11:35 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)
105 0 0

Hilinejad, kellele vastu ei tuldud, ümbermõtlejad - kõik G20 tippkohtumisel osalevad maailmaliidrid ei tunne end mugavalt. Loodetavasti ei takista see konkreetsete tulemuste saavutamist.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Buenos Aireses toimub G20 tippkohtumine, mis kohtumiste osas ei olegi nii lihtne.

Saksa kantsler Angela Merkel ei jõudnud lennuki tehniliste probleemide tõttu ürituse alguseks kohale.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump olevat vaevu lennuki pardale astununa ümber mõelnud üldse kellegagi kahepoolseid läbirääkimisi pidada. Kuid kas osutusid kuulujutud valeks või muutis Ameerika riigipea jälle meelt – igatahes näiteks Argentina presidendi Mauricio Macriga ta juba kohtus.

Nagu tema puhul ikka, varjutas läbirääkimiste sisulise osa Ameerika presidendi käitumine, kes viskas sünkroontõlke seadme põrandale, öeldes, et saab hispaania keeles räägitust paremini aru kui talle inglise keelde tõlgitult.

Skandaalse šleifi vedas endaga kaasa Prantsusmaa president. Protokolliteenistuse arusaamatuse tõttu ei tulnud Emmanuel Macroni lennukile keegi vastu, nii et ta surus tervituseks kätt hoopis kollase vestiga lennujaamatöötajatel. On sügavalt sümboolne, et selline ühtne vorm seondub Macroni-vastaste protestidega Prantsusmaal.

Ühispildistamise ajal proovis Macron muudkui tema kõrval seisnud Donald Trumpiga kätelda. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel aga ei jõudnudki lennuki rikke tõttu ürituse alguseks kohale, muidu oleks temagagi midagi juhtunud.

Nagu ikka, ei olnud Vladimir Putin ja Donald Trump suure laua taga teineteise kõrval.

​Isegi enne istungit ei surunud nad teineteisel kätt. Venemaa liider tervitas tähelepanuväärselt, lüües patsi Saudi Araabia prints Mohammedi bin Salmanile, istus siis laua taha ja süvenes paberitesse, samal ajal kui Trump arutas midagi oma tütre Ivanka ja Ben Salmaniga.

​Ja siis Briti peaminister Teresa Mayga, kes ilmselt ei lase kunagi tujul langeda. Shinzo Abe hilines vaatamata Jaapani täpsusele koosoleku alguseks. Üldiselt juba algusest peale, läks kui mitte kõik, siis üsna palju kuidagi nihu.

No ja mis siis sellest – lõunamaa, kevad, mis sellel poolkeral ilmselt lõppemas on, küllap seegi mängis oma osa. Argentina pealinn tundub olevat valmis igasuguseks sündmuste arenguks.

Hamburg
© Фото : Наталья Бринкманн

Kui võrrelda seda Hamburgis toimunud eelmise tippkohtumisega, on siinne palju turvalisem. Hamburgis tundus, et saabuti anti-globalistide kokkutulekule, kes olid muutnud linna miitingute pidamise kohaks — magati telkides, põletati rehve ja tehti muidu igasuguseid rumalusi.

Buenos Aireses on turvaperimeeter tõenäoliselt suurem, aga võibolla töötavad õiguskaitseorganid paremini. Samal ajal tundub, et tippkohtumine ei sega linnakodanike elu: nad kõnnivad rahulikult ja teevad avalike jõumasinatega trenni. Autosid pole tänavatel palju – küllap on kehtestatud ikkagi ka mingeid piirangud.

Vladimir Putin lennutas siia ka oma auto ja liigub ringi oma uue Aurusega.

Kas Trumpiga või ilma, talle oli kavandatud väga tihe programm, mis lisaks suurematele sündmustele nagu BRICS ja RIC (Venemaa, India, Hiina) tippkohtumised ning G20 ise sisaldab ka kahepoolseid kohtumisi, millest mõned on juba toimunud.

Et vältida ebameeldivat üllatust, nagu juhtus hiljutisel APEC tippkohtumisel, kus lõppdeklaratsiooni teksti ei suudetudki kokku leppida, anti sherpadele (G20 liikmesriikide esindajatele) teksti kooskõlastamiseks ja mingisuguselegi kokkuleppele jõudmiseks kahe päeva asemel aega kolm päeva. Nii et vaatamata mitmesugustele möödalaskmistele saab tulemus sellel tippkohtumisel kindlasti olema.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)
Tagid:
G20 kohtumine, Donald Trump, Vladimir Putin, Argentina, Venemaa

Peamised teemad