06:33 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Poliitika
lühendatud link
3720

Albaania peaminister Edi Rama kasutas oma ametlikus Euroopa Liidu, Serbia ja Kosovo vahelisi suhteid puudutavas kõnes ingliskeelset ebatsensuurset väljendit.

TALLINN, 27. november – Sputnik. Rama vandus esmaspäeval Kosovo Peci linnas toimunud Albaania ja Kosovo valitsuste ühisnõupidamisel, vahendab RIA Novosti. Kõige leebemas vormis võiks Rama öeldut eesti keelde tõlkida kui "Mida kuradit?" 

Vanduma hakkas ta Euroliitu kritiseerides, kes avaldab tema sõnul Kosovo albaanlastele survet, et viimased loobuksid väljendi "Kosovo Vabariik" kasutamisest, kui Priština tahab läbirääkimistel Serbiaga kokkulepeteni jõuda.

"Kosovo on täieõiguslik riik ja dialoog ei ole teiselt poolt alati selge ja siiras olnud," ütles Rama.

Kosovo Albaania ametivõimud kuulutasid end 2008. aastal ühepoolselt Serbiast sõltumatuks. Albaania oli üks esimesi riike, kes Kosovo suveräänsust tunnustas. EL 28 liikmesmaast tunnustasid Kosovot 23.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, valmistusid Belgrad ja Priština "piiride korrigeerimise" kokkulepetsõlmima, mille käigus serblastest asukatega Kosovo põhjaosa läheks Serbia kontrolli alla ja Priština saaks Belgradilt vastutasuks Preševo ja Bujanovaci rajoonid, kus elavad peamiselt albaanlased. 

Euroopa Liit on valmis toetama Serbia ja Kosovo vahelist maadevahetust >>

Mõlema vabariigi elanikud kritiseerisid tehingut. Serblasi pahandas tõsiasi, et lõunaprovintsidest loobumine võtaks Belgradilt kontrolli maantee "Koridor 10" üle, mis on ainus Serbiat Makedoonia ja Kreekaga ühendav tee. 

Kosovo albaanlased ei taha loobuda Gazivodest, mis täiendab riigi aastaeelarvet 5 kuni 7 miljoni euroga. Lisaks kavatseb Priština laiendada hüdroelektrienergia tarneid mitte ainult riigi põhjaossa, vaid ka teistesse Kosovo provintsidesse.

Lepingule olid vastu ka Saksamaa, Suurbritannia ja Soome, hoiatades, et piiride muutmine võib saada negatiivseks pretsedendiks ka teiste Balkani riikide jaoks, kellel on lahendamata territoriaalseid vaidlusi.

Serbia president palub Putinit Kosovole appi >>

Selle tulemusena jäi ära 7. septembriks kavandatud Kosovo president Hashim Thaci ja Serbia riigipea Aleksandr Vucici kohtumine. Ametlikuks põhjuseks toodi Serbia riigipea plaanitud Gazivode HEJ visiidi keelamine Priština poolt.

Samal teemal

Kosovo pole Serbia. ELiga liitumiseks kavandatakse tehingut
Tagid:
Kosovo Vabariik, nahaalsus, pettumus, vandesõna, suhtumine, Edi Rama, Euroliit, Albaania, Jugoslaavia, Kosovo, Serbia

Peamised teemad