09:07 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
Valitsusekriis 2018 (25)
5901

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas kutsus reede õhtuks kokku Keskerakonna juhatuse, et arutada ränderaamistiku tõttu tekkinud valitsuskriisi, kus sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski nõuab justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) lahkumist valitsusest, mida aga viimane teha ei kavatse.

TALLINN, 16. november — Sputnik. Jüri Ratase sõnul soovib ta Isamaa ja sostiaaldemokraatide (SDE) võimuliidu jätkamist ja töötab selle nimel, et see püsima jääks, edastas ERR.

"Valitsusvastutus tuleb lõpuni ära kanda ja seetõttu lükkan kõik ultimatiivsed nõudmised laualt tagasi," teatas Ratas reede õhtul pärast Keskerakonna juhatuse koosolekut toimunud pressikonverentsil.

President kritiseeris rändeleppe heakskiitmata jätmist>>

Ta ütles, et kavatseb pühapäeval kohtuda Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ja SDE juhi Jevgeni Ossinovskiga, et ÜRO ränderaamistiku üle tekkinud tüli lahendada.

"Ma ei hakka juhtima valitsust, kui sellel pole töövõimet. Ja kui nii juhtub, siis saab alati riigikogu teha umbusaldushääletuse. Mina täna töötan selle nimel, et minna praeguse valitsusega edasi," ütles Ratas.

Eesti võtab maksimaalselt vastu 305 pagulast, illustratiivne foto
© Sputnik / Кристина Афанасьева

Sputnik Eesti teatas varem, et Sotsiaal-demokraatide juht Jevgeni Ossinovski nõudis tagandada Isamaa justiitsminister Urmas Reinsalu, sest valitsus ei jõudnud üksmeelele seoses ÜRO rändeleppega.

Valitsus ei jõudnud ÜRO ränderaamistiku küsimuses konsensusele>>

Erakonda Isamaa kuuluv kaitseminister Jüri Luik tegi reedel avalduse, kus teatas, et ÜRO ränderaamistiku teemal sõna võtnud erakonnakaaslasest justiitsminister Urmas Reinsalu tõstatas olulised küsimused ning tema tagasiastumise nõudmine sotsiaaldemokraatide pool on põhjendamatu, teatas ERR.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) leiab, et välisminister Sven Mikser (SDE) peaks tagasi astuma.

Üksmeel puudub

Sputnik Eesti juba teatas, et valitsus ei jõudnud neljapäeval, 15. novembril kabinetinõupidamisel ÜRO globaalse ränderaamistiku toetamise küsimuses konsensusele. Seega ei antud ränderaamistikuga ühinemisele valitsuse toetust.

Välisminister Sven Mikser tegi kabinetinõupidamisel ettepaneku, et valitsus avaldaks toetust ÜRO globaalsele ränderaamistikule. Justiitsminister Urmas Reinsalu tegi ettepaneku, et valitsus seda toetust ei annaks. Valitsus ei leidnud kabinetis toimunud arutelu käigus ränderaamistiku küsimuses üksmeelt.

Isegi karistuse korral ei võta Tšehhi enam Euroopa Liidu kvootide alusel pagulasi oma maale vastu, illustratiivne foto
© AP Photo / Thanassis Stavrakis

"Koalitsiooni luues leppisime me kokku, et langetame otsuseid konsensuslikult. Seda konsensust me täna kahjuks ei saavutanud," lausus peaminister Jüri Ratas. "Rände igakülgne haldamine on tähtis kõikidele riikidele ning Eesti seadused peegeldavad nii täna kui tulevikus euroopalikke ja demokraatlikke põhimõtteid."

ÜRO globaalse ränderaamistiku eesmärgiks on leppida kokku ühistes põhimõtetes rahvusvahelise rände haldamisel, mis oleks turvaline, korrapärane ja reeglitel põhinev. Raamistiku abil soovitakse muuhulgas ennetada kontrollimatut rännet ja sellega kaasnevat inimkaubandust. Samuti soovitakse raamistikuga motiveerida lähteriike võtma senisest suuremat vastutust ning tegema koostööd ka tagasipöördumise küsimuses.

President Kersti Kaljulaid ütles varem, et ei sõida Marokosse Marrakechi ÜRO kohtumisele, kui Eesti valitsus ei jõua rändeleppe osas üksmeelele.

Välisministeerium sai valmis ja avaldas oma kodulehel poliitikute seas tüli külvava ÜRO globaalse ränderaamstiku teksti eestikeelse tõlke.

Teema:
Valitsusekriis 2018 (25)
Tagid:
ultimaatum, koalitsioon, valitsus, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad