05:02 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Valitsusekriis 2018 (25)
3520

President Kersti Kaljulaid kohtus Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa esindajatega, et arutada tekkinud valitsuskriisi ja lahendusi kriisile.

TALLINN, 19. november — Sputnik. President Kersti Kaljulaid rääkis pressikonverentsil, et valitsusel on lausa kohustus lasta arutada ränderaamistikku riigikogus ja seda ta soovitas juba kaheksa päeva tagasi, kui valitsuskriisi polnud, vahendas Pealinn.

Sotsid esitasid parlamenti rändelepet toetava avalduse >>

Peaminister Jüri Ratas ütles pärast kohtumist, et arutati valitsuse tervise ja vastutuse üle. Nii tema kui ka president soovivad, et riigikogu annaks ränderaamistikule hinnangu ja see peaks toimuma võimalikult kiiresti.

"Eesti riik ei ole kriisis. Eesti riik toimib ja areneb," rõhutas Kaljulaid. Ta nentis, et poliitika on kriisis, kuid valitsuserakondade juhtidel on soov leida ühine keel.

"Mul on kahju, et meie pikaajaline välispoliitiline suund, mida kõik Eesti valitsused ja parlamendid justkui vaikiva kokkuleppena konsensuslikuna hoidnud, on toodud valimisvõitlusse. Seda juhtub, kui näha inimeses peaasjalikult valijat ja rahva arvamuses peaasjalikult protsendipunkte," Kaljulaid sõnas, et meie väärtuse hoidmiseks tuleb tööd teha.

"Meie riigikord on parlamentaarne demokraatia. Rahvas otsustab läbi parlamendi," rõhutas Kaljulaid. "Ma arvan, et on aus, kui on näha, et muudmoodi sellest kriisist üle ei saa, siis anda see küsimus kõige demokraatlikumale organile — meie parlamendile — arutada. Küsimuse arutelu parlamendis ei ole ju valitsusvastutusest vabanemine," lausus Kaljulaid.

Riigikogu võiks raamistikku menetleda juba sel nädalal. Muudatusettepanekute tähtaeg on reedel kell 10 ja seega saaks riigikogu juhatuse otsuselt lisada reedeks täiendav istung.

Valitsus ei jõudnud ÜRO ränderaamistiku küsimuses konsensusele >>

Isamaa ning eelkõige justiitsminister Urmas Reinsalu vastuseisu tõttu otsustas valitsus neljapäeval mitte toetada ÜRO ränderaamistikuga ühinemist. Seejärel nõudis SDE esimees Jevgeni Ossinovski peaminister Jüri Ratselt Reinsalu ametist vabastamist. Vastasseis on viinud valitsuse kriisi.

Pühapäeval peetud Ratas, Ossinovski ja Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi kohtumine tülile lahendust ei toonud.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioon esitas esmaspäeval Riigikogu juhatusele avalduse eelnõu, millega Riigikogu toetaks ÜRO globaalse ränderaamistikuga ühinemist.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond teatas, et soovib anda ÜRO ränderaamistikuga ühinemise küsimuse, mille osas valitsus Isamaa vastuseisu tõttu neljapäeval otsust ei langetanud, Riigikogu otsustada.

Riigikogu juhatuse otsusega võeti menetlusse Riigikogu liikmete 19. novembril algatatud Riigikogu avalduse "ÜRO globaalse ränderaamistiku kohta" eelnõu (758 AE), teatas Riigikogu pressiteenistus esmaspäeval.

Teema:
Valitsusekriis 2018 (25)
Tagid:
ränderaamistik, rändelepe, rändekava, poliitika, kriis, Isamaa, SDE, Keskerakond, Riigikogu, Kersti Kaljulaid, Urmas Reinsalu, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad