17:44 25. Märts 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB72.7646
Ivanka Trump koos isaga USA president Donald Trumpiga

Trumpi tooli võib saada tütar

© Sputnik / Michael Klimentyev
Poliitika
lühendatud link
6521

USAs puhkes skandaal presidendi tütre ja presidendi administratsiooni töötaja Ivanka Trumpi ümber. Ta saatis sadu ametikirju oma isiklikust meilipostkastist, millega kordas Hillary Clintoni kunagist rikkumist.

TALLINN, 24. november — Sputnik. Valge Maja peremees ise arvab, et selline tegevus on kategooriliselt lubamatu, kuid oma tütrele heitis ta armu. Kuidas mõjutab see tulevikus presidendiks saada sooviva Ivanka mainet, arutleb agentuur RIA Novosti.

Ma teile kirjutan

"Ameerika Ühendriikide presidendi tütar ja abi Ivanka Trumpi saatis 2017. aastal oma isiklikult meilikontolt sadu ametikirju, rikkudes sellega Valge Maja reegleid," teatas üks Ameerika väljaanne ja see teave levis mõne minutiga maailma ajakirjandusse. Selgus, et isikliku meiliaadressi kaudu suhtles Ivanka kolleegidega. Tema esindajad edastasid kõik sõnumid kiiresti Valge Maja arhiivi, kinnitades, et seal polnud midagi olulist: arutati üpris igapäevaseid teemasid.

Kuid Trumpi vastased tõmbasid kohe ajaloolise paralleeli, väites, et presidendi tütar "jäi vahele" Valge maja reeglite rikkumisega nagu kunagi Hillary Clinton. "Ilmselge silmakirjalikkuse" pärast kritiseeriti ka Trumpi ennast. Valimiskampaania ajal praadis ta Clintonit väsimatult oma isikliku meilikonto kasutamise eest riigisekretärina, lubades võimule saades ta kohe vangi panna. Sellel skandaalil oli oluline roll selles, et Clinton presidendivalimistel kaotas.

Хиллари Клинтон.
© REUTERS / MIKE SEGAR
Hillary Clinton.

Seekord paistab olukord teistsugune. Trump viskus talle omase innukusega tütre kaitsele, väites, et tegemist on kahe täiesti erineva olukorraga: Hillary kasutas meilikontot salastatud riiklike küsimuste arutamiseks, ja enne kui lugu meediasse jõudis, kustutas ta serverist enam kui 33 tuhat kirja; Ivanka riigisaladusi ei avaldanud ega kustutanud midagi — kõik tema sõnumid on presidendiarhiivis olemas. Kuid tähelepanu ei koondunud presidendi tütrele mitte ainult tema meilikirjavahetuse tõttu. Ivanka Trump on alati olnud avalikkuse tähelepanu all, juba lapsepõlvest peale.

Mitte päris muretu lapsepõlv

1981. aastal sündis magnaat Donald Trumpi ja tema abikaasa, tšehhi päritolu modelli Ivana perekonda tütar, kes sai kohe isa lemmikuks ja nime ema järgi, väiksele järelliitega. Ivanka on meenutanud, et lapsena armastas ta oma isa kabinetis mängida, kuulates, kuidas ta partneritega lepinguid arutab.

Perekond lagunes, kui tüdruk oli kümneaastane. Tol ajal hakkas meedia temast esimest korda rääkima. Ajendiks oli Trumpi romaan näitleja ja telesaatejuhi Marla Maples"iga. Väljendeid eriti valimata nautisid ajalehed selle loo intiimseid detaile. Ivankat pinniti mitte kõige taktitundelisemate küsimustega stiilis: "Maples teatas, et seks Trumpiga on olnud tema elu parim, kuidas te seda kommenteerite?"

USA president Donald Trump
© REUTERS / CARLOS BARRIA

Ameerika Ühendriikide 45. presidendi tütar tunnistas hiljem, et just siis mõistis ta, "kui värdjalik võib maailm olla". Seejuures erinevalt vanemast vennast, kes oli pikka aega vihane isa lahkumise pärast perekonnas, ei pidanud Ivanka tema peale viha ja jätkas aktiivset suhtlemist Trumpiga. Eliitpansionaadis õppides olevat ta oma õpingukaaslaste sõnul pidevalt oma isale helistanud. Too aga külastas tütart nädalavahetustel või sõidutas teda koos klassikaaslastega oma villasse. Nooruses proovis Ivanka saada modelliks, kuid ei katkestanud kunagi õpinguid. Prestiižses Wharton Business Schoolis oli ta üks parimaid. Kursusekaaslased meenutasid, et kuigi paljud neist harrastasid tänu oma vanemate rahale üsna pillavat eluviisi, istus Ivanka raamatute taga.

Pärast majandusteaduskonna lõpetamist asus ta tööle ühe miljonärist ehitusettevõtja juures, kuid juba aasta pärast liitus isa ettevõttega. Seal tõusis ta paari aastaga ehituse ja hangete asepresidendi ametikohale. Trump usaldas talle kõige ambitsioonikamad projektid ja kõige raskemad läbirääkimised. Kõik, mida Ivanka puudutas, tõi kasumit: eliitehete sari "tänastele tugevatele juhiomadustega naistele", seejärel juba oma riiete ja käekoti bränd.

Javanka

Ka neiu isiklik elu edenes. 2007. aastal toimunud ärilõunal tutvustas üks sõpradest teda oma kolleegi, New Yorgi tuntud kinnisvaraarendaja Jared Kushneriga. Nad hakkasid läbi käima. Kaks aastat hiljem, kui Ivanka ortodoksse Kushneri perekonna nõudmisel juudiusku üle läks, nad abiellusid. Abielupaaril sündis kolm last.

Mis poliitikasse puutub, siis oma isa eeskujul ei surunud ka Ivanka end kunagi parteilistesse raamidesse: 2007. aastal toetas ta presidendivalimiste kampaania ajal avalikult demokraat Hillary Clintonit ja neli aastat hiljem kutsus hääletama vabariiklase Mitt Romney poolt. Ja oli oma isa presidendikampaania tähtsaim osaline. Ivanakal õnnestus Trumpi kuju pehmendada ja tema järsuvõitu avaldusi siluda. Kui vastased süüdistasid tulevast presidenti naistevihkamises, tuletas ta neile meelde, et tema firmas on paljudel tähtsatel ametikohtadel naised ja töötajatel on suurepärane sotsiaalne pakett, sealhulgas rasedus- ja sünnituspuhkus. Ameerika väljaanded võrdlesid teda Suurbritannia hertsoginna Kate Middletoniga – mõlemad on intelligentsed, vaoshoitud ja mõistlikud.

Советник Белого дома Иванка Трамп и советник ее муж Джаред Кушнер
© REUTERS / CARLOS BARRIA
Jared Kushner ja Ivanka Trump.

"Ta on peaaegu täiuslik ja kõik, eriti naised, armastavad teda," järeldasid ajakirjanikud. Politoloogid ei välista, et just "Ivanka efekt" tõi Trumpile valgete naiste hääled, mis tagasid võidu valimistel. Veel enne Valgesse majja kolimist väitis Trump, et ta "ei näe tütart oma administratsiooni koosseisus", kuid hiljem muutis ta oma seisukohta. Ivanka sai presidendi assistendiks, tema abikaasast presidendi vanemnõunik.

Trumpi abikaasa Melania eelistab elada New Yorgis koos oma poja Barroniga, samal ajal kui presidendi tütar, keda nimetatakse mitteametlikuks esimeseks leediks, saadab teda sageli reisidel ja asendas Ameerika riigipead isegi suletud kõnelustel G-20 tippkohtumisel Hamburgis eelmise aasta juulis. Foto Ivankast istumas Hiina riigipea Xi Jinpingi ja Briti peaministri Theresa May vahel laua taga levis kiiresti üle maailma. USA president selgitas, et "Merkel teadis sellest ega olnud vastu."

Nii ÜROs kui Valges Majas

Ivanka populaarsus ulatub Ameerika piiridest palju kaugemale. Aasia riikide plastilise kirurgia kliinikutes on palju kliente, kes paluvad muuta nad "Ivanka sarnaseks". Hiinlaste erilise armastuse võitis ta videolõiguga, kus tema viieaastane tütar Arabella laulis Hiina presidendi Xi Jinpingi ja tema abikaasale hiinakeelse laulu.

Talle on paljugi andestatud: ta on jaganud Twitteris Einsteini ja Hiina mõtlejate ütlusi, mis on neile omistatud vaid eksikombel. Teda süüdistati plagiaadis: Aquazzura kaubamärgi esindajad väitsid, et ta kopeeris neilt ühe oma kollektsiooni kingade disaini, muutes selle odavamaks. Ühes Rooma restoranis pidas Ivanka Rooma Lazio jalgpalluri Giorgio Kinali fotot pühaku pildiks.

Hoolimata nendest ebameeldivatest episoodidest Trumpi tütre ja tema abikaasa (nende duetti nimetatakse juba Javankaks) mõju üha kasvab. Tema vend Erik ütles ühes intervjuus, et just Ivanka veenis oma isa 2017. aasta aprillis andma käsku raketirünnakuks Süüria Shayrati lennuvälja pihta. Arvatakse, et Washingtoni reaktsioon oli "oodatust tugevam" sellepärast, et presidendi tütart šokeerisid kaadrid Süürias Khan-Sheikhunis toimunud gaasirünnaku ohvritest ja kannatanutest. Ivanka ise eitas igasugust osalemist isa otsuses.

Vladimir Putini ja Donald Trumpi Helsinki tippkohtumine
© Sputnik / Сергей Гунеев

ШIva

Jaredist on saanud äia eriline usaldusalune välispoliitilistes küsimustes, eelkõige suhetes Lähis-Ida riigijuhtidega. Sellepärast on teda nimetatud ka riigi variriigisekretäriks. Paljud usuvad, et Ivankale ja tema abikaasale on Iisraeli ametivõimud tänuvõlgu USA saatkonna Jeruusalemma kolimise eest. Selline tegevus ei ole paljudele presidendi administratsioonis meeltmööda.

Levisid kuuldused, et paar läks tülli Trumpi lähiringi kuuluvate erinevate ametnikega ja pärast seda kaotasid nood ootamatult oma ametikohad. Nii juhtus näiteks presidendi vanemnõunik Stephen Bannoni, riigisekretär Rex Tillersoni ja teistega. Ajakirjanik Michael Wolff kirjutas raamatus "Tuli ja raev: Donald Trumpi administratsiooni sees" ("Fire and Fury: Inside the Trump White Hous"), et Trumpi tütar soovib saada USA esimeseks naispresidendiks. "Kui kunagi tulevikus selline võimalus avaneks, on just tema see, kes sellele ametikohale pretendeerib," ennustab Wolff. Tema sõnul on Ivanka ja Jared selles juba kokku leppinud, ja paistab, et ka isa on tütre ambitsioonid heaks kiitnud.

Hiljuti teatas Trump, et tema Ivanka võiks olla suurepärane USA suursaadik ÜRO juures pärast Nikki Haley tagasiastumist, kuid ettepanekut tema kandideerimiseks sellele ametikohale ta ei teinud. Esialgu ei ole selge, kas Ivanka läheb oma isa jälgedes ja kas uus presidendidünastia sünnib, kuid ei maksa kahelda, et Trumpi tütrel on üsna tõsised tulevikuplaanid.

Tagid:
Ivanka Trump, Jared Kushner, Donald Trump, USA

Peamised teemad