07:14 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
4310

USA luureteenistused võiksid Trumpile kirjutada, et Kertši väina vahejuhtumis on süüdi... ei, muidugi mitte Kiiev, vaid "see kohutav maailm". Kuid Trumpiga on parem nalja mitte teha.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

"Võib-olla seda kohtumist üldse ei toimugi. Võibolla me seda kohtumist üldse ei korraldagi," ütles Trump intervjuus The Washington Post'ile, nagu ikka kaks korda, kui tal on vaja kontroll-lasku, et mõte peast ära ei lendaks.

Kohe meenus Pariis, kui nad kõik seal olid. Alguses ootas Porošenko, et Trump teda tervitaks, siis ootas Trump, et Putin teda tervitaks, ja erinevalt Porošenkost, jõudis ka ära oodata. Ja siis pandi nad istuma, nagu koolilapsed, et nad omavahel ei jutustaks ega üritust ei häiriks. 

Trump võib kohtumise Putiniga G20-l ära jätta >>

Trump pilgutas üle laua silma ja siis narris Putin ajakirjanikke, ja ilmselt ka Macroni, sest ütles, et nad said nagunii omavahel rääkida. Siis arvasid kõik, et G20 kohtumisel nad räägivad nagu kord ja kohus. Et Argentiinas saab alles tangot näha.

Julgeolekunõunik Bolton just kinnitas, et kindlasti saab, oli isegi päevakorra valmis visanud. Seal oli kogu geograafia läbi kirjutatud. Ainult Kertši väina kohapealt oli asi veel lahtine. Ta oleks nagu ette teadnud, et tema ülemusel võib veel midagi peas plahvatada. Plahvataski. Siiani pole päris selge, mis täpselt.

Kas Trump mängib naljameest, et suurendada oma eelseisva kohtumise tähtsust? Kõik ootavad, aga siis tuleb intriig. Või lülitati ajud välja, et miski tajumist ei segaks? "Ma ootan eriteenistuste täielikku ettekannet Musta mere vahejuhtumi kohta. See on väga tähtis," ütles ta täieformaadilise kohtumise ettevalmistusi seisma pannes.

USA luureteenistused selleks loomulikult ongi. Kaasa arvatud Ukrainas olevad. Ega siis ilmaasjata Ukraina julgeolekuteenistuse hoones nendele tervet korrust pole eraldatud. Räägivad Trumpile kõik, nagu asi oli. Nende poolt. Välja mõeldud. Ainult teiste sõnadega.

Näiteks, et "Nikopol" ja "Berdjansk" tungisid Venemaale. Kui jätta täpsustamata, et need ei ole linnad, siis tulebki välja, et toimus Venemaa "anneksioon". Nad ei ütle ju ometi, et Kiiev saatis vastavalt nende soovitusele oma sõjalaevad provokatsiooni korraldama, nii et venelased neid sisse ei laseks.

Euroopa mõistis, et Ameerika Ühendriigid võivad nad laostada >>

Et neid "laevukesi" oligi vaja selleks, et "söök on laual!". Paistab, et Trump on valmis selle ära sööma. Suu on tal vähemalt juba lahti. "Mulle see agressioon ei meeldi. Ma ei taha seda agressiooni," ütles ta jälle kaks korda, pidades ilmselgelt silmas mitte Ukrainat, sest see tähendaks Krimmi tunnustamist Venemaa osana.

Ja kindlasti mitte Ameerika Ühendriike, sest siis oleks antud korraldus Ameerika vägede tagasitõmbamiseks, vähemalt Süüriast. Kuid tegelikult järgneb võib-olla hoopis keeldumine dialoogist Putiniga, sest Trumpi jaoks on see alati nõrk koht olnud.

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Максим Блинов

Mitte sellepärast, et ta kaotusseisus on, vaid sellepärast, et dialoog Putiniga on teema, mis võimaldab Trumpi sisevaenlastel teda kaotajana kujutada, talle see aga ei meeldi.

Tühistaks ta kohtumise ilma igasuguste põhjusteta, näitaks ta oma nõrkust ja sõltuvust peavoolust. Kui aga vahejuhtumi tõttu, siis paistab justkui, et näitas jälle iseloomu. Seega pole välistatud, et Trump polnudki päris viimane, kes sellest Ukraina väljaastumisest huvitatud oli.

Kas see nii oli või mitte, kuid õhtu Buenos Aireses ei tule enam sisukas. Kõik on juba põnevil, kuidas Trump Putinist eemale hoidma hakkab. Või Putiniga suhtleb? Nagu Pariisis. Valikuvõimalusi veel on.

USA luureteenistused võivad talle kirjutada, et süüdi on "kohutav maailm". Kuid parem on Trumpiga nalja mitte teha. "Mis Muhamed siia puutub?" võib ta erutuda. Ta pole ju naljamees. Vaid vastupidi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)
Tagid:
provokatsioon, Petro Porošenko, Donald Trump, Kertši väin, Must meri, Ukraina, USA

Peamised teemad