01:07 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Poliitika
lühendatud link
4410

Keskerakonna üldtoetuse kasvu taga on paljuski toetuse kasv eestlastest valijate seas, kus novembris mindi mööda EKRE-st ja tõusti Reformierakonna järel teisele kohale.

TALLINN, 19. nov — Sputnik. Aastaid on Keskerakonda saatnud nn vene partei kuvand, kuid Jüri Ratase erakonna esimeheks oleku ajal on ta hakanud pöörama erakonda eestikeelsete valijate poole ja kui vaadata statistikat, siis üsna õnnestunult, edastab ERR.

Valitsus ei jõudnud ÜRO ränderaamistiku küsimuses konsensusele >>

Keskerakond on oma toetust eestlastest valijate seas stabiilselt kasvatanud, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Augustis oli see 16 protsenti, septembris 18 ja oktoobris 20 protsenti. Novembris oli eestlastest vastajate seas Keskerakonna toetus aga juba 22 protsenti, millega mööduti EKRE-st, keda toetas 19 protsenti eestlastest.

Sellest, miks riigi valitseva erakonna vasaktiiba Yana Toomi ja Mikkail Kõlvarti näol tuleks kindlasti säilitada, rääkis portaalile Sputnik Eesti oktoobikuus Eesti politoloog Igor Rosenfeld.

Võimule jäädes ja Eestis valitsevatele parempoolsete vaadetega parteidele mööndusi tehes kaotab Keskerakond oma eripära ja on suuteline tegutsema vaid tänasele Eesti poliitikale iseloomulike klišeede järgi. Seda väitis portaalile Sputnik Eesti Igor Rosenfeld.

Ta meenutas, et Keskerakonna võimuletulek valitsuskoalitsiooni koosseisus 2016. aasta sügisel kasutati riigis domineeriva parempoolse poliitmasina poolt ära omal kombel partneri, kes selle ajani oli aastakümneid opositsioonis olnud, "embustega lämmatamiseks".

Valitsuskriis

Valitsus ei jõudnud kabinetinõupidamisel ÜRO globaalse ränderaamistiku toetamise küsimuses konsensusele. Seega ei antud ränderaamistikuga ühinemisele valitsuse toetust, vahendas uduisteportaal Sputnik Eesti eelmise nädala lõpus.

"Üllatus" — Keskerakond valis Ratase esimeheks >>

Valitsuspartnerite vahel tekkisid pinged pärast seda, kui Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski tegi peaminister Jüri Ratasele (KE) ettepaneku, et see vabastaks justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ametist, sest Reinsaluga koos sotsid valitsuses ei jätka.

Koalitsioonipartnerid kogunesid pühapäeval Stenbocki majja, et arutada valitsuses tekkinud pingeid. Lahendust pühapäeval ei leitud ning arutelud jätkuvad.

Ratas ütles pühapäeval kohtumise eel, et koalitsioonipartnerite emotsioonid on vaibunud ning ta näeb kolmel partneril tahet praeguse valitsusliiduga edasi minna.

Ratas kutsus reede õhtuks kokku Keskerakonna juhatuse, et arutada ränderaamistiku tõttu tekkinud valitsuskriisi, kus sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski nõuab justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) lahkumist valitsusest, mida aga viimane teha ei kavatse, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Jüri Ratase sõnul soovib ta Isamaa ja sostiaaldemokraatide (SDE) võimuliidu jätkamist ja töötab selle nimel, et see püsima jääks. "Valitsusvastutus tuleb lõpuni ära kanda ja seetõttu lükkan kõik ultimatiivsed nõudmised laualt tagasi," teatas Ratas reede õhtul pärast Keskerakonna juhatuse koosolekut toimunud pressikonverentsiil.

Tagid:
toetus, valijad, poliitika, EKRE, Reformierakond, Keskerakond, Eesti

Peamised teemad