06:17 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
48 0 0

Brüssel vaatab Albaaniale niigi viltu, nüüd hakkab veel tema peaminister hirmutama, et kui teda EL vastu ei võta, siis läheb äärmusesse ja ühineb temaga. Ja seletage siis talle, et Kosovo ei ole pretsedent.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Nii libedalt läks neil kõik. Täpipealt. Kõigepealt võttis Kosovo kõik oma haletsusväärsed jõud kokku ja otsustas endast riiki kujutada. Nüüd on siis selge, millist. Albaania valitsuse ja Kosovo autonoomia peaministrite ühisnõupidamisel teatas esimese peaminister, Edi Rama "kõigi albaanlaste 2025. aastaks ühendamise strateegia" väljatöötamisest. See juhtus Kosovos Peći linnas. Nii et tants toimub Peći pilli järgi.

Mõned naiivsed ei saanud ikka aru, miks Pristina vastuolus ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga sõjaväge loob, Serbiast tulevatele kaupadele 100-protsendilist tollimaksu kehtestab ja vastupidiselt elementaarsetele kõlblusnormidele kohalikud serblased toiduta jätab. Aga sellepärast, et ta ei pinguta enda, vaid Albaania ühiste huvide pärast. Serblasi pole talle vaja. Talle oleks vaja tükikest Makedooniast, Montenegrost ja Serbiast. Kuid kõigepealt Kosovo, mis tuleb vaid üles korjata.

"Edi Rama-lepe" koos Kosovo peaminister Haradinaj´ga näeb muuhulgas ette uuringut teemal "Albaania rahvas lähima 50 jooksul". Seda on vaja niiöelda ühinemisvundamendi rajamiseks. Aluseks võetakse ilmselt 75 aasta tagune Albaania. Enne seda, kui ta oli justnimelt "Suur". Selle nimel pingutasid tookord fašistid. Nad liitsid kõik Balkanil elavad albaanlased ühte "menetlusse", õigemini oma "tütarettevõttesse". Siis saabus ka sinna rahu ja kõik loksus paika. Kuid "panalbaania" idee on tagasi.

Seda enam, nii et see on nüüd moes — "Teha Albaania jälle suureks". Tiranas, igatahes, vihjatakse selgelt, et USA-s neid territoriaalseid ambitsioone toetatakse. Ramal ei ole oma plaan mitte ainult Pristinaga. See on küll tõsi, kuid mitte kõik. Talle seda vaja kui hirmutist, et sellega Brüsselit šantažeerida. Brüssel vaatab Kosovole niigi viltu ja nüüd hirmutab peaminister, et kui teda EL ei võeta, läheb ta äärmuslikuks ja ühendab endaga naaberriigi. Ja eks rääkige siis Venemaale, kuidas kosmoseraketid künnavad Suurt Teatrit ja et Kosovo ei ole pretsedent.

Kunagi ta ütles, et "ühinemine on vältimatu — kas ühise integratsiooni läbi Euroopa Liidus või reaktsioonina tema pimedusele ja laiskusele". Kas see pole jube? Kuid hirmutisel on mõtet ainult siis, kui ta on aias. Seepärast vaevalt Rama tõsimeeli seda oma koju toob. Vähemalt seni, kuni ta Euroopa kodusse pääseda loodab. Aga seda ta loodab.

Mitmed EL riigid ei taha iseseisvunud Kosovot sinna, sest nad ei tunnista teda iseseisva riigina.

Serbia president Aleksandr Vučić
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Ja ilmselt ei tunnista tulevikuski, sest nii läheks neile veelgi kallimaks. Siis hakatakse nendest endist välja astuma. Kataloonia Hispaaniast, Põhja-Küpros Küprosest. Kreekas on samuti kunagi albaanlastega asustatud alasid. Mis siis saab, kui ka nemad Tirana poole kippuma hakkavad? Nii et koos minuga Euroopa Liitu "variant" ei lähe läbi.

Seega saab Kosovoga hirmutada ainult serblasi. Niiöelda "ajalooline missioon". Kuid killu "väärtus" seisnebki, et sellele võib peale astuda ja viga saada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Albaania, Kosovo, Brüssel, EL

Peamised teemad