09:30 27. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
12411

Kolm Balti riiki, seistes lääne väärtuste kaitsel ida väärtuste eest, mõistsid otsustavalt hukka Venemaa tegevuse Kertši lahel. Kuid tegid seda hübriidselt.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Kui Läti, Leedu ja Eesti õlg õla kõrval tee peal seisavad, võtab iga "Kaukaasia vang" jala gaasipedaalilt ära. Jõudu võib-olla tunda ei ole, aga usku ja meelekindlust jagub kindlasti. Kui te arvate, et eidekeste julgustavad või hukkamõistvad kilked rõdudelt hoovis toimuva kakluse tulemust kuidagi ei mõjuta, siis olete eksiteel. Kui vanaemad kohale on ilmunud, siis ilmuvad tingimata kõik teenistused, kellele saab helistada, kui midagi juhtub. Ning seega on ka löömingul lõpp peal.

Eks me Baltikumis ole harjunud Venemaa agressioonide üle mitte imestama, ja nüüd siis jälle. Nagu alati ootamatult – pühapäeval, sundides paljusid tööle sõitma, silmaluuke vägisi lahti hoides. Nagu alati – sõnamurdlikult, alatult, salakavalalt, siivutult. Sõitsid seal kenad rahumeelsed Ukraina laevukesed ega osanud midagi säärast karta, kellelt nende ülemustest nüüd ka ei küsiks. Ja siis järsku need huligaanid külgi rammimas, asju ära krabamas, salkudest sakutamas, trümmidesse tõukamas. No lihtsalt mingi kohutav košmaar.

Eks muidugi pidi Baltikum rammimisele otsekohe otsustavalt vastu rammima. Kõige kiiremini reageeris Leedu. Noored tundlikud leedu poisid, kes Ukraina ja NATO lippe lehvitades järsku Venemaa saatkonna ette ilmusid, aga ka jututubade vabameelsed venelased joonistasid omakäelise stoppmärgi Kremli poliitikale. Loomulikult ei jäänud ka proua president kaevikusse istuma. Ütleb, et siin pole enam tegemist varjatud, vaid avaliku kondimurdmisega. Kutsus viivitamatult üles vastusega mitte viivitama.

Lätis astus välisministeerium üles otsustava hukkamõistuga ning selle juht, kellel on, millega uhkeldada tunda, nõudis midagi jõulist ja järjekindlat. Seimi isamaalistele saadikutele ramminui ei meeldinud, seda pidasid nad vastuvõetamatuks. Te ei oska ju korralikult rammida – kuhu te ronite? Ja üldse, kuulge, milles küsimus? Toimus ju iluuisutamine kujundujumise elementidega ja siis – säh sulle: hokimängu jõuvõte ja vastane pardale.

President Kersti Kaljulaid
© AP Photo / Aleksey FILIPPOV

Kõige kauem mõtiskleti Eestis. Aga kui välja mõeldi, siis Venemaa võpatas. Venemaa suursaadik kutsuti siinsesse välisministeeriumisse vaibale, et talle silma vaadata. Ja president lisas õli tulle: ütleb, et see on sõda Euroopas, ja tõuse selle vastu, mu suur riik. Ja et nimetagem asju õigete nimedega. Vaat seda mikrofoni näiteks nimetangi ma oma nimega.

Venelased naeravad vastuseks, kuid juba on selge, et see on närviline naer. Hirmus ette kujutada, mis Moskvas toimub. Räägitakse, et köied ja seep kaovad varsti müügilt. Sest ei maksa balti tiigreid välja vihastada. Surusime, surume ja jääme suruma. Võib-olla parrast ei mäletagi, kuid villatordid jäävad sellele kindlasti alles.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
Ida väärtused, Lääne väärtused, Baltimaad, Kertši väin, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad