04:03 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Poliitika
lühendatud link
7920

Eesti poole kutsel külastas Tallinna Hiina Kommunistliku Partei delegatsioon eesotsas Hiina KP Keskkomitee välissuhete osakonna juhataja asetäitja Qian Hongshaniga.

TALLINN, 16. november — Sputnik. Kõrvuti avalikkuse ees kommunismi needmisega ja selle ohvritele mälestusmärkide püstitamisega jätkavad Eesti ametivõimud aktiivselt poliitiliste suhete arendamist maailma suurima kommunistliku riigi – Hiina Rahvavabariigi parteilise juhtkonnaga.

Maaeluminister lendas Hiina Eesti toidule teed sillutama, illustreeriv foto
© Sputnik / Артур Александров

Tugevnevad Hiina ja Eesti seltsimeeste parteilised sidemed

Agentuuri Xinhua teatel külastas Hiina Kommunistliku Partei delegatsioon eesotsas Hiina KP Keskkomitee välissuhete osakonna juhataja asetäitja Qian Hongshaniga ajavahemikul 12.–15. novembrini Eesti poole kutsel Tallinna. Oma visiidi käigus kohtus Qian Hongshan Riigikogu, Keskerakonna ja Reformierakonna juhatusega.

Ta rääkis Eesti kõrgema ešeloni poliitikutele Hiina RV Xi Jinpingi esimehe poolt esile tõstetud sotsialismi-ideest Hiina uue ajastu kontekstis ning vahetas nendega mõtteid parteidevaheliste sidemete tugevdamise ja praktilise koostöö asjus Eesti ja Hiina vahel.

Brüssel kahtlustab EL-i riike "separaatläbirääkimistes" Pekingiga>>

Hiina Kommunistliku Partei Keskkomitee välissuhete osakonna asejuhataja Qian Hongshani isikliku hinnangu kohaselt hindas Eesti pool kõrgelt Hiina RV poliitikasaavutusi ja väljendas valmisolekut aktiivselt osaleda hiinlaste uue projekti "Vööd ja teed" arendamises.

Millega Hiina kommunism Eestit võlub

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et hämmastaval kombel "unustab" Eesti juhtkond omaenese kommunistliku mineviku terava kriitika, kui kõne all on majanduskasu koostööst punase Hiinaga.

Näiteks 23. augustil 2018. aastal, mil Tallinnas avati kommunismiohvrite memoriaal, saatis Eesti parlament Pekingisse delegatsiooni läbirääkimisteks suhete edasise tugevdamise üle maailma suurima kommunistliku suurriigiga.

Ning Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid, kes oma intervjuudes armastab kõnelda oma riigi nõukogude möödaniku "õudustest", kirjeldas oma muljeid seoses maakera esikommunistiga seevastu küllaltki soojalt.

"Oli hea meel kohtuda oma ametlikul visiidil Pekingis president Xiga! Hiina ja Eesti vahelised suhted on kogu ajaloo jooksul kõige kõrgemal tasemel," teatas ta pärast 2018. aasta 18. septembril Pekingis toimunud kohtumist Hiina Kommunistliku Partei Keskkomitee peasekretäri Xi Jinpingiga.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд и Си Цзиньпин
© AP Photo / Lintao Zhang
President Kersti Kaljulaid kohtus Pekingis president Xiga!

Eesti antikommunistide poolehoiul just Hiina kommunismivariandi suhtes on omad põhjendused. Hiina turust kasvõi kümnendikud protsendi hõivamine garanteeriks Eesti majandusele stabiilse õitsengu.

"Meil piisaks kasvõi ühe linna, kasvõi ühe linnatänava "hõivamisest", et Hiina turul kanda kinnitada, ja asi hakkab edenema," nentis meie portaalile Eesti Toiduliidu juht Sirje Potisepp.

Eesti peaministri Jüri Ratase sõnul pingutab Eesti valitsus täiest jõust, et aidata väikese Eesti ettevõtetel siseneda suurele Hiina turule.

Юри Ратас на встрече с Ли Кэцяном
Peaminister Jüri Ratas toonitas tippkohtumisel Hiinaga, et koostöö vajab rohkem digimõõdet.

Ta leiab, et mitmesugused koostöövormid annavad Eestile suurepärase lisavõimaluse enda tutvustamiseks ning kõrgeimal poliitilisel tasandil kokkulepete sõlmimiseks.

Klassikaline risti ja trussikute dilemma

Eesti võimude tõmmet Hiina kommunistide poole kommenteeris vene politoloog Aleksandr Nossovitš. Tema meelest näeb see välja "teeskluse ja küünilisuse tipuna". Ta ei kahtle selles, et Eestil ja teistel Balti riikidel poleks midagi selle vastu, et aina ammutada ja ammutada Hiina globaalse majanduskasvu allikast.

"Ainult et esmalt tuleb Baltimaade poliitikutel lahendada klassikaline dilemma: kas sauna minnes ristike kaelast võtta või trussikud jalga jätta," leiab Nossovitš.

"Või te peate kommunismi võrdseks natsismi kuritegeliku ideoloogiaga ja sel juhul keeldute koostööst kommunistlike režiimide ja riikidega, kes õigustavad mineviku kommunistlikke kuritegusid, või siis rullite Hiina kompartei kõrgete ninade ees lahti pika punase vaiba, pärite neilt Uue Siiditee kohta ja vihjate, et poleks paha hiinlastelt investeeringuid saada," kirjutab vene politoloog.

Ratas: koostöö Hiinaga peab rohkem hõlmama digiühendusi>>

Александр Носович
© Фото : из личного архива Александра Носовича
Vene politoloog Aleksandr Nossovitš.

Ta peab lubamatuks üheaegselt kutsuda üles "Nürnbergile kommunismi üle" ja "Mao järeltulijate ees maani kummarduda." Võib-olla, kirjutab Nossovitš, on Eesti valitsejad juba sedavõrd takerdunud oma silmakirjalikkusesse, et nad oma poliitika kahepalgelisust ammuilma enam ei teadvustagi. Baltikumi poliitiline eliit kujutab endast tema hinnangul igavesi kahepalgelisi januseid, kes igaks etteasteks ümber riietuvad ja vahetavad veendumusi justkui kindapaare.

Tagid:
kommunistlik partei, Hiina, Eesti, Tallinn

Peamised teemad