09:06 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Poliitika
lühendatud link
Migratsioon Eestis (89)
9521

ÜRO ülemaailmse rändepakti allakirjutamise ümber puhkenud vaidluste ajendil tekkinud valitsuskriis näitab selgesti, et valijatele meelepäraseid ideid on poliitikutel ääretult vähe, leiab Sputnik Eesti kolumnist Nikolai Filonov.

Nikolai Filonov

Ma ei usu, et Eestis leidub kasvõi üks tõsine poliitik, kes tõsimeeli usub, et Eesti otsusest, kas ÜRO ülemaailmsele rändepaktile alla kirjutada või mitte, riigi jaoks tegelikult midagigi muutuks. Nagu teada, on liikmesriikide välispoliitika lähtuvalt EL-i alusdokumentidest enamiku küsimuste puhul delegeeritud EL-i keskvõimule.

Valitsus ei jõudnud ÜRO ränderaamistiku küsimuses konsensusele >>

Suurtel riikidel nagu Saksamaa ja Prantsusmaa on muidugi rohkem manööverdamisruumi, kuid Eesti-sarnased "noored" peavad igal juhul toimima nii, nagi "vanemad" ütlevad. Kusjuures siseriikliku valimiseelse PR ja teatava välispoliitilise sära tarvis on arutelud välispoliitika teemadel täiesti sobivad. Aga kui juba eesti võimud erinevalt Ukrainast väga püüavad paista tsiviliseeritumad, siis lisaks igipõlisele teemale "Venemaa on kõiges süüdi" saavad nad nüüd täiega diskuteerida ka teiste kaasaja aktuaalsete küsimuste üle.Miks mitte ka rände teemal?

Sotsid esitasid Riigikogule ränderaamistikku toetava avalduse eelnõu
© Sputnik / Сергей Субботин

Läbikukkumine läbikukkumise järel

Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale, kes on tänu uue erakonna Eesti 200 valimisplatvormil tegutsemisele kiiresti reitingut kaotamas, on valimiste eel oluline näidata, et see poliitiline jõud vähemalt midagoigi suudab. Valijab mäletavad väga hästi sotsiaaldemokraatide juhi Jevgeni Ossinovski kibeda pettumusega lõppenud "rännakuid" haridusministri ning seejärel tervishoiuministrina.

Ei esimeses ega teises valdkonnas ei õnnestunud sotsiaaldemokraatidel midagi murrangulist ära teha – venekeelse hariduse küsimus jääb lahtiseks, kuudepikkused järjekorrad eriarstide juurde ajavad aga kümneid tuhandeid patsientidest valijaid varjamatult närvi. Aga kui juba sedasi, siis miks mitte halva mängu juures head nägi teha – põhimõttekindluse saavutamise nimel seada esile välisminister Sven Mikser. Tema kaitseb ometigi riigi rahvusvahelist mainet ning seetõttu ei karda minna vastuollu valitsuskoalitsiooni teiste liikmetega. Kasvõi kokkuvarisemiseni.

Eesti 200 soovitus: peaminister peab justiits- ja välisminister välja vahetama >>

Küllap veel aasta tagasi oleks niisugune käitumine tõesti võinud tõugata kedagi mõttele põhimõttekindlusest, ent nüüd, mil märtsikuiste Riigikogu valimisteni on jäänud vaid mõni kuu, on arusaadav, et sotsiaaldemokraadid ühelgi juhul midagi ei kaota. Isegi kui koalitsioonipartneritega tülli minnakse ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond opositsiooni jääb, lisab see talle ainult populaarsust, mis lubab edukamalt pretendeerida osalusele koos teiste (sealhulgas praegu opositsiooniliste kilda kuuluvate) erakondadega uues valitsuskoalitsioonis pärast valimisi.

Eesmärgiks on EKRE alla suruda

Täpselt samasugust kasu võib praegusest ülepaisutatud konfliktist lõigata erakond Isamaa.

Viimatiste reitingute kohaselt ei pääse antud erakond üldse uue parlamendi koosseisu, kuid viieprotsendilisest valimiskünnisest on neil väga vähe puudu, mis tähendab, et iga tema varem ustava valijaskonna vaatenurgast õige samm tuleb kasuks.

Ja rändeteema sobib siin tähelepanu tõmbamiseks suurepäraselt. On ju selle peaegu täielikult enda hooleks võtnud Eesti Konservatiivne Rahvaerakond EKRE) ja nüüdne avalik vastuseis ÜRO rändepaktile sunnib teatud valijaid vaatama Isamaa kui tõhusama poliitilise mängija poole.

Valitsusekriis 2018 >>

Kelle pihta kaikad lendavad?

Küllap kõige vähemsoodus on praegune kriis valitsuskoalitsiooni kolmandale osapoolele – Keskerakonale. Juhul kui koalitsioon mõned kuud enne valimisi laguneb, lendavad kõik kaikad valitsuse tehtud vigade eest just keskerakondlaste pihta. Politoloogid on sellest varemgi rääkinud, et parlamendivalimiste eel püütakse vastutus enaõnnestumiste eest panna keskerakondlaste ja isiklikult peaministri Jüri Ratase kaela. Nüüd osutus selle plaani teokstegemine lähemaks kui iial varem.

Jüri Ratas
© AFP 2019 / FREDERICK FLORIN

Halvim, mis võiks keskerakondlaste jaoks praegu juhtuda, on mõlema praeguse koalitsioonipartneri lahkumine valitsuskoalitsioonist. Siis jõuabd nii Isamaa kui ka sotsiaaldemokraadid end valijate silmis osaliselt "rehabiliteerida", keskerakondlastel aga, jäädes mõneks kuuks valitsuse vähemusse ja üksinda, tuleb vastutada nii mitte just kõige õnnestumuna maksureformi kui edasimineku puudumise eest niinimetatud vene küsimuses kui ka Haigekassa juhtide mitmetuhandeliste palkade eest, mis üksnes süvendavad probleeme arstiabis.

Kuidas ka praegune valitsuskriis ei lõpeks, ei tähenda see tegelikult midagi enamat kui tormi veeklaasis, mis on korraldatud nimelt selleks, et uute ideede puudumist varjata ja mõningate karistada võetud eesti poliitikute lavalt lahkumist edasi lükata.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Migratsioon Eestis (89)
Tagid:
rändelepe, poliitika, migratsioon, kriis, Stenbocki maja, Isamaa, valitsus, SDE, Keskerakond, Eesti

Peamised teemad