21:27 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
Valitsusekriis 2018 (25)
38 0 0

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Reformierakonna soov iga hinna eest taas võimule tõusta lõhkunud Eesti inimeste turvatunnet ja seadnud ohtu Eesti rahvusvahelise maine.

TALLINN, 22. november — Sputnik. "Oleme ausad, kogu see debatt on muutunud niivõrd keevaliseks ja ründavaks ainult seetõttu, et 3. märtsil toimuvad Riigikogu valimised," vahendas Pealinn peaministri sõnu.

Ratase sõnul Riigikogu toetus 2019. aasta riigieelarve teise lugemise läbimisele näitab, et valitsuses tekkinud pinged on tänaseks lahendatud. Valitsuskoalitsiooni ühine otsus tõestab, et etteheited koostöö puudumise või otsuste vältimise osas on sisutühjad.

Kriis Eesti valitsuses ehk torm veeklaasis >>

"Suurem panus julgeolekusse, tervishoidu, siseturvalisusesse ja tasakaalukasse regionaalarengusse ei ole riigijuhtimise pausile panemine, vaid hoogsama käigu andmine Eesti inimeste heaolu parandamiseks. Oleme ajutise poliitilise kriisi otsustavalt seljatanud ning jätkame usalduslikku koostööd Eesti elu edasiviimiseks," sõnas peaminister.

"Eesti Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Isamaa valitsuskoalitsioon on kahe aasta jooksul langetanud meie riigi ning rahva heaolust ja huvidest lähtudes sadu olulisi otsuseid: tervishoiu lisaraha, maksureform, põllumajanduse ja kohaliku elu toetamine, tasuta ühistranspordi arendamine, riigikaitse tugevdamine, vajalikud palgatõusud hariduse, kultuuri, sotsiaaltöö ja siseturvalisuse valdkonnas," sõnas Ratas.

Ta lisas, et valitsuse märgilised otsused on muutnud meie riiki õiglasemaks, tugevamaks ja sidusamaks ning 2019. aasta riigieelarve on oluline samm edasi terve Eesti jaoks.

"Mul on kahju, et kõike positiivset püütakse varjutada külvates alusetuid hirme, valeinfot ning libauudiseid. ÜRO Globaalne Ränderaamistik on õiguslikult mittesiduv deklaratsioon, mis seisab ebaseadusliku rände ja inimkaubanduse vastu, parandab rahvusvahelist koostööd ning aitab tagada ka Eesti inimeste õigusi välismaal. Valitsuses püsivad selle dokumendi osas erimeelsused, aga kõik osapooled on mõistnud, et kohati üle kuumenenud arutelu ei tohi seada löögi alla 2019. aasta riigieelarve menetlemist ega meie edasist koostööd," sõnas peaminister.

Tema sõnul on Reformierakond sõnades alati toetanud ühtse välispoliitilise joone hoidmist ja rahvusvahelist koostööd. "Kahjuks näeme, et loodetud punktivõit valimiste eel on löönud selle põhimõtte kõikuma. Nende soov iga hinna eest taas võimule tõusta on lõhkunud Eesti inimeste turvatunnet, seadnud küsimärgi alla Eesti välispoliitilise joone ning ohtu meie rahvusvahelise maine."

"Oleme ausad, kogu see debatt on muutunud niivõrd keevaliseks ja ründavaks ainult seetõttu, et 3. märtsil toimuvad Riigikogu valimised. Saksamaa esimene liidukantsler Otto von Bismarck on tabavalt öelnud, et kõige rohkem valetatakse pärast jahiretke, sõja ajal ja enne valimisi."

Paeministri sõnul väärib Eesti Vabariigi 100. juubeliaasta enamat. "Meie inimesed ootavad tasakaalukat valitsemist, sisulisi debatte Eesti tuleviku üle ning suuremat ühisosa leidmist, mitte pidevaid vastandumisi. Meie tubli riik ja rahvas lähevad järgmisele sajandile vastu teades, et oleme ühiste pingutuste najal jõudnud väga kaugele, kuid meie kodumaa parimad päevad on alles ees," sõnas Ratas.

Keskerakonna üldtoetuse kasvu taga on paljuski toetuse kasv eestlastest valijate seas, kus novembris mindi mööda EKRE-st ja tõusti Reformierakonna järel teisele kohale, vahendas uudisteportaal Sptutnik Eesti.

Küsimus ÜRO ränderaamistikuga ühinemisest tekitas valitsuses kriisi, kuna Isamaa vastuseisu tõttu jättis valitsus otsuse tegemata. Pühapäeval peetud Ratas, Ossinovski ja Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi kohtumine tülile lahendust ei toonud.

Koalitsioonipartnerid lahkasid valitsuses tekkinud pingeid >>

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsioon esitas esmaspäeval Riigikogu juhatusele avalduse eelnõu, millega Riigikogu toetaks ÜRO globaalse ränderaamistikuga ühinemist.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond teatas, et soovib anda ÜRO ränderaamistikuga ühinemise küsimuse, mille osas valitsus Isamaa vastuseisu tõttu neljapäeval otsust ei langetanud, Riigikogu otsustada.

President Kersti Kaljulaid, kes peaks 10.-11. detsembril Marrakechis toimuval tippkohtumisel Eesti ühinemisest ränderaamistikuga teada andma, on öelnud, et ei sõida Marokosse, kui valitsus seda ei toeta.

Esmaspäeval, pärast koalitsioonierakondade juhtidega kohtumist ütles Kaljulaid, et toetab ränderaamistiku küsimuse arutamist parlamendis ning näeks hea meelega, et parlament jõuab otsusele veel selle nädala lõpuks. Kiiret menetlust Riigikogus toetas esmaspäeval ka peaminsiter Jüri Ratas.

President Kersti Kaljulaid kutsus teisipäeva, 20. novembri hommikul Kadriorgu suurima opositsioonijõu, Reformierakonna esimehe Kaja Kallase, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"President rõhutas, et riigikogu otsus ÜRO ränderaamistiku toetuseks ei lahenda valitsuskriisi, kuid toob Eesti välispoliitika tule alt ära. Eesti näitab, et jätkab väärtustel põhinevat välispoliitikat," ütles Kallas ERR-ile.

Kallas ütles, et Reformierakonnal on olnud erinevate erakondadega juttu sellest, kuidas valitsuskriisist välja tulla. "Valitsus ei suuda otsustada, aga otsustamine on valitsuse töö. Kui ei suudeta otsustada, siis tuleb valitsusvastutus üle anda," rääkis Kaja Kallas.

Siseminister Andres Anvelt teatas teisipäeval, 20. novembril, et astub ametist tagasi ja lahkub üldse poliitikast. Sotsiaaldemokraatliku erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski teatas, et poliitikast lahkuda otsutanud Andres Anvelti asemel saab ministriks sisekaitseakadeemia rektor Katri Raik.

Teema:
Valitsusekriis 2018 (25)
Tagid:
kriis, poliitika, Reformierakond, Riigikogu, Keskerakond, SDE, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad