08:20 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Poliitika
lühendatud link
68 0 0

Valitsus otsust ÜRO ränderaamistiku osas vastu ei võta, president ÜRO peaassambleele ränderaamistiku hääletusele ei lähe, "oravad" ähvardavad valitsust umbusaldusega."

TALLINN, 22. november — Sputnik. Peaminister Jüri Ratase ütles valitsuse pressikonverentsil, et ühineb Eesti ränderaamistikuga, kui riigikogu sellele oma toetuse annab. Välisminister Sven Mikseri hinnangul ei ole parlamendi avaldusel valitsusele siduvat jõudu, kuid selle eiramine tooks kaasa poliitilised tagajärjed.

Kui riigiõiguse asjatundjate hinnangul saab parlamendi avaldus olla pelgalt poliitiline toetusavaldus ning otsus ränderaamistiku osas tuleks teha valitsusel, siis kes saab Eestit Marrakechis esindada ja kuidas see volitus talle tekib? Mikseri sõnul on vastavalt välissuhtlemise seadusele selline õigus peaministril, välisministril ja presidendil.

Jüri Ratas: oleme poliitilise kriisi otsustavalt seljatanud>>

Mikser märkis samuti, et kui riigikogu ÜRO ränderaamistikku heaks ei kiida, siis tema välisministrina ei lähe Marrakechi seda heaks kiitma.

Välisminister jäi ka oma varasema seisukoha juurde, et tema jaoks ei olnud eelistatud variant, et teemaga tegeleb riigikogu.

"Ma olen arvanud, et ka antud juhul parlamentaarne arutelu, suure saali arutelu ei ole eelistatud variant. See on hädavajadus, kuna valitsus pole suutnud oma kohustust täita," sõnas Mikser.

Peaminister Jüri Ratas ütles kolmapäeval, 21. novembril ETV saates "Esimene stuudio", et valitsus otsust ÜRO ränderaamistiku osas vastu ei võta, edastas ERR.

"Valitsus on seda ju arutanud. Me teame seda, et Eesti koalitsioonivalitsuste loogika on see, et otsuseid tehakse konsensuslikult. Selles küsimuses on Isamaa ühel seisukohal, Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid on teisel seisukohal. Valitsus sellel tasandil ei tee seda otsust. See, et valitsus on palunud, et riigikogu seda arutaks, ei ole umbusaldus valitsusele, vaid väga õige lähenemine," lausus Ratas.

Stenbocki maja
© Sputnik / Денис Грабусов

President kohtus Kadriorus Kaja Kallasega>>

Ratasega debateerinud Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et kui valitsus otsust vastu ei võta, kavatseb Reformierakond valitsust umbusaldada.

"Valitsus ei suuda otsustada, aga otsustamine on valitsuse töö. Kui ei suudeta otsustada, siis tuleb valitsusvastutus üle anda," rääkis Kaja Kallas mõned päevad tagasi pärast kohtumist presidentiga — edastas Sputnik Eesti.

President Kersti Kaljulaid ei kavatse minna jaanuaris toimuvale ÜRO peaassambleele New Yorki, kus tuleb hääletusele ÜRO ränderaamistik. "Presidendil ei ole jaanuaris plaanis USA visiiti," ütles ERR-ile presidendi avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe.

Presidendi detsembris toimuvale Marrakechi konverentsile minekut Linnamäe samuti ei kinnitanud, aga ka ei välistanud. Linnamäe sõnul võiks kõigepealt ära oodata esmaspäeva, kui riigikogus on ränderaamistiku avaldus hääletusel.

President Kersti Kaljulaid ütles aga 11. novembril ERR-ile, et ei sõida Marrakechi, kui valitsus ränderaamistiku osas üksmeelt ei saavuta.

Ratase sõnul kui ränderaamistik peaks riigikogus toetuse saama, siis läheb Marrakechi välisministeeriumi esindaja. Samas võib Ratase sõnul minna ka president, kui ta seda soovib.

Valitsusekriis 2018>>

Riigikogu hakkab sotsiaaldemokraatide ja keskerakondlaste häältega menetlusse antud ränderaamistikku toetavat avaldust arutama esmaspäeval.

Трое в одной лодке, не считая народа
© Sputnik / Sputnik
Valitsusekriis 2018.

Võimupartei Isamaa on teatanud, et ei toeta ÜRO paktiga liitumist valitsuses ja ei kavatse seda toetada ka riigikogus. Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et erakond kasutab kõiki võimalusi, et Eesti ei ühineks ÜRO rändepaktiga.

"Eesti migratsioonipoliitika kujundamine peab jääma Eesti riigi otsustada ja see on oluline osa riigi suveräänsusest," ütles Seeder neljapäeval.

ÜRO pikti ei toeta parlamendi EKRE ja Vabaerakonna fraktsioonid.

Tagid:
ränderaamistik, valitsus, ÜRO, migrant, Eesti

Peamised teemad