20:29 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
6010

Häkkeriteühendus Anonymous teatas projekti Integrity Initiative tegevuse dokumentide avastamisest, mille kohaselt Ühendkuningriik võis nende arvates sekkuda Euroopa riikide siseasjadesse ja asuda infosõtta Venemaaga.

TALLINN, 24. november — Sputnik. Anonymouse võrgulehe andmetel asutati projekt 2015. aastal, seda rahastas Briti valitsus ning sellega olid seotud William Browder, Vladimir Ašurkov, kes on Aleksei Navalnõi (Venemaa tuntuim opositsionäär – toim.) mõttekaaslane ja teadlane Igor Sutjagin, kes mõisteti Venemaal 2004. aastal süüdi spionaaži eest ja kellele anti seejärel armu (hiljem võitis Venemaad Euroopa Inimõiguste Kohtus – toim.), edastab RIA Novosti.

Projekti eelarve 31. märtsil 2019 lõppeval eelarveaastal on hinnanguliselt 1,96 miljonit naela (2,51 miljonit dollarit). Projekti väidetav eesmärk on häkkerite võrgulehe teatel vastutegevus Venemaa inforünnakutele. Projekti toetajatena on nimetatud USA riigidepartemangu, NATOt ja Facebooki.

"Me oleme võrgustik"

Internetti lekkinud projekti "juhendmaterjalis" öeldakse, et see asutati 2015. aastal Briti mõttekoja "Riigihalduse instituut" poolt, "eesmärgiga pöörata poliitikute, mainekujundajate, arvamusliidrite ja teiste asjast huvitatud poolte tähelepanu ohtudele, mida kujutab endast Venemaa Ühendkuningriigi, Euroopa ja Põhja-Ameerikas demokraatlikele institutsioonidele."

Lavrov rääkis spionaažis süüdistatud venelaste reisist Haagi>>

Projekti enda võrgulehel öeldakse, et ta "ühendab Euroopa ja Põhja-Ameerika ühtsesse võrgustikku" neid, kes peavad vajalikuks astuda vastu Venemaale ja teistele riikidele, nagu Hiina, Iraan ja Venetsueela. Selleks teevad "ühenduse liikmed aktiivselt koostööd oma riigi poliitikute ja laia avalikkusega" ning jagavad võrgulehel teavet ja kogemusi.

"Me oleme kogu Euroopat hõlmav inimeste ja organisatsioonide võrgustik, mille eesmärk on paljastada ja võidelda propaganda ja valeteabega. Meie ühine eesmärk on õpetada, kuidas avastada valeteavet ja tuvastada selle allikaid," öeldakse organisatsiooni võrgulehel. See ei varja, et enamik selle liikmetest tegutsevad anonüümselt, viidates " disinformatsiooni levitajate, näiteks Kremli ja tema käsilaste agressiivsele tähelepanule".

Balti riike võib ähvardada uus arvutiviirus, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Organisatsioon ei varja oma sidemeid valitsusega. "Võrgustiku tegevust koordineeritakse Ühendkuningriigist. Me ei ole valitsusasutus, kuid teeme kootööd valitsusasutuste ja ametkondadega, kes toetavad meie eesmärke," teatavad projekti korraldajad.

Uber langes hiiglasliku andmevarguse ohvriks>>

Mitmed avaldatud dokumendid näitavad, et projekti rahastatakse Ühendkuningriigi eelarvest — Välisministeeriumi dokumendipõhjadel koostatud rahastustaotlused, Euroopa riikide Briti saatkondades töötavate kontaktisikute nimekiri jne. Kontaktisikute e-posti aadressid kuuluvad Briti välisministeeriumile. RIA Novostil pole veel nende kommentaare.

Ühendkuningriigi välisministeeriumi esindaja ei eitanud väiteid projekti seotusest Suurbritannia ametivõimudega, öeldes, et valitsus tervitab projekti ulatuslikku avalikustamist.

"Teave Integrity Initiative programmi kohta on avalikult kättesaadav. Meil on hea meel tõdeda, et teave selle projekti kohta levib," ütles Briti välisministeeriumi pressiteenistus agentuurile RIA Novosti.

Ühendkuningriigi küberjulgeolekukeskust on sellekohastest teadetest teavitatud.

Browder, Ašurkov ja Sutjagin

Organisatsiooni potentsiaalsete töötajate hulgas on mitmeid tuntud isikuid. Esiteks rahandustegelane William Browder, endine suur portfelliinvesteerija Venemaal, kes praegu korraldab Moskva-vastaste sanktsioonide kehtestamist mitmes maailma riigis ja on Venemaal maksupettuste eest tagaselja süüdi mõistetud.

Nimekirjas on Aleksei Navalnõi mõttekaaslane, endine Venemaa Korruptsioonivastase võitluse fondi juht Vladimir Ašurkov, kes sai 2015. aastal varjupaiga Ühendkuningriigis. Venemaal süüdistatakse teda Navalnõi valimiskampaaniale tehtud annetustest 10 miljoni rubla omastamises Moskva linnapea valimiskampaania ajal 2013. aastal.

Häkkeri "käekirja" matkimine on käkitegu>>

Häkker
© Sputnik / Вадим Анцупов

Samuti on nimekirjas Igor Sutjagin — Venemaa Teaduste Akadeemia USA ja Kanada Instituudi endine töötaja, kes on Venemaal süüdi mõistetud riigireetmise eest. Ta oli nende nelja inimese hulgas, kes vahetati välja kümne USAs Venemaa kasuks ebaseadusliku tegevuse eest arreteeritud ja riigist välja saadetud inimese vastu.

Browderi, Ašurkovi ja Sutjagini nimesid sisaldav dokument ei selgita, millistes suhetes on nad Integrity Initsiative"ga ja millist koostööd täpselt nad sellega teevad. Dokumendil pole pealkirja. Dokumendil on isikute nimede taha kirjutatud, et nad kuuluvad organisatsiooni Briti haru mingisse "vene tuumiküksusesse", kuid ei kuulu võrgustikku, nagu teised nimekirjas olevad isikud. Mitu võrgustiku liiget on nimetatud vaid eesnimedega (Andrew, Maria) või isegi üldse ilma nimeta (lihtsalt "a").

Briti võrgustiku nimekirjas on GULAGist jutustava raamatu autor ja Pulitzeri auhinna võitja Anne Applebaum, Browderi Hermitage fondi töötaja Vadim Kleiner ja projekti StopFake.org asutaja Jevgeni Fedtšenko. Ameerika võrgustikku kuuluvatest isikutest on tuntuim Anders Oslund, kes töötab eksperdina Atlandi Nõukogu juures Washingtonis. Võrgustiku koordinaator on Mary Ellen Connell. Tema e-posti aadress on registreeritud USA valitsuse rahastatava USA mereväe analüüsikeskuse domeenile.

Oletatavad eesmärgid

Anonymous häkkerid oletavad, et projekti tegelik eesmärk on sekkuda Euroopa riikide siseasjadesse.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Projekti väidetav eesmärk on võidelda Venemaa propaganda ja Moskva hübriidrünnakute vastu. Üllaste kavatsuste varjus on Suurbritannia tegelikult Euroopas, Ameerika Ühendriikides ja Kanadas loonud ulatusliku teabealase salateenistuse, mis koosneb Londoni ekspertkeskuse juhtimisel tegutsevatest poliitika, sõjanduse, teaduse ja ajakirjanduse kogukonna esindajatest," seisab ühel Anonymous võrgulehel .

"Projekti raames on Ühendkuningriik korduvalt sekkunud Euroopa sõltumatute riikide siseasjadesse. Kõige eredam näide on operatsioon Moncloa Hispaanias. Suurbritannia otsustas seal takistada Pedro Bañose nimetamist Hispaania sisejulgeoleku ameti direktori ametikohale. Integrity Initiative Hispaania võrgustikul kulus selle ülesande täitmiseks vaid mõni tund," öeldakse veebilehel.

Lisatud dokumendist selgub, et organisatsiooni Hispaania võrgustik korraldas kohalikus meedias kampaania, et tutvustada Bañost kui Venemaa toetajat.

"Ühendkuningriigi valitsus peab varjust välja tulema ja oma kavatsused selgelt välja ütlema ja avalikustama Integrity Initsiative tegevuse tulemused, muidu me teeme seda ise," hoiatavad teabelekke autorid.

Vahendid ja tegevus

Välisministeeriumi rahastamisprojektide dokumendivormides on veerg, kuhu tuleb märkida, kust organisatsioon on saanud kaasrahastust. Kaasrahastajateks on olnud NATO avaliku diplomaatia valitsus, mis on eraldanud seminarideks 168 000 naela ja nn "partnerorganisatsioonid" 70 000 naela toetusrahaga. Leedu Kaitseministeerium eraldas kohaliku võrgustiku loomiseks strateegilise kommunikatsiooni meeskonna ja 20 000 naelsterlingit. USA riigidepartemang eraldas "teadusuuringute ja levitustegevuseks" 250 000 naela. Lisaks on 100 000 naela "teadusuuringuteks ja haridustegevuseks" eraldanud Facebook.

Eesti menetleb Vene häkkeri asüülipalvet tavakorras>>

2019. aasta märtsini kestva eelarveaasta rahastustaotlusel on lahti kirjutatud laialdane infoalane vastutegevus Venemaale. Selleks on olnud võrgustiku loomine 9 riigis, haridusürituste korraldamine, riikide aruannete koostamine, ekspertvõrgustiku loomine Brüsselis. Lisaks on märgitud koostöö erinevate riikide välis- ja kaitseministeeriumidega eesmärgiga innustada neid looma organisatsioone "Venemaa ohtude" uurimiseks ja nende vastu võitlemiseks.

Eraldatakse vahendid "Venemaa propaganda" ning väidetava väärteabe toimimispõhimõtete ja meetodite põhjalikuks uurimiseks. Samuti jälgitakse Moskva tähelepanu osutamist sellistele rahvusvahelistele üritustele nagu valimised, tippkohtumised, sõjalised õppused jne. Ühtlasi kavatsetakse ette valmistada juhtkonda võitluseks desinformatsiooniga ja korraldada uuringuid venekeelsete kogukondade meeleoludest Balti riikides, Saksamaal ja teistes riikides.

Suur teavitusprogramm, sealhulgas multimeedia vormis, kavatsetakse varustada inglise- ja venekeelsete tõlgetega. Lisaks omapoolsele monitooringule kuulus organisatsiooni tegevusse ka oma seisukohtade levitamine mitmesugustes kanalites, sealhulgas sotsiaalvõrgustikes. Kavandati teabekampaaniaid "võitluseks väärkohtlemise vastu" ja meelelahutusprogramme, et mõjutada venekeelset elanikkonda mitmetes riikides. Lõpuks sooviti sisse viia "infosõja" kursusi mitmete ülikoolide programmidesse.

Projektist huvitatud isikute kirjeldused on üpris laialivalguvad, kuigi nendeks on märgitud "riikide valitsused ja rahvusvahelised institutsioonid". Veerus "Riskid" on viidatakse ohtudele, mida projekti autorid prognoosivad. Nendeks on "pahatahtlikud kohtuhagid", häkkerite rünnakud, maine- ja füüsilised rünnakud programmis osalejate suhtes, "negatiivne reklaam Venemaa või tema toetaja poolt", samuti "programmi juhtide ja ekspertide füüsiline kõrvaldamine".

Arvamused

Venemaa seadusandjad reageerisid häkkerite paljastustele nõudes nende täielikku uurimist. "Sõltumata sellest, kas häkkeritel on (teavet) või mitte, on ilmne, et Londoni järjepidev, eriti teabealane tegevus on selgelt suunatud Venemaa diskrediteerimisele. Seda võib nimetada kuidas iganes – rünnakuks või vastutegevuseks," ütles Venemaa Riigiduuma julgeolekukomitee liige Andrei Lugovoi agentuurile RIA Novosti.

Venemaa Riigiduuma julgeoleku ja korruptsioonivastase võitluse komisjoni liige Nikolai Rõžak pakkus intervjuus RIA Novostile välja, et kontrollitaks nende projektidega koostööd teinud isikute finantstegevust Venemaa õigusaktide võimaliku rikkumiste aspektist.

"Ma valmistan ette vastavat arupärimist Venemaa Föderatsiooni siseministrile, et välja töötada ettepanekud meie riigi küberjulgeoleku tagamiseks," lisas Riigiduuma riigikaitsekomitee asejuhataja Juri Švõtkin.

Venemaa Föderatsiooniõukogu rahvusvahelise komisjoni juht Konstantin Kossatšov kutsus üles mitte kiirustama süüdistuste esitamisega ja häkkerite oletusi uurima.

"Kahtlemata väärib see teave suurt tähelepanu ja põhjalikku uurimist. Erinevalt meie "ammustest sõpradest", kes juba viis minutit pärast sellise teabe ilmumist oleks esitanud oma parlamentidele sanktsioonide kehtestamist käsitleva uue seaduse eelnõu, pean ma oluliseks keskenduda tõendite kogumisele, mitte kiirele süüdistuse esitamisele, kui ahvatlev see ka ei tunduks," ütles Kossatšov agentuurile RIA Novosti.

"Arvan, et see pole viimane selline avaldatud teave," arvas Riigiduuma riigikaitsekomitee asejuht Andrei Krassov.

Tagid:
Integrity Initiative, infosõda, Anonymos, häkker, Ühendkuningriik, Euroopa, USA, Venemaa

Peamised teemad