokkuvõtte, vaid nägemus tulevasest töölerakendusest. Just seepärast läkski ta Macronist kaugemalegi. Saksamaal ei ole tal kaugemale enam kuhugi minna, NATO peasekretäriks ega Euroopa Komisjoni juhiks ei kutsuta teda samuti. Sellise taustaga. Nii ta siis pakkuski, nagu ta väljendus koos "tõelise Euroopa armeega" luua veel ka EL julgeolekunõukogu.

Venemaa strateegiliste uuringute instituudi (RISI) ekspert Nadežda Uzunova
© Sputnik / Александр Натрускин

Aga miks ka mitte, see oleks talle igati vääriline karjääri jätk. Kes siis veel kõlbaks eurooplasi nõustama? Siiski on tal ka üks vastunäidustus — tema "parim enne" on möödas. Ajad, mil Merkel oli nagu jalgpalli mängujuht, kui tema kohta räägiti, et kui ei tea, mida teha, söötke aga Merkelile, küll tema juba välja mõtleb, on läbi. Nüüd on ta ise – pass.

Nii et see, kas Macroni lahinguhüüe toetamisega osutas ta talle teene või pigem vastupidi, on alles küsimärgi all. Arvestades isiklikke asjaolusid, võiks arvata, et nad lihtsalt mõtlesid välja, kuidas ja kus pärast Angela tagasiastumist kahtlust äratamata kohtuda. Pariisi tänavatel ajavad inimesed Angelat juba Emmanueli abikaasa Brigittega segamini.

Ja vaevalt, et Trumpki vait jääb. Ütleb kindlasti, et Macron ja Merkel on teineteise jaoks justkui loodud. Emmanueli ta juba "trollis", kui seostas tema suuri sõjalisi ambitsioone väga madala reitinguga. Pärast Merkeli liitumist võib ta nalja visata, et EL-is luuakse "allatulistatud pilootide" armeed.

Kantsler on oma Prantsuse partnerist tagasihoidlikum. Tema ettepanek oli, et Euroopa väegrupeering oleks vaid täienduseks NATO-le: "Üleeuroopaline armee näitaks maailmale, et Euroopas on sõja puhkemine võimatu. See oleks alliansile hea täiendus."

Merkel usub, et armeed ei saa kunagi olla liiga palju. Eriti kui on hirm. Kuid kust võtab Saksamaa selle jõu, kui tal oli juba raskusi üksuse lähetamisega NATO õppustele Norrasse? Võibolla laenab USA sõjaväebaasidest. Muide, räägitakse, et nendel põhjamaistel sõjaväeõppustel olid vaenlase rollis portugallased ja hispaanlased, loogiline olnuks, et sakslased koos prantslastega. Millestki peaksid nad ometi alustama.

Praegu on nii, et sõjajuttudest kaugemale ei ole rohkem kui kahekümne aasta jooksul jõutud. Muidugi, kes kannatab, see kaua elab, kuid kas see EL kohta ikka käib? Temal pole ilmselt enam kaua kannatada jäänud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Ka luuavarrest võib pauk tulla: NATO peasekretär pani Macroni paika
Putin kommenteeris Macroni Euroopa-armee ideed
Miks Macron Euroopa armeed vajab – sõna on eksperdil
Merkeli dilemma: kas minna või jääda ja võidelda
Puškov nimetas Merkeli peamise vea
Tagid:
Euroopa armee, armee, Angela Merkel, Emmanuel Macron, Saksamaa, Prantsusmaa

Peamised teemad