15:33 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Poliitika
lühendatud link
19 0 0

Esmaspäeval, 19. novembril toimusid Biškekis Eesti ja Kirgiisi Vabariigi välisministeeriumite vahel esimesed poliitilised konsultatsioonid.

TALLINN, 20. november — Sputnik. Eesti delegatsiooni juhtinud välisministeeriumi poliitikadirektor Lembit Uibo kohtus ka Kõrgõzstani välisministri Tšingis Aidarbekoviga.

Poliitiliste konsultatsioonide käigus arutati kahe riigi suhteid, majanduskoostööd ja kõrgetasemelisi visiite.

"Kõrgõzstan on meie tähtsaim arengukoostöö partner regioonis. Eesti toetab Kõrgõzstani reformide jätkumist demokraatia edendamiseks ja hoidmiseks, sealhulgas inimõiguste ja hea valitsemise valdkonnas," sõnas poliitikadirektor Uibo.

Директор по вопросам политики Лебит Уйбо и министр иностранных дел Кыргызстана Чингис Айдарбеков
Poliitikadirektor Lembit Uibo kohtus Kõrgõzstani välisministri Tšingis Aidarbekoviga.

Eraldi tähelepanu all oli IKT-alane koostöö.

"Eesti ja Kõrgõzstani koostöö e-valitsemise vallas sai alguse juba 2001. aastal ning meil on hea meel sellega jätkata. Oleme valmis abistama Kõrgõzstani ka seadusandliku raamistiku ülesehitamisel e-valitsemise elluviimiseks," sõnas Uibo.

Osapooled käsitlesid ka regionaalseid arenguid, samuti Euroopa Liidu Kesk-Aasia poliitikat ja suhteid Kõrgõzstaniga. Uibo kinnitas, et Eesti toetab ELi ja Kõrgõzstani suhete tihendamist.

Eesti firma muudab Biškeki prügimäe pargiks>>

Kohtumisel välisminister Tšingis Aidarbekoviga said kinnitust Eesti ja Kõrgõzstani head suhted ning soov suhteid veelgi edasi arendada, eelkõige majandusvaldkonnas.

Eelmise aasta aprillis toimus ajaloos esimese visiit Kõrgõzstani poolt Eestisse välisministri tasemel. Selle visiidi käigus allkirjastasid kahe riigi välisministrid valitsuste vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu.

Kõrgõzstan (ka Kirgiisia) on merepiirita riik Sise-Aasias. Piirneb Kasahstani, Usbekistani, Hiina ja Tadžikistaniga. Kõrgõzstan jaguneb halduslikult seitsmeks oblastiks ja kaheks keskalluvusega linnaks.

Kõrgõzstan on domineeriva põllumajandussektoriga riik. 2004. aastal jäi 40% elanikest vaesuspiiri alla. 2005. aastal oli põllumajandusega hinnanguliselt hõivatud 48% tööjõust. Peamised põllumajandussaadused on puuvill, tubakas, vill ja liha, eksporditakse neist suuremas mahus vaid esimest kahte. Majandus sõltub olulisel määral kulla ekspordist.

Kõrgõzstan oli esimene SRÜ riik, mis võeti Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmeks.

SKT elaniku kohta oli 2010. aastal 2200 USA dollarit.

Kõrgõzstanis hukkus lennuõnnetuses vähemalt 32 inimest>>

Umbes kolmandik majanduslikult aktiivsetest elanikkonnast on suundunud töömigrandina välismaale, põhilisteks sihtriikideks on Venemaa ja Kasahstan.

CIA hinnang Kõrgõzstani rahvaarvule 2011. aasta juulis on 5 587 443.

Tagid:
poliitilised konsultatsioonid, Kõrgõzstan, Eesti

Peamised teemad