12:10 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
3320

Venemaa Föderatsiooninõukogu tuletas ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgele esindajale Federica Mogherinile meelde tegelikku ohuallikat Euroopa julgeolekule.

TALLINN, 21. november — Sputnik. EL välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini teatas murest Euroopa julgeoleku pärast seoses INF-lepingu (kesk- ja lühimaa rakettide piiramise leping) võimaliku lõpetamisega.

See Euroopa diplomaatia juhi Federika Mogherini avaldus, milles ta väljendas muret Euroopa võimaliku muutumise pärast "teiste suurriikide võitlusväljaks", äratas Venemaa Föderatsiooninõukogu tähelepanu.

Miks on Trumpil tarvis INF lepingust välja astuda >>

Mogherini sõnul on selline stsenaarium Venemaa ja USA kesk- ja lühimaa rakettide piiramise lepingu (INF-lepingu) lõpetamise korral üsna tõenäoline. Föderatsiooninõukogu teabepoliitika komisjoni esimehe Aleksei Puškovi sõnul võib Euroopa poliitikuga nõustuda.

"Mogherini ütles, et ilma INF-lepinguta võib Euroopast taas saada maailma suurriikide "võitlusväli". Üldiselt on tal õigus," kirjutas senaator Twitteris.

Keskmaa raketikompleks RSD-10 Pioneer - NATO klassifikatsioon SS-20
© Sputnik / Антон Денисов

Seejuures juhtis ta tähelepanu Federica Mogherini lühikesele mälule, kuna ta ei toonud esile peamist ohuallikat. "Lepingust ei lahku mitte Venemaa, vaid EL peamine liitlane — Ameerika Ühendriigid. USA viib asja uue raketivastasseisuni Euroopas," tuletas Puškov meelde.

Päev varem avaldas EL välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini oma muret seoses ohuga Euroopa julgeolekule INF-lepingu lõpetamise korral. Ta väljendas lootust, et raketitõrjelepingu pooltel on veel tahet lepingut tugevdada ja mitte sellest loobuda.

"Leping peab kehtima jääma ja see tuleb säilitada," teatas diplomaat. "Me ei taha, et see piirkond muutuks taas teiste riikide võitlusväljaks," rõhutas Mogherini.

Washingtoni plaanidest taganeda INF-lepingust teatas USA president Donald Trump 2018. aasta oktoobris. Ta ütles, et selline samm on vajalik, sest Venemaa "ei ole lepingust kinni pidanud".

Riigiduumas soovitati eurooplastel USA NATOst välja heita >>

Moskvas peetakse Trumpi argumente põhjendamatuteks. Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov teatas Washingtoni plaane kommenteerides, et Ameerika pool kasutab lepingut väljapressimise vahendina saavutamaks Moskvalt järeleandmisi strateegilise stabiilsuse valdkonnas.

Tagid:
võitlusväli, julgeolek, INF, Vene föderatsiooninõukogu, Aleksei Puškov, Federica Mogherini, Euroopa, USA, Venemaa

Peamised teemad