03:18 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
5511

Lõhkuda kolm ja pool kuud enne parlamendi valimisi valitsus sotsiaaldemokraatide ja Isamaaliidu kehva reitingu pärast, ei ole riigimehelik, leiab Eesti 200. Ratas, Ossinovski ja Seeder kohtuvad pühapäeval, et lahendada tekkinud valitsuskriisi.

TALLINN, 17. november — Sputnik. Eesti 200 kutsub valitsuspartnereid üles valitsusremondile, mille käigus tuleks välja vahetada nii justiitsminister Urmas Reinsalu kui ka välisminister Sven Mikser, vahendas Pealinn viitega BNS.le

"Riigimehelik lahendus peaministri poolt oleks kutsuda tagasi nii justiitsminister kui välisminister. Las mehed lähevad natukeseks ajaks jahtuma. Tooge asemele oma targad naised Kaljurand ja Hääl, saate parema õhkkonna ja peate valimisteni vastu. Eesti poliitikas ei pea olema ainult vastasseisud," ütles Eesti 200 aseesimees Meelis Niinepuu pressiteate vahendusel.

"Lõhkuda kolm ja pool kuud enne parlamendi valimisi valitsus sotsiaaldemokraatide ja Isamaaliidu kehva reitingu pärast, ei ole riigimehelik. Valitsus on koht, kus valitsetakse Eesti riiki, mitte ei tegeleta poliittehnoloogiaga," märkis Niinepuu.

Tšehhi jääb ÜRO rändeleppest kõrvale, illustreeriv foto
© Sputnik / Мария Шелудякова

Erakonna hinnangul peitub rändekriisi lahendus uue valitsuskoosseisu ühisdeklaratsioonis, millega rahustatakse maha nii oma kodanikud kui välispartnerid.

Valitsus ei jõudnud ÜRO ränderaamistiku küsimuses konsensusele>>

Uue erakonna soovitus näeb mõttetuks, kuna SDE ja Isamaa juhid on juba esitanud peaministrile oma ultimaatumid.

SDE koos Isamaaga valitsusse ei jää

Eesti Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski sõnul tuleb Keskerakonnal otsustada, kellega koos kuni kevadiste riigikogu valimisteni koalitsioonis olla.

"Peaministril on kolm võimalust: astuda ise tagasi, valitseda edasi koos sotsidega, ilma Isamaata või valitseda koos Isamaaga ilma sotsideta," ütles Ossinovski reede õhtul ERR-ile.

Isamaa ultimaatumeid ei esita

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ei ole nii resoluutne.

Vastuseks ERR küsimusele, et kas praegune võimuliit jääb kokku, vastas Seeder: "Ma ei hakka midagi ette ennustama, eks me näe seda lähimas tulevikus. Aga ultimaatumite keeles, me kellegagi ei räägi ega kirjuta peaministrile midagi ette."

Samas rääkis Seder varem, et justiitsminister Reinsalu avaldas erakonna seisukoha.

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratase sõnul soovib ta Isamaa ja sostiaaldemokraatide võimuliidu jätkamist ja töötab selle nimel, et see püsima jääks.

"Valitsusvastutus tuleb lõpuni ära kanda ja seetõttu lükkan kõik ultimatiivsed nõudmised laualt tagasi," teatas Ratas reede õhtul pärast Keskerakonna juhatuse koosolekut toimunud pressikonverentsi.

Ta ütles, et kavatseb pühapäeval kohtuda Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ja SDE esimehe Jevgeni Ossinovskiga, et ÜRO ränderaamistiku üle tekkinud tüli lahendada.

Ratas: Eesti võtab maksimaalselt vastu 305 pagulast>>

Ossinovski ja Seeder kavatsevad kohtumisel osaleda.

Paljud Lähis-Ida migrandid pole suutnud saksa ühiskonda sobituda, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Строителев

Üksmeel puudub

Sputnik Eesti juba teatas, et valitsus ei jõudnud neljapäeval, 15. novembril kabinetinõupidamisel ÜRO globaalse ränderaamistiku toetamise küsimuses konsensusele. Seega ei antud ränderaamistikuga ühinemisele valitsuse toetust.

EL andis põgenikekvoodist keeldunud riigid kohtusse>>

Välisminister Sven Mikser tegi kabinetinõupidamisel ettepaneku, et valitsus avaldaks toetust ÜRO globaalsele ränderaamistikule. Justiitsminister Urmas Reinsalu tegi ettepaneku, et valitsus seda toetust ei annaks. Valitsus ei leidnud kabinetis toimunud arutelu käigus ränderaamistiku küsimuses üksmeelt.

ÜRO globaalse ränderaamistiku eesmärgiks on leppida kokku ühistes põhimõtetes rahvusvahelise rände haldamisel, mis oleks turvaline, korrapärane ja reeglitel põhinev. Raamistiku abil soovitakse muuhulgas ennetada kontrollimatut rännet ja sellega kaasnevat inimkaubandust. Samuti soovitakse raamistikuga motiveerida lähteriike võtma senisest suuremat vastutust ning tegema koostööd ka tagasipöördumise küsimuses.

President Kersti Kaljulaid ütles varem, et ei sõida Marokosse Marrakechi ÜRO kohtumisele, kui Eesti valitsus ei jõua rändeleppe osas üksmeelele.

Välisministeerium sai valmis ja avaldas oma kodulehel poliitikute seas tüli külvava ÜRO globaalse ränderaamstiku teksti eestikeelse tõlke.

Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Tagid:
valitsuskriis, kriis, koalitsioon, Helir-Valdor Seeder, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad