15:47 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
4720

Krimmi Vabariigi majandusarengu ministeeriumis räägiti surveavalduste juhtumitest, mis on eriteenistuste poolt osaks saanud poolsaarel töötada soovivatele välismaa ettevõtjatele.

TALLINN, 21. november — Sputnik. Lääneriikide eriteenistused teevad jõupingutusi selleks, et takistada oma ärimeestel Venemaale kuuluvas Krimmis projekte käivitada. Sellest kõneles Krimmi majandusarengu aseminister Andrei Kulik.

"On piiranguid, mis on seotud nende või teiste riikide eriteenistustega, kes… vähemasti piiravad nimetatud äritegevuses osalejate liikumisvabadust," vahendab tema sõnu RIA Novosti Krõm.

EL pikendas keeldu Krimmiga tegemist teha >>

Näiteks tõi Kulik juhtumi ettevõtjaga Tšehhist, kelle suhtes Tsehhi eriteenistustel tekkisid küsimused teemal, "mida ta Krimmis teeb, millised ärihuvid tal siin on." Tema hinnangul võib niisugust huvitundmist eriteenistuste poolt seaduskuulekate kodanike vastu pidada psühholoogiliseks surveavalduseks.

"Kui teie poole pöörduvad eriteenistused, võite seda hinnata kui survestamist või kui nendepoolset huvi, aga igal juhul jääb suhu kibe maik," ütles Andrei Kulik.

Uudisteportaal Sputnik Eesti on varem juba kirjutanud Läti kodanikust Pavel Baškatovist, kes kutsuti kaitsepolitseisse ülekuulamisele sellepärast, et tema abikaasa Viktoria oli Sevastopolis avanud läti köögi restorani. Mingeid süüdistusi ülekuulamise tulemusena talle ei esitatud ning jutuajamine toimus igati korrektselt, ilma ähvardusteta.

Keetsid supi kokku — Läti politsei tegeleb Krimmis avatud läti restoraniga >>

Kommentaaris portaalile Sputnik Latvija ütles Baškatov, et niisugune korrektne suhtumine temasse võis olla seotud sellega, et ta saabus ametkonda advokaadi saatel.

Ainus, mida eriteenistuse töötaja Pavelilt vestluse käigus palus, oli kinnitada dokumentaalselt, et temal ei ole restoraniga Krimmis midagi tegemist.

Kuid selles olukorras, nagu Pavel märkis, ei karda ta enam enese, vaid oma abikaasa pärast. Vaatamata sellele, et ta on Venemaa kodanik, võivad Läti eriteenistused Ukraina kolleegidele sammukese vastu tulla ja abikaasa Ukrainale välja anda, kui ta võtab nõuks Lätisse sõita.

Fakte nende tagakiusamisest, kes püüavad Krimmi suunas äri ajada, on täheldatud ka Eestis. On teada, et oktoobri keskel korraldasid siinse kaitsepolitsei (kapo) töötajad läbiotsimised mitmes reisifirmas, kes pakkusid eestimaalastele puhkusereise Krimmi.

Eriteenistuses põhjendati, et operatiivsed ettevõtmised leidsid aset kriminaalasja raames, mis oli algatatud reisifirmade vastu nende poolt Euroopa Liidu Venemaa-vastaste piirangute rikkumise fakti alusel.

Ukrainalt nõuti Krimmis käinud välismaalaste rahulejätmist >>

Kaitsepolitseis osutati EL-i sanktsioonidele, mis keelavad neil Krimmis turismiteenuste osutamise. Nii ähvardab menetlusaluseid nüüd inimeste puhkusele saatmise eest rahatrahv või koguni vabadusekaotus kuni viieks aastaks.

Tagid:
poliitika, äri, majandus, sanktsioonid, eriteenistus, Andrei Kulik, Lääs, Krimm

Peamised teemad